Pre miestneho farára Michala Liptáka je to bodka za všetkými snaženiami pri obnove kostola sv. Juraja, keďže už o týždeň odchádza do dôchodku.
POPRAD. Spišskosobotský kostol sv. Juraja dostal v sobotu ďalšiu vitráž od akademického maliara Petra Pollága.
Tretia vitráž dopĺňa malý cyklus vitrážových okien v presbytériu kostola, ktoré sú venované téme cirkvi. Po Cirkvi putujúcej, Cirkvi trpiacej je tretie gotické okno venované Cirkvi oslávenej.
„Samotná téma je náročná vec, keďže som to chcel vyjadriť nefiguratívnymi prvkami, o to bolo zložitejšie,“ povedal Pollág.
Bodka za snaženiami
Z poslednej vitráže, ktorej technické prevedenie mal na starosti vitrážista Stanislav Hudzik, je autor návrhu pozitívne naladený, keďže technologické aj významové veci sa vydarili.
„Je to bodka za všetkými snaženiami. Teším sa, že to tak vyšlo, že práve týždeň pred mojim odchodom je to ukončené. Bol to však proces, ktorý trval niekoľko rokov. Dá sa povedať, že šesť rokov sa na tom pracuje. Ja obdivujem ambíciu autorov, že chceli mať svoje dielo v tomto kostole,“ povedal farár rímskokatolíckej farnosti v Poprade-Spišskej Sobote Michal Lipták.
Téma, ktorú dostal na vitráže Peter Pollág označil Michal Lipták za jednu z najťažších. „Som hrdý na to, že sa to podarilo, a že máme takých majstrov,“ dodal Lipták.
Už len posledné okno
Na celom kostole sv. Juraja zostalo bez vitráže už len jedno okno, ktoré sa nachádza za hlavným oltárom.
Ak by tam nakoniec vitráž aj nebola, podľa Liptáka by to možno nebol až taký problém, keďže takmer celé okno zakrýva hlavný oltár.
Môže to však byť výzva pre jeho nástupcu, ktorý by dokončil začaté dielo. O poslednej vitráži však má už istú predstavu Peter Pollág.
„Ak by mal človek viac vnímať farebnosť aj tvaroslovie oltára, tak by bolo ideálne, keby tam bolo svetlo zatienené. Je nutné, aby sa tam čosi dalo. To čosi, musí byť veľmi rozumné a kompatibilné s interiérom,“ dodal Pollág.
Keďže do farnosti v Poprade-Spišskej Sobote príde už v júli nový správca, bude len na ňom, či dokončí takmer zavŕšené dielo.
Peter Pollág si vie predstaviť, že posledné okno by sa dalo urobiť ešte tento rok. „Ja som pripravený, len potrebujem súhlas, výzvu,“ povedal Pollág.
Podľa starých technológií
Akademický maliar Peter Pollág oceňuje, že pri reštaurovaní a obnove kostola, vrátane nových ostení okien je rešpektovaná stará stavebná technológia.
Aj samotné vitráže sú vkladané do kamenného ostenia a sú prichytávané cez klieštiny a úchytné pliešky tak, ako v stredoveku.
Takýto spôsob osadenia vitrážových okien podľa neho „zdravotne“ vyhovuje mobiliáru a interiér kostola.
Tieto veci podľa Pollága možno nie sú zaujímavé pre bežného návštevníka, ale objekt kostola funguje tak, ako fungoval v stredoveku. A aj to je cenné na tomto kostole.
„Teším sa, že sme technológiu klasickej vitráže mohli dodržať a snáď zabezpečíme aj to, že životnosť jednotlivých elementov bude väčšia,“ povedal Pollág.
Pracoval zadarmo
Náklady na vyhotovenie vitrážového okna vyčíslil Michal Lipták na 5 300 eur. „Je to suma za materiál a za prácu sklára a na chválu patrí autorovi Petrovi Pollágovi, že všetky tri okná urobil úplne zadarmo,“ povedal Lipták.
Takéto gesto podľa neho len málokto urobí. Spišskosobotský farár oceňuje prístup Petra Pollága, ktorý dal slovo, že urobí jedno okno a nakoniec sú z toho tri okná v presbytériu kostola.
„Jeho veľkodušnosť a jeho meno zarezonuje mnohým, ktorí si prečítajú na vitrážach meno Pollág, ktoré už čosi na Slovensku znamená,“ dodal Lipták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš