S údržbou zelene však prichádza pre alergikov obdobie, na ktoré sa pre zdravotné komplikácie veľmi netešia.
STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto má v rozpočte na tento rok vyčlenených 100-tisíc eur na údržbu verejnej zelene, z toho je na kosenie trávnikov určených 52 800 eur.
Údržba zelene prebieha v Starej Ľubovni od marca do novembra. Ako nám povedal Miroslav Pristáš z oddelenia výstavby, územného rozvoja a životného prostredia, kosenie trávnikov sa v meste začalo v posledný aprílový týždeň.
„Kosiť sa bude počas vegetačného obdobia, to je od apríla do konca septembra,“ dodal.
Ako upresnil Pristáš, mesto upravuje reprezentačné plochy na Námestí svätého Mikuláša a v parku na Námestí generála Śtefánika, plochy podľa potreby kosia šesť až desaťkrát počas sezóny.
V meste sa kosenie vykonáva dva až trikrát, ale v prevažnej časti ide minimálne o tri kosenia počas sezóny.
Alergici v meste
Na to, ako majú alergici zvládnuť kosenie trávnikov v tomto jarnom období, sme sa opýtali alergológa Martina Schmidta. Ten tvrdí, že v čase, keď sa blíži obdobie teplých letných dní a večerov, sa alergénom v prírode veľmi ťažko vyhýba.
Pre alergikov doktor Schmidt uviedol zopár rád: „Netreba veľa vetrať. Keď sa vrátite zvonku, treba ošatenie okamžite vymeniť v predsieni, aby sa alergény nedostali do izieb. Odporúča sa tiež každý deň si umyť vlasy, dobre vyčesať, či zvoliť radšej kratší účes, nosiť pokrievku hlavy, aby peľ a iné alergény neostali vo vlasoch.“
Lekár uvádza, že „pre alergikov sú nebezpečné rastliny, ktoré sú opelivé vetrom, teda keď máte doma rastlinky, ktoré opeľuje hmyz, tie nemôžu vyvolávať alergiu, pretože tieto peľové zrnká sú príliš veľké, ťažké a nedostanú sa do našich dýchacích ciest. Nebezpečné sú na jar hlavne stromy ako breza, jelša, lieska, v lete sú to tráva a obilie a na jeseň palina.“
Zistenie, že máme alergiu, prichádza po troch rokoch
Počas prvého roka, keď pacienti pociťujú ťažkosti a nevedia, že majú alergiu, tak si v lekárni kupujú rôzne prípravky z reklamy, na ďalší rok pacient ešte nepríde, pretože si myslí, že to ešte zvládne.
A ako vraví Schmidt: „Pacient príde až na tretí rok, my ho vtedy otestujeme, aby sme potvrdili naše podozrenie a začneme liečbu.“
Riešením je podať pacientovi tabletky, kvapky do očí, sprej do nosa. „K preventívnej liečbe sa môže podať vakcína a až tá lieči príčinu precitlivenosti organizmu,“ dodal alergológ Martin Schmidt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš