Dôchodkyňa Valéria Suržinová zo Spišskej Novej Vsi za 15 rokov zažila takmer dvadsiatku volieb počnúc komunálnymi po voľby europoslancov. Vo všetkých prípadoch vypomáhala ako členka alebo predsedníčka volebnej komisie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V roku 1998 delegovala politická strana Valériu Suržinovú do komunálnych volieb ako členku volebnej komisie.
Od tej doby sa zúčastnila sedemnástich volieb poslancov do samospráv až po európsky parlament, či výberu prezidenta republiky.
Hrôzostrašný zážitok
O spomienky a zážitky na ich účasti nemá núdzu.
„Prvýkrát som bola v komisii na Levočskej ulici v Spišskej Novej Vsi. V tom čase voľby nového primátora prebiehali dva dni. Počiatočná tréma s odstupom času ustúpila. Všetko prebehlo v pokoji až do noci, kedy ma ako poslednú zobrala polícia autom domov. Zrazu sme si to namiesto k môjmu domu rýchlosťou namierili na opačnú stranu mesta. Strašne som sa bála, nechápala som, o čo ide. Nakoniec sa všetko vysvetlilo. Službukonajúca posádka dostala avízo o narušení objektu a policajti to šli preveriť. Mňa by sa ale nikto krvi nedorezal,“ vracia sa do spomienok.
Hrôzostrašne vyzerajúci zážitok ju neodradil od ďalších delegovaní v komisiách.
„Každé voľby sú iné nielen účasťou voličov, ale aj samotnými členmi. Väčšina z nich pristupuje k tomu zodpovedne. Nájdu sa prílišní puntičkári, či takí, ktorí chodia len zo zištných dôvodov. Dôležitá je vzájomná spolupráca najmä po tom, čo sa dvere vo volebných miestnostiach uzamknú a prebehne samotné sčítavanie. Pri dobrom systéme to ide plynulo a všetko sedí,“ konštatuje aktívna seniorka. Stalo sa, že sa komisia rozchádzala okolo polnoci, ale aj o štvrtej nadránom.
Záujem mladých
Účasť voličov býva rôzna. Podľa slov V. Suržinovej to závisí od toho, či sú volení kandidáti známi, alebo ich oslovila predvolebná kampaň.
„V roku 2010 počas komunálnych volieb bol záujem ľudí o danie hlasu pre svojho kandidáta taký veľký, že ľudia stáli v rade pred miestnosťou a čakali. V poslednom období cítiť aj vlnu záujmu mladých. Tohtoročné prezidentské voľby boli ukážkou toho, že mladým voličom nie je naša republika a dianie v nej ľahostajné,“ dodáva.
Hossa prezidentom
Aj keď voľby patria nesporne medzi vážne záležitosti, úsmevných zážitkov vo volebných miestnostiach je neúrekom.
„Stalo sa, že svoju povinnosť si podvečer prišiel splniť aj mierne potácajúci sa muž. Po tom, čo sa legitimoval a odišiel s papiermi za zástenu, dotyčný pán zrejme neudržal rovnováhu. Znenazdajky sa so zástenou zrútil na zem rovno pred nás. Zaskočení sme pozerali ako sa zamotáva do červenej látky. Na posledných prezidentských voľbách v druhom kole sme mali zase na voličskom lístku vyškrtnuté obe mená kandidátov a dopísané meno Hossa,“ opisuje s úsmevom.
K znehodnoteniu lístkov dochádza často z dôvodu, že namiesto krúžkovania čísla kandidáta sa za posledné roky pristúpilo k zapísaniu znamienka x do štvorca pri mene voleného predstaviteľa. Ľudí, zvyknutých na starý systém, to pletie.
Avizovaná nízka účasť
V. Suržinovú môžu poznať Tarčania z volieb v jednom z okrskov na Lipovej ulici. V sobotu sa zúčastní ako členka komisie aj vo voľbách do Európskeho parlamentu.
„Ťažko predpovedať, aká bude účasť, ale vo všeobecnosti sa neočakávajú vysoké čísla. Ľudia sa na tieto voľby dívajú skepticky. Ak už mám zatipovať, volím 30-percentnú účasť,“ predpokladá Novovešťanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš