V júni 1949 prišli komunisti do Levoče, aby vzali miestneho farára a uväznili ho. Dvesto ľudí ho prišlo brániť. Aj vďaka nim sa o týždeň nato mohla na Mariánskej hore uskutočniť Levočská púť.
LEVOČA. Udalosti spred 65 rokov, ktoré vošli do histórie ako Levočská vzbura, si pripomenuli v pondelok v meste Levoča.
„Na obete 50. rokov sa veľmi málo spomína. Obetovali svoju slobodu, životy. Politickí väzni sú dnes na okraji záujmu v spoločnosti. Zaslúžia si však našu úctu i obdiv,“ zdôraznila Mária Dvorčáková, predsedníčka Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja.
Išla z poľa, skončila vo väzení
V roku 1949 sa mestom šírili fámy, že komunisti chcú uväzniť levočského farára Jozefa Vojtasa. Ľudia sa začali zhromažďovať pred farou, aby zabránili jeho odvezeniu.
Rovno z poľa s hrabľami na pleci prišla aj nebohá Mária Petreková, ktrej spolužiačky povedali, čo sa v meste deje.
Pre falošné obvinenie dostala tri roky natvrdo v ilavskej väznici. Pre slušné správanie, pomoc v kuchyni a záhrade jej napokon trest znížili.
Tri malé deti však na pol druha roka ostali bez matky, manžel bez manželky.
„Deti mali dva, štyri a šesť rokov. Nebohý svokor si musel najať pomocnicu do domácnosti, aby to zvládal. Mali aj pole, roboty bolo veľa. Svokre vždy spomienky na tieto roky vtisli slzy do očí. Celý život jej tieto udalosti zmenili. Znášala to ťažko. Odrazilo sa to na jej psychickom i fyzickom zdraví. Zomrela ako 78-ročná. Neprávom bola odsúdená. Som rada, že sa na týchto ľudí nezabúda a aj mladí si dnes prišli pripomenúť tieto udalosti, o ktorých sa v knihách veľmi nepíše,“ uviedla Anna Petreková, nevesta priamej účastníčky udalostí.
Odsúdili stovky ľudí
Ako uviedol predseda Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, represálie štátnej moci v tom čase prebiehali v 60 mestách Slovenska.
Bolo vydaných 1 136 trestných oznámení, viac ako 450 ľudí bolo odsúdených, odsedeli si viac ako 550 rokov.
„Levočská vzbura, ako ju vtedajšia moc nazvala, patrila čo do rozsahu k najvýznamnejším. Až 191 ľudí z Levoče a okolia bolo zatknutých, väčšinu odsúdili a väznili. Udalosti sa odohrali 25. až 26. júna a už prvá vlna odsúdených bola 1. júla. O tri mesiace neskôr odsúdili ďalších 45 ľudí. Mnohí z očitých svedkov už nežijú, ale memento ostáva. Ich skutky sú svedectvom viery, pravdy, odvahy a života,“ zdôraznil O. Krajňák.
Udalosti Levočskej vzbury pripomína tabuľa s menami pri vstupe do chrámu sv. Jakuba, ktorú dal osadiť levočský dekan František Dlugoš.
„Pokus o odvlečenie farára Jozefa Vojtasa bol jednoznačne provokáciou vládnucej moci, chceli týždeň pred Levočskou púťou zabrániť jej konaniu. Vďaka hrdinskej kresťanskej viere týchto ľudí sa kňaza nepodarilo odviesť a púť na Mariánskej hore sa v roku 1949 konala. Mnohých svedkov udalostí som osobne poznal. Mnohých som odprevadil aj na ich poslednú cestu, naposledy Máriu Repákovú, pred dvoma mesiacmi. Patrí im naša vďaka a obdiv,“ dodal levočský dekan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš