Záhradkári bojujú s premnoženými slizniakmi, ktoré u nás nemajú prirodzeného nepriateľa.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V záhradkárskej oblasti Družba v Spišskej Novej Vsi sa túto sezónu snažia vyhnať z hriadok slizniaky.
„Záhradkárčime už mnoho rokov a na naše slimáky sme zvyknutí. Tieto slizniaky sa objavili len pred tromi rokmi, no túto sezónu je ich neskutočne veľa. Pustia sa do všetkého, požerú zaradom všetko, čo zasadíme. Snažíme sa ich zbaviť rôznymi spôsobmi,“ hovorí Róbert Krokker.
V minulých dňoch ich po daždi pozbieral z jedného záhonu až 50.
Negatívnu skúsenosť má aj Táňa Popovičová. „Najúčinnejšie by ich bolo asi všetky zbierať, ale kde zohnať toľko rúk? Minule som zasadila priesady kalerábov a slizniaky si na nich urobili hody. Pretekám sa s nimi, kto skonzumuje viac jahôd, ony alebo moja rodina,“ hodnotí s úsmevom skúsená záhradkárka.
Pivo či piliny
Pestovatelia v snahe ochrániť svoju úrodu používajú rôzne metódy, počnúc babskými radami až po chemické prípravky.
„Zbierame ich, lákame na pivo do nádob, okolie rastlín obsypujeme pilinami, ihličím alebo ovsenými vločkami. Je to málo účinné, slizniaky stále priliezajú,“ krčí plecami T. Popovičová.
Niektorí to skúšajú s vysadením takých byliniek po okrajoch záhonov, ako je levanduľa, šalvia či kostihoj.
Jedným z najúčinnejších riešení je využívanie špeciálnych prípravkov, ktorými sa živočíchy kŕmia.
Invázny druh
Podľa ochranára Milana Barloga ide o slizniaka iberského.
„Pochádza zo Španielska. Ide o invázny druh, ktorý nemá prirodzeného nepriateľa. Rýchlo sa množí a je agresívnejší ako slovenské menšie slimáky,“ reaguje ochranár a záhradkár v jednej osobe.
Podľa jeho slov sa na Slovensku vyskytujú tieto slizniaky už vyše desať rokov.
„Ťažko povedať, ako sa k nám dostali. Možno vtáčím trusom, možno ovocím alebo zeleninou, ktorú k nám dovážame z rôznych kútov sveta,“ domnieva sa Barlog.
Premnoženie slizniaka vidí v tohtoročných dlhodobých zrážkach v porovnaní s minulým suchým počasím.
„Vlhko je živnou pôdou pre mäkkýše. Preto je dôležitá pokosená tráva v záhradách. Kompost, kde sa slizniaky zdržiavajú, by mal byť umiestnený čo najďalej od záhonov so zeleninou a okrasných rastlín,“ upozornil.
Za jediného predátora v našich končinách považuje kačky domáce. „Osobne som to nevyskúšal, ale dostal som na týchto pomocníkov dobré odporúčania,“ uzatvára ochranár.
Premnožené slizniaky. Záhradkári ich zbierajú každý deň.
T. Popovičová Pomôže vraj aj pivo v nádobke.
Slizniaky sa premnožili.
Foto: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš