Povodne pred štyrmi rokmi, ďalšie záplavy nedávno. Voda sa vyliala presne na tých istých miestach. Kežmarčania sú bezradní, radnica spolu s vodohospodármi projekty vypracovala. Všetko však stroskotalo na peniazoch.
KEŽMAROK. Mesto Kežmarok je jedným z tých slovenských miest, ktoré povodeň 4. júna 2010 postihla výrazným spôsobom.
Prívalová voda po vybrežení toku Ľubica spôsobila rozsiahle škody na majetku ľudí, firiem, mesta Kežmarok aj na samotnom toku Ľubica. Na majetku mesta Kežmarok boli vyčíslené škody vo výške 1 milión 367–tisíc eur.
Vtedy ľudia vraveli, že voda takýchto rozmerov príde raz za sto rokov. Kežmarčanom však nedala opäť spávať už po štyroch.
Uvedomujú si: To, čo sme spravili, nestačí
V roku 2010 mesto pristúpilo k záchranným prácam, na realizáciu ktorých bolo vynaložených 332–tisíc eur. Pristúpilo k odstraňovaniu škôd na miestnych komunikáciách, chodníkoch, verejnej zeleni, parkoviskách, verejných priestranstvách, ihriskách a povodňou postihnutých budovách.
Na odstraňovanie škôd na majetku mesta vynaložili zhruba 356 –tisíc eur.
Ako uvádza vo svojich vyjadreniach mesto Kežmarok, aj vodohospodári si uvedomujú, že opatrenia vykonané správcom toku spočívajúce v úprave poškodených brehov toku lomovým kameňom a zabezpečení prietoku toku odstránením prekážok a naplavenín, ktoré nedosiahli ani protipovodňovú úpravu pred povodňou, sú nepostačujúce.
Riešenia vidia v takzvaných poldroch
Vodohospodári spolu s mestom Kežmarok a obcou Ľubica vykonali spoločnú obhliadku toku a dohodli postupy na sfunkčnenie koryta potoka. Jediné riešenia vidia vo výstavbe suchých nádrží, ktoré zadržiavajú povodňovú vodu.
„Po povodni 2010 bolo jasné, že v dolnom povodí už nie je možné záplavy udržať, pretože kapacita koryta už stačiť nebude. Takže jediným možným riešením je vybudovanie kapacitne dostatočných suchých poldrov v území bývalého vojenského pásma,“ uviedol vedúci sekretariátu generálneho riaditeľa a hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici Ľubomír Krno.
Jedine tieto vodohospodárske stavby budú schopné podľa neho vylučovať povodňovú vlnu a pretvoriť ju na neškodný priebeh.
Na poldre však treba aj peniaze. „K realizácii stavby bude možné zo strany správcu toku pristúpiť po pridelení finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.“ To uviedli vodohospodári ešte v júni 2010.
Odvtedy sa peniaze nenašli. „Finančný objem nebudeme odhadovať, nech je to už akékoľvek číslo, ale ak nechceme opakujúce sa obrovské škody, je potrebné pristúpiť k ich realizácii v čo najkratšej dobe. Príroda mení štatistiky a periodicitu. Pre pokojný spánok občanov je to alfa a omega,“ uviedol Krno.
Kežmarčania si počkajú možno až do roku 2020
Žiadosť o poskytnutie dotácie na Projekt výstavby protipovodňových poldrov, technických a biotechnických opatrení podľa ministerstva životného prostredia predložili dvakrát Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky, š. p. Obe žiadosti o nenávratný finančný príspevok boli zamietnuté.
„Prvýkrát to bolo z dôvodu nesplnenia výberových kritérií – pri obmedzenom množstve financií v rámci výzvy boli uprednostnené projekty s vyšším počtom získaných bodov v rámci odborného hodnotenia. Druhýkrát to bolo z dôvodu nesplnenia kritérií odborného hodnotenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok – nedostatočný počet získaných bodov v rámci skupín kritérií vhodnosť a účelnosť realizácie projektu a spôsob realizácie projektu,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Protipovodňová ochrana mesta Kežmarok je súčasťou programu protipovodňovej ochrany pre Slovensko do roku 2020, ktorý rezort životného prostredia predstavil v októbri minulého roku. Ide o plánované opatrenia na ochranu Slovenska pred povodňami. Program obsahuje konkrétne projekty, ich náklady a obdobie výstavby do roku 2020.
Ministerstvo do toho plánuje vložiť 1 miliardu 154 miliónov eur, časť z prostriedkov EÚ.
Niektoré časti projektu – hrádza v Starej Ľubovni aj v Košiciach už boli odovzdané.
Riešiť by mali najproblémovejšie miesta.
„Ide o takmer 600 rôznych stavieb, napríklad hrádze, poldre, vodné nádrže, úpravy tokov alebo čerpacie stanice. K významným plánovaným projektom patria aj projekty na ochranu väčších miest ako je Banská Bystrica, Prešov, alebo riešenie problémovej rieky Ondava v blízkosti Trebišova. Naplánované sú opatrenia na rieke Žitava, kde boli veľké škody v roku 2010. Súčasťou opatrení je aj protipovodňová ochrana Košíc, Bardejova, Kežmarku, Levíc a ďalších,“ informoval Stano.
Kežmarčania spisujú petíciu
Bývať v dome, za ktorým vám tečie potok, je pekná predstava, ale iba dovtedy, kým neprídu silné dažde. Tu zvlášť platí – kto neprežil, nepochopí. Ľudia, ktorí bývajú blízko Ľubického potoka, už nevedia, čo robiť. Mnohí sú bezradní a už len pri pomyslení na to, čo sa bude diať, keď voda opäť stúpne, neskrývajú slzy.
Presne tak ako pred štyrmi rokmi, aj teraz spisujú petíciu a sú odhodlaní podať ju až na ministerstvo.
Darine Babčanovej z Ľubickej cesty povodne pred štyrmi rokmi vzali manžela. Psychicky to neuniesol a skolaboval. So slzami v očiach hovorí, že pred ich problémami všetci zatvárajú oči: „Všetkým, ktorí ste boli vytopení, strašne držím palce a som s vami, pretože trpíte tak ako ja. Držme sa spolu a bojujme, aby Ľubický potok bol konečne vyregulovaný.“
Chronológia
Protipovodňové opatrenia v Kežmarku18. 8. 2009 - Rokovanie mesta so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP, š. p., PDaP) - žiadosť mesta Kežmarok o realizáciu protipovodňových opatrení na toku Ľubica.
25. 8. 2010 - Slovenský vodohospodársky podnik, OZ Košice, Povodie Dunajca a Popradu - žiadosť mesta o realizáciu protipovodňových opatrení na toku Ľubica a úprav po povodni 4.6.2010.
11.10.2010 - Slovenský vodohospodársky podnik Banská Štiavnica - žiadosť mesta o realizáciu komplexných protipovodňových opatrení - úprava toku a vodozádržné nádrže.
20. 12. 2010 - Slovenský vodohospodársky podnik - žiadosť mesta o realizáciu úprav toku Ľubica do doby realizácie projektu komplexnej protipovodňovej ochrany.
18. 5. 2011 - Slovenský vodohospodársky podnik - Rekonštrukcia toku Ľubica: opätovná žiadosť mesta o uskutočnenie nevyhnutných opatrení do doby realizácie stavby a zaradenie protipovodňových úprav toku do plánu prác na rok 2012.
16. 8. 2011 – Pozvanie zaslané mestom ministerstvu životného prostredia na rokovanie dňa 8. 9. 2011.
8. 9. 2011 - rokovanie za účasti ministra životného prostredia, obce Ľubica, SVP a VLM Kežmarok s cieľom urýchleného riešenia realizácie protipovodňových opatrení rozsiahlejšieho charakteru.
7. 12. 2011 - Ministerstvo životného prostredia: Podporné stanovisko mesta k žiadosti Vojenských lesov a majetkov Slovenskej republiky (VLM, š. p.) Pliešovce o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu životné prostredie, Prioritná os 2, Ochrana pred povodňami na realizáciu „Projektu výstavby protipovodňových poldrov, technických a biotechnických opatrení“ na území bývalého vojenského obvodu Javorina. Mestá Kežmarok,Spišská Belá, Podolínec, Stará Ľubovňa, obce Ľubica, Tvarožná, Bušovce, Ihľany, Jurské, Holumnica, Hniezdne, Nižné Ružbachy vyslovujú podporu projektu VLM na realizáciu technických a biotechnických opatrení a poldrov na území bývalého VO Javorina a žiadajú ministerstvo, aby pri hodnotení žiadosť posúdilo s ohľadom na jej rozsah a dosah ako prioritnú z hľadiska nevyhnutnej urýchlenej a v súčasnosti jedinej možnej protipovodňovej ochrany sídiel postihovaných prívalovými vodami stekajúcimi z Levočských vrchov.
16. 2. 2012 – List prezidentovi SR - Mesto Kežmarok ho požiadalo o pomoc pri riešení protipovodňovej ochrany mesta a podporu vyššie uvedeného projektu.
13. 9. 2012 - SVP: žiadosť Mesta Kežmarok o nevyhnutnú realizáciu opatrení na toku Ľubica, v čo najkratšom termíne 27. 8. 2013 - rokovanie vo veci odovzdania a prevzatia stavby údržby Ľubického potoka.
jp
Nánosy bahna všetko zničia. Po povodniach pomáha odpratávať, kto môže. Foto: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš