Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:25

Vietor ochromil život v Tatrách, stromy zahatali cesty

V Tatrách pribúdajú popadané stromy a škody na cestách a budovách. Začína hroziť aj veľká voda.

Padajúci strom v Tatrách zasiahol auto.Padajúci strom v Tatrách zasiahol auto. (Zdroj: Jaroslav Balta)

V Tatrách pribúdajú popadané stromy na cestách a škody na budovách, horská služba varuje pred pohybom v horách. V Ždiari je sa začínajú už aj povodňové problémy.

Po vetre prichádza pod Tatry povodňová vlna - čítajte podrobne

POPRAD/VYSOKÉ TATRY. Silný vietor vo Vysokých Tatrách láme stromy a spôsobuje aj ďalšie komplikácie.

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch uviedol, že stromy padajú na Ceste slobody.

Hasiči momentálne neodporúčajú pre silný nárazový vietor jazdiť vo Vysokých Tatrách a celom Popradskom okrese autom.

Cesty vo Vysokých Tatrách, ktoré sú uzavreté, nebudú sprejazdnené minimálne do piatka, keďže sú na nich popadané desiatky stromov. Hasiči na ich sprejazdňovaní začnú pracovať najskôr v piatok ráno.

Ide konkrétne o cesty medzi Štrbským Plesom a Podbanským i Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi.

Pribúda uzavretých úsekov ciest

Cesta 2/538 medzi Štrbským Plesom a Štrbou a tiež cesta 2/537 medzi Štrbským Plesom a Vyšnými Hágami je z dôvodu popadaných stromov uzavretá.

Popoludní k nim pribudol už aj úsek od Štrbského Plesa do Podbanského.

Po 16. hodine uzavreli aj už aj úseky Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a Stará Lesná – Tatranská Lomnica.

„Na ceste medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom spadlo na cestu minimálne 70 stromov. Z bezpečnostných dôvodov sme odtiaľ stiahli našich ľudí, pretože stromy padajú naďalej a predstavujú riziko,“ povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.

Podobná je aj situácia medzi Podbanským a Štrbským Plesom, kde je na ceste popadané množstvo stromov. Aj tu popoludní naďalej fúkal silný vietor a vyvracal ďalšie stromy.

Cestu medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom sa darí cestárom zdržiavať prejazdnú aspoň v jednom profile.

Železnice Slovenskej republiky prerušili popoludní dopravu na trasách Tatranských elektrických železníc, Poprad - Starý Smokovec Štrbské Pleso, Starý Smokovec - Tatranská Lomnica a na trati ozubnicovej železnice Štrba Štrbské Pleso.

Na týchto úsekoch nie je možné v súčasnosti zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu.

Situácia sa rapídne zhoršila popoludní

V poobedňajších hodinách sa situácia na cestách v okrese Poprad rapídne zhoršila, v priebehu dvoch hodín museli tamojší hasiči absolvovať 25 výjazdov.

"Problémy sú hlavne vo Vysokých Tatrách, ale aj smerom na Spišské Bystré a Vernár, tiež v samotnom meste Poprad a smerom na Vyšný Slavkov," uviedol Šproch.

Momentálne je v teréne všetka dostupná technika aj všetci hasiči, obmedzená je však práca vo Vysokých Tatrách konkrétne v oblasti Vyšných Hágov, kde stále fúka silný nárazový vietor a ten by mohol ohroziť zasahujúcich príslušníkov HaZZ.

"Nie je tam už nikto uviaznutý, v tejto oblasti sa teda práce zastavili, aby nedošlo k zraneniu, či škodám na našej technike. Obnovené budú až keď sa situácia upokojí," zdôraznil Šproch.

Škody vietor napáchal jednak na osobných autách, ktoré zasiahli stromy a konáre, ale aj na strechách.

Konkrétne strhol časť strechy na garážach v Tatranských Zruboch, problémy boli hlásené aj na družstve v Spišskej Teplici a v Gerlachove.

Riaditeľ OR HaZZ v Poprade sa v tomto smere obrátil aj na verejnosť, aby bola trpezlivá a vyčkala na pomoc.

"Tí, ktorí nám volajú, že im odfúklo škridle zo strechy, tak aby mali strpenie, pretože teraz v tomto počasí, keď je silný nárazový vietor, nemôžeme vysunúť ani rebrík, ani plošinu. Keď sa situácia upokojí, pomôžeme všetkým," dodal Šproch.

Neprejazdný Vernár

K viacerým neprejazdným úsekom v podtatranskej oblasti sa zaradila aj cesta I/67 medzi obcou Hranovnica a Vernár.

Popadané stromy sú od Hranovnického plesa smerom k obci Vernár. "Len na úseku, kde sme dovideli, bolo spadnutých približne 40 stromov. Naša technika už nepostačuje na to, aby sme dokázali odstrániť popadané stromy," povedal riaditeľ správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.

Keďže ide o cestu prvej triedy, na sprejazdnení tohto úseku budú regionálni cestári spolupracovať aj so Slovenskou správou ciest.

Zasadal krízový štáb

V meste Vysoké Tatry popoludní zasadal krízový štáb mesta, doteraz však nebola vyhlásená mimoriadna situácia.

„Podľa našich informácií by mal silný vietor kulminovať okolo 14:00,“ uviedla Ingrid Janigová z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.

Krízový štáb podľa nej naďalej monitoruje situáciu na území mesta. Vietor vyvracia stromy aj v intraviláne mesta.

„Máme informácie o strhnutých strechách, presný rozsah škôd zatiaľ nie je známy,“ dodala Janigová.

Na tatranské neustále padajú stromy. Foto: TASR/Oliver Ondráš

V Tatrách neodporúčajú túry

Výstrahu pred silným vetrom a dažďom zverejnila na svojej stránke aj Horská záchranná služba.

„Ľuďom v týchto dňoch neodporúčame ísť na túru,“ povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Upozornenia meteorológov i horskej služby turisti zrejme zobrali vážne. „V stredu sem išla skupina šiestich turistov, ale otočili sa. Dnes nemáme na chate nikoho,“ povedal chatár z Téryho chaty Miroslav Jílek.

Ani on neodporúča v najbližších dvoch dňoch túry do vysokohorského prostredia. „Fúka silný vietor, mrzne a nasnežilo nám tu,“ priblížil situáciu na chate Jílek.

Táto kombinácia by mohla spôsobiť, že menej zdatní turisti by mohli v teréne zablúdiť, keďže chodníky vo vyšších polohách sú pod snehom a značenie nie je vidieť.

Hasiči pri práci na tatranských cestách. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Hrozí padanie stromov a konárov na chodníky

Hoci centrálna časť Vysokých Tatier je prakticky bez vysokých stromov, v niektorých lokalitách sa nachádzajú v blízkosti turistických chodníkov vyschnuté stromy, ktoré môžu ohroziť turistov.

Pri každom silnejšom vetre hrozí padanie konárov alebo celých suchých stromov.

„Hneď, ako sa vietor utíši, pôjdeme do terénu, a ak bude treba budeme uvoľňovať turistické chodníky,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

V severných lokalitách robia problémy intenzívne zrážky. Stekajúca voda poškodzuje na viacerých miestach aj turistické chodníky.

Vzhľadom na aktuálne počasie neodporúča ani ona túry do vysokohorského prostredia.

Auto stojí pred spadnutým stromom na Ceste Slobody medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vytvorilo sa lavínové nebezpečenstvo

Na vrcholoch Vysokých a Západných Tatier hrozí vo štvrtok po intenzívnom snežení zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Informoval vedúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.

"Pre očakávané silné zrážky, víchricu a nezvyčajnému množstvu naviateho nového snehu neodporúčame nikomu, aby sa dnes vybral do vysokohorského terénu," zdôraznil Biskupič.

Uvoľnenie lavín hrozí už pri malom dodatočnom zaťažení povrchu severne orientovaných strmých svahov. Miestami sa tam môžu vyskytnúť väčšie samovoľné lavíny.

Vo štvrtok na hrebeňoch Tatier snežilo a bola víchrica severných smerov, v nárazoch rýchlosťou až do 140 km/h. Teplota ovzdušia sa pohybovalo od 4 do 5 stupňov Celzia.

Na severnej strane Tatier napadlo počas uplynulých 24 h v najvyšších polohách až 80 cm nového snehu.

Vietor ohrozuje aj zver

Silný vietor, ktorý momentálne fúka vo Vysokých Tatrách, neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch.

„Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian.

Súčasné chladné a veterné počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá.

„Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá,“ dodal Fabian.

V jeseni by boli škody v lese menšie

Silný vietor spôsobuje škody aj na lesných porastoch. „Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese až toľko škody ako teraz,“ uviedol Fabian.

Najväčšie škody očakáva najmä na listnatých drevinách. Stromy už majú listy, a tak ich nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu, ako v čase, keď sú bez lístia.

Fabian predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj vo vyschnutých porastoch.

„Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali radšej vyhnúť z dôvodu vlastnej bezpečnosti,“ povedal Fabian.

sita

Strach v Tatrancoch ostal

Hoci situácia vo Vysokých Tatrách nie je zatiaľ kritická, vyvoláva nepríjemné spomienky.

Strach z počasia zostal v Tatrancoch zakotvený. Spomienky na ničivú veternú smršť, ktorá pred desiatimi rokmi, 19. novembra 2004, zasiahla plochu približne 12 600 hektárov lesa, a pri ktorej zahynul jeden človek, vyvolávajú obavy.

Tatry sa už pomaly pripravovali na začiatok novej zimnej lyžiarskej sezóny, keď sa v piatok medzi 15:30 a 19:00 odohrala dráma, ktorá nadlho zmenila tvár Vysokých Tatier.

Hoci v podhorí nebol vietor až taký silný, na Lomnickom štíte dosiahla vtedy maximálna rýchlosť vetra 170 km/h, na Skalnatom plese 200 km/h a na hornej hranici lesa až 230 km/h.

Jana Pisarčíková

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 29 768
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 119
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 102
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 398
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 556
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 133
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 480
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 442
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 292
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 927
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Turistika

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Veterná kalamita v Tatrách v máji 2014

Neprehliadnite tiež

Osada v Zbudskom Dlhom zápasí s covidom. Stráži ju polícia

Riaditeľ školy: Na úmrtia sa pozeráme tragicky, z detí sa stali siroty.

Pred osadou hliadkujú policajti.

V Prešove sú online termíny obsadené, ľudia čakajú v dlhých radoch

Vytvoriť lepšie podmienky na skríning pomôžu ďalšie odberové miesta.

Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Gelnické samosprávy žiadajú pri skríningu pomoc armády a polície

Zatiaľ zriadili 18 odberných miest, v niektorých obciach nebudú.

Odberné miesto v gelnickej nemocnici.

Pri Michalovciach sa čelne zrazili dve vozidlá, vodiči sú zranení

Podľa polície 45-ročná žena jazdila rýchlo, v šmyku prešla do protismeru.

Jedno z vozidiel skončilo v poli.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Joe Biden zložil prezidentskú prísahu.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Koronavírus na Slovensku: Slovensko má zmluvy na vakcíny pre 85 percent dospelej populácie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 228-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 737 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas oznámenia o zmluvách na viac ako štyri milióny nových vakcín pre Slovensko.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop