V Tatrách pribúdajú popadané stromy na cestách a škody na budovách, horská služba varuje pred pohybom v horách. V Ždiari je sa začínajú už aj povodňové problémy.
Po vetre prichádza pod Tatry povodňová vlna - čítajte podrobne
POPRAD/VYSOKÉ TATRY. Silný vietor vo Vysokých Tatrách láme stromy a spôsobuje aj ďalšie komplikácie.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch uviedol, že stromy padajú na Ceste slobody.
Hasiči momentálne neodporúčajú pre silný nárazový vietor jazdiť vo Vysokých Tatrách a celom Popradskom okrese autom.
Cesty vo Vysokých Tatrách, ktoré sú uzavreté, nebudú sprejazdnené minimálne do piatka, keďže sú na nich popadané desiatky stromov. Hasiči na ich sprejazdňovaní začnú pracovať najskôr v piatok ráno.
Ide konkrétne o cesty medzi Štrbským Plesom a Podbanským i Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi.
Pribúda uzavretých úsekov ciest
Cesta 2/538 medzi Štrbským Plesom a Štrbou a tiež cesta 2/537 medzi Štrbským Plesom a Vyšnými Hágami je z dôvodu popadaných stromov uzavretá.
Popoludní k nim pribudol už aj úsek od Štrbského Plesa do Podbanského.
Po 16. hodine uzavreli aj už aj úseky Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a Stará Lesná – Tatranská Lomnica.
„Na ceste medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom spadlo na cestu minimálne 70 stromov. Z bezpečnostných dôvodov sme odtiaľ stiahli našich ľudí, pretože stromy padajú naďalej a predstavujú riziko,“ povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.
Podobná je aj situácia medzi Podbanským a Štrbským Plesom, kde je na ceste popadané množstvo stromov. Aj tu popoludní naďalej fúkal silný vietor a vyvracal ďalšie stromy.
Cestu medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom sa darí cestárom zdržiavať prejazdnú aspoň v jednom profile.
Železnice Slovenskej republiky prerušili popoludní dopravu na trasách Tatranských elektrických železníc, Poprad - Starý Smokovec Štrbské Pleso, Starý Smokovec - Tatranská Lomnica a na trati ozubnicovej železnice Štrba Štrbské Pleso.
Na týchto úsekoch nie je možné v súčasnosti zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu.
Situácia sa rapídne zhoršila popoludní
V poobedňajších hodinách sa situácia na cestách v okrese Poprad rapídne zhoršila, v priebehu dvoch hodín museli tamojší hasiči absolvovať 25 výjazdov.
"Problémy sú hlavne vo Vysokých Tatrách, ale aj smerom na Spišské Bystré a Vernár, tiež v samotnom meste Poprad a smerom na Vyšný Slavkov," uviedol Šproch.
Momentálne je v teréne všetka dostupná technika aj všetci hasiči, obmedzená je však práca vo Vysokých Tatrách konkrétne v oblasti Vyšných Hágov, kde stále fúka silný nárazový vietor a ten by mohol ohroziť zasahujúcich príslušníkov HaZZ.
"Nie je tam už nikto uviaznutý, v tejto oblasti sa teda práce zastavili, aby nedošlo k zraneniu, či škodám na našej technike. Obnovené budú až keď sa situácia upokojí," zdôraznil Šproch.
Škody vietor napáchal jednak na osobných autách, ktoré zasiahli stromy a konáre, ale aj na strechách.
Konkrétne strhol časť strechy na garážach v Tatranských Zruboch, problémy boli hlásené aj na družstve v Spišskej Teplici a v Gerlachove.
Riaditeľ OR HaZZ v Poprade sa v tomto smere obrátil aj na verejnosť, aby bola trpezlivá a vyčkala na pomoc.
"Tí, ktorí nám volajú, že im odfúklo škridle zo strechy, tak aby mali strpenie, pretože teraz v tomto počasí, keď je silný nárazový vietor, nemôžeme vysunúť ani rebrík, ani plošinu. Keď sa situácia upokojí, pomôžeme všetkým," dodal Šproch.
Neprejazdný Vernár
K viacerým neprejazdným úsekom v podtatranskej oblasti sa zaradila aj cesta I/67 medzi obcou Hranovnica a Vernár.
Popadané stromy sú od Hranovnického plesa smerom k obci Vernár. "Len na úseku, kde sme dovideli, bolo spadnutých približne 40 stromov. Naša technika už nepostačuje na to, aby sme dokázali odstrániť popadané stromy," povedal riaditeľ správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.
Keďže ide o cestu prvej triedy, na sprejazdnení tohto úseku budú regionálni cestári spolupracovať aj so Slovenskou správou ciest.
Zasadal krízový štáb
V meste Vysoké Tatry popoludní zasadal krízový štáb mesta, doteraz však nebola vyhlásená mimoriadna situácia.
„Podľa našich informácií by mal silný vietor kulminovať okolo 14:00,“ uviedla Ingrid Janigová z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.
Krízový štáb podľa nej naďalej monitoruje situáciu na území mesta. Vietor vyvracia stromy aj v intraviláne mesta.
„Máme informácie o strhnutých strechách, presný rozsah škôd zatiaľ nie je známy,“ dodala Janigová.
Na tatranské neustále padajú stromy. Foto: TASR/Oliver Ondráš
V Tatrách neodporúčajú túry
Výstrahu pred silným vetrom a dažďom zverejnila na svojej stránke aj Horská záchranná služba.
„Ľuďom v týchto dňoch neodporúčame ísť na túru,“ povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Upozornenia meteorológov i horskej služby turisti zrejme zobrali vážne. „V stredu sem išla skupina šiestich turistov, ale otočili sa. Dnes nemáme na chate nikoho,“ povedal chatár z Téryho chaty Miroslav Jílek.
Ani on neodporúča v najbližších dvoch dňoch túry do vysokohorského prostredia. „Fúka silný vietor, mrzne a nasnežilo nám tu,“ priblížil situáciu na chate Jílek.
Táto kombinácia by mohla spôsobiť, že menej zdatní turisti by mohli v teréne zablúdiť, keďže chodníky vo vyšších polohách sú pod snehom a značenie nie je vidieť.
Hasiči pri práci na tatranských cestách. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Hrozí padanie stromov a konárov na chodníky
Hoci centrálna časť Vysokých Tatier je prakticky bez vysokých stromov, v niektorých lokalitách sa nachádzajú v blízkosti turistických chodníkov vyschnuté stromy, ktoré môžu ohroziť turistov.
Pri každom silnejšom vetre hrozí padanie konárov alebo celých suchých stromov.
„Hneď, ako sa vietor utíši, pôjdeme do terénu, a ak bude treba budeme uvoľňovať turistické chodníky,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.
V severných lokalitách robia problémy intenzívne zrážky. Stekajúca voda poškodzuje na viacerých miestach aj turistické chodníky.
Vzhľadom na aktuálne počasie neodporúča ani ona túry do vysokohorského prostredia.
Auto stojí pred spadnutým stromom na Ceste Slobody medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Vytvorilo sa lavínové nebezpečenstvo
Na vrcholoch Vysokých a Západných Tatier hrozí vo štvrtok po intenzívnom snežení zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Informoval vedúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.
"Pre očakávané silné zrážky, víchricu a nezvyčajnému množstvu naviateho nového snehu neodporúčame nikomu, aby sa dnes vybral do vysokohorského terénu," zdôraznil Biskupič.
Uvoľnenie lavín hrozí už pri malom dodatočnom zaťažení povrchu severne orientovaných strmých svahov. Miestami sa tam môžu vyskytnúť väčšie samovoľné lavíny.
Vo štvrtok na hrebeňoch Tatier snežilo a bola víchrica severných smerov, v nárazoch rýchlosťou až do 140 km/h. Teplota ovzdušia sa pohybovalo od 4 do 5 stupňov Celzia.
Na severnej strane Tatier napadlo počas uplynulých 24 h v najvyšších polohách až 80 cm nového snehu.
Vietor ohrozuje aj zver
Silný vietor, ktorý momentálne fúka vo Vysokých Tatrách, neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch.
„Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian.
Súčasné chladné a veterné počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá.
„Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá,“ dodal Fabian.
V jeseni by boli škody v lese menšie
Silný vietor spôsobuje škody aj na lesných porastoch. „Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese až toľko škody ako teraz,“ uviedol Fabian.
Najväčšie škody očakáva najmä na listnatých drevinách. Stromy už majú listy, a tak ich nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu, ako v čase, keď sú bez lístia.
Fabian predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj vo vyschnutých porastoch.
„Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali radšej vyhnúť z dôvodu vlastnej bezpečnosti,“ povedal Fabian.
sita
Strach v Tatrancoch ostal
Hoci situácia vo Vysokých Tatrách nie je zatiaľ kritická, vyvoláva nepríjemné spomienky.
Strach z počasia zostal v Tatrancoch zakotvený. Spomienky na ničivú veternú smršť, ktorá pred desiatimi rokmi, 19. novembra 2004, zasiahla plochu približne 12 600 hektárov lesa, a pri ktorej zahynul jeden človek, vyvolávajú obavy.
Tatry sa už pomaly pripravovali na začiatok novej zimnej lyžiarskej sezóny, keď sa v piatok medzi 15:30 a 19:00 odohrala dráma, ktorá nadlho zmenila tvár Vysokých Tatier.
Hoci v podhorí nebol vietor až taký silný, na Lomnickom štíte dosiahla vtedy maximálna rýchlosť vetra 170 km/h, na Skalnatom plese 200 km/h a na hornej hranici lesa až 230 km/h.
Jana Pisarčíková
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš