Takmer pol milióna pútnikov prišlo na Mariánsku horu nad Levočou. Hlavným celebrantom slávnostnej odpustovej svätej omše v roku Sedembolestnej Panny Márie bol kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. V kázni vyzval, aby sa spoločnosť stala viac rodinnou so vzájomným rešpektom a úctou.
MARIÁNSKA HORA. Tohtoročná Levočská púť sa niesla v znamení 30. výročia vyhlásenia baziliky na Mariánskej hore za baziliku minor niekdajším pápežom Jánom Pavlom II., ktorý je dnes už vyhlásený za svätého.
Na Mariánsku horu každoročne smerujú kroky pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Tento rok prišlo aj 400 pútnikov z Rumunska, ktorí sprevádzali bukurešťského arcibiskupa.
Kardinál Tomko im poďakoval, že absolvovali takú dlhú púť do Levoče.
Pešia púť východniarov
Pre niektorých veriacich je absolvovanie Mariánskej púte každoročným „vyznaním“. Už štyri roky chodievajú do Levoče aj veriaci z Poľova pri Košiciach. Medzi nimi je aj pútnik z Budimíra (na snímke vpravo), ktorý na Mariánsku horu chodieva už 20 rokov.
Skupinka východniarov absolvuje púť peši. Z Poľova vyrážajú vždy vo štvrtok, aby sa v nedeľu zúčastnili na slávnostnej odpustovej svätej omši.
„Jeden rok nás bolo takmer sto, tentoraz sme prišli asi tridsiati. Sme úžasná partia ľudí. Už cesta z Poľova či Budimíra je pre nás púťou a bazilika na Mariánskej hore je pre nás akýmsi majákom. Termín Levočskej púte mám v kalendári zaznamenaný hrubou fixkou a vždy sa na ňu teším,“ poznamenal pútnik z Budimíra.
Východniari absolvujú púť dlhú viac ako sto kilometrov. Počasie ani čas nehrajú žiadnu rolu.
Počas ich putovania ich prichýlia a pohostia v Košickej Belej i na fare v Krompachoch, aby v predvečer slávnostnej svätej omše dorazili na Mariánsku horu.
„Už ako dieťa som sem chodieval na turistiku a po tých rokoch sa sem vždy vraciam. Púť je akýmsi vyšším levelom turistiky, je únikom od bežných starostí, kde si človek prevetrá hlavu a na okamih sa zamyslí,“ dodal Budimírčan.
Rešpekt a spolucítenie
Návšteva Panny Márie u Alžbety bola hlavným momentom nedeľného evanjelia.
Hlavný celebrant kardinál Tomko vyzvihol túto mimoriadnu udalosť spred dvetisíc rokov, pričom zdôraznil jej blahodarné účinky i pre náš súčasný život.
„Ak by sme mali ochotu viac rešpektovať iných a spolucítiť s nimi, naše spoločenstvo by sa stalo viac rodinným. Mali by sme vniesť viac svetla a tepla do našich spoločností. Viac si dôverovať a byť ochotní pomáhať si. K tomu potrebujeme úprimnú a živšiu vieru, keď chceme budovať slobodnú spoločnosť založenú na rodine,“ zdôraznil v kázni kardinál Jozef Tomko.

Upozornil na skutočnosť, že Slovensko je na chvoste Európy, čo sa týka pôrodnosti, ako národ starneme. Aj to sú podľa neho znaky, že niečo v našej rodine nefunguje.
Preto vyzval verejných činiteľov, aby podporovali mladé začínajúce rodiny a pomáhali im vytvoriť vhodné podmienky pre výchovu rodiny.
„Dnes odídeme z Mariánsakej hory obrodení, s novou radosťou. Zložíme všetky naše starosti a bôle k nohám Panny Márie a obnovíme si našu vieru,“ dodal kardinál Tomko.
V závere slávnostnej odpustovej omše prečítali pozdravný list z Mariánskej hory adresovaný pápežovi Františkovi.

K bazilike minor putujú ľudia viac ako 100 km.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš