Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KEŽMAROK. Tri javiská, na ktorých sa vystriedajú zahraničné i slovenské folklórne súbory, v stánkoch približne 200 remeselníkov a viac ako 40 druhov remesiel.
Na budúci týždeň, od piatka 11. do nedele 13. júla, bude ďalší ročník Európskeho ľudového remesla (EĽRO).
História cechov a remesiel sa zapísala do dejín mesta, ktoré malo svojho času toľko vzácnych remeselných dielní ako Bratislava či Košice.
Aj preto sa už po 24. raz stáva práve kráľovské mesto dejiskom festivalu EĽRO. Takýmto spôsobom chcú každoročne vzdať hold slovenským aj európskym remeslám.
Remeselníkov, folklór, hudbu, ľudové tradície, sokoliarov a mnoho ďalšieho zažijete už na budúci víkend.
Dominovať bude koža
Svoj kumšt bude predvádzať v stánku skoro 200 remeselníkov, ktorí svoje majstrovstvo odovzdajú najmä mladším generáciám, aby im pripomenuli jedinečnosť remesiel spracujúcich kov, sklo, textil, hlinu, drevo, ale i kožu. A práve koža a kožušiny budú centrom pozornosti.
„Dvadsiaty štvrtý ročník festivalu EĽRO je venovaný cechom vyrábajúcim a spracujúcim kožu a kožušinu, ktoré v našom meste pracovali od roku 1491 najprv v Bratstve Jána Krstiteľa, neskôr, od roku 1542 až do roku 1645, postupne vznikali cechy taškárov, ševcov tovarišov a majstrov kožušníkov, remenárov, garbiarov, sedlárov a čižmárov,“ približuje históriu kožiarskych cechov Igor Kredátus, riaditeľ festivalu.
Pre zvedavcov, ktorí sa chcú o koži dozvedieť ešte viac, historička Nora Baráthová spracovala výstavu s názvom Každodenný život v znamení kože.
Remeselníci i účinkujúci prídu aj zo zahraničia
Aj v tomto roku sa predstavia hostia zo zahraničia medzi remeselníkmi.
„Budeme tu mať remeselníkov z Poľska, Česka, Maďarska, Litvy, Holandska, Bulharska, z Ukrajiny, Španielska a mimo Európy z Arménska,“ uviedla Agáta Perignáthová, zodpovedná za remeselníkov na festivale.
A cudzozemci doplnia aj rady účinkujúcich. „Chceli by sme predstaviť kultúru takých národov, ktoré ešte na festivale nevystupovali. Budú tu súbory z Ruska, Ukrajiny, Gruzínska, Srbska, Lotyšska, Česka, Bosny a Turecka,“ informovala Gabriela Kantorková zodpovedná za program na festivale.
Nebude chýbať ani špeciálny historický vlak, ktorý dopraví návštevníkov na festival z okolitých miest, či atrakcie pre najmenších na hrade, ktorý je súčasťou festivalového areálu.
Bohatosť programu počas festivalu doplnia aj sprístupnené kežmarské pamiatky.
K nim patrí drevený artikulárny kostol - zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, gotická bazilika či lyceálna knižnica.
Mrazivý návrat do stredoveku
Počas EĽRO sa diváci stanú svedkom mučenia i krvavých kežmarských dejín priamo na hrade.
Dospelých poteší opäť predstavenie v podaní ľubického divadla Ex Teatro. Zatiaľ čo minulý rok bola hra ladená skôr humorne a účastníci plakali skôr od smiechu, tento rok sa divadelníci zrejme vrátia k pôvodnej viac strašidelnej atmosfére.
Pre divákov chystajú aj ukážky stredovekého mučenia v podaní skupiny Tormen z Prievidze.
Deti si môžu v skorších hodinách pozrieť na hrade Čertovskú rozprávku.
Permanentky zlacneli
Vstupné na 24. ročník festivalu Európske ľudové remeslo sa už štvrtý rok nemení.
V predpredaji stojí vstupenka tri eurá, v deň festivalu päť eur. Mládež od deväť do 18 rokov zaplatí za vstup do festivalového areálu tri eurá.
Dôchodcovia nad 70 rokov, zdravotne ťažko postihnutí a ich sprievodca budú mať vstup zdarma.
Tento rok organizátori zlacneli trojdňovú permanentku, ktorá bude stáť osem eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš