ČERVENÝ KLÁŠTOR. Kontrolóri sa uplynulý týždeň zamerali na pltníkov na Dunajci.
„Skontrolovali sme 28 pltí. Zamerali sme sa hlavne na plavebnú bezpečnosť a na lodné listiny,“ informoval Ján Duňák, vedúci odboru štátneho odborného dozoru Košice, divízie vnútrozemskej plavby Dopravného úradu.
Kontrolovali lodné osvedčenia aj zákonné poistky. Plavebný dozor sa zameral hlavne na preťaženie a vybavenie pltí, na to, či majú záchranné kolesá, bidlá a záchranné vesty.
Kontrolu vykonali v spolupráci s obvodným oddelením polície v Podolínci.
U niektorých pltníkov zistili alkohol
Pltníkom robili počas kontroly aj dychové testy na alkohol. Jeden pomocník na plti nafúkal 2,6 promile, čo je trestný čin. Policajti ho vzali do väzby, bude trestne stíhaný.
Ďalší pltník nafúkal 0,5 promile, tomu odobrali preukaz vodcu malého plavidla.
Ďalšie menšie nedostatky, ktoré zistili, riešili len pohovorom. Ak sa však budú opakovať, v budúcnosti môžu prísť na rad aj pokuty.
O aké menšie nedostatky išlo? „Nemali certifikované kolesá alebo nemali dosť dlhé laná, takže ich budú musieť vymeniť,“ vysvetlil Duňák.
Keď sme u majiteľov pltí zisťovali, ako plánujú zakročiť voči pltníkom, aby sa vyhýbali alkoholu počas pracovnej doby, nebolo im veľmi do reči, odmietali sa vyjadriť.
Niektorí len poznamenali, že ich pltníci sú v poriadku a problémy sú inde.
Majitelia pltí sa však zhodujú v jednom. Žiadajú turistov, aby pltníkov neponúkali alkoholom.
Foto: nor
Väčšina by k opitému nenastúpila
Oslovili sme aj samotných turistov, ktorí si užívali relax na Dunajci.
Helena Jakubcová, ktorá sa práve vracala z cesty na plti, povedala: „Ak by bol pltník opitý, určite by som na plť nenastúpila. Žiadali by sme o jeho výmenu. Naši pltníci boli v poriadku.“
„Pltník nemá byť opitý, ale ako to ja zistím? Oni sú už na trasu zvyknutí a nejdú na nej prvýkrát, takže všetko s mierou,“ odporúčala Alica Remiášová.
Matka z poľskej rodiny Stefancziovcov dodala: „Ak by sme zistili, že pltníci sú opití, požiadali by sme iných, aby nás odviezli. Naši však boli úplne v poriadku a boli sme s nimi spokojní.“
Nešťastia na Dunajci
V minulosti došlo na Dunajci k viacerým nešťastiam. Pod niektoré sa podpísalo aj preťaženie pltí, keď bolo na palube viac ľudí, ako je povolené. Počas poslednej kontroly minulý týždeň takýto prípad nezaznamenali.
- 2013 – Slovenská plť sa po náraze rozpadla na niekoľko častí. V jednej z nich sedeli poľské turistky, ktoré sa prevrátili do vody. Dve sa zranili.
- 2012 – Z plte zaseknutej na plytčine sa asi dvadsiatka pasažierov musela sťahovať na breh po vlastných nohách. Medzi nimi boli aj matky s malými deťmi.
- 2009 – Za dramatických okolností sa utopil 72-ročný Čech. Mladí pltníci nemali na plavbu preukaz spôsobilosti. Navyše viezli viac ľudí, ako je povolené.
red.
Nástup turistov. Prípravy pred cestou bývajú dôkladné.
Foto: nor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš