Mnohí využívajú leto na to, aby si privyrobili.
POPRAD. Popradskí študenti si hľadajú brigádu v mieste bydliska, no za prísľubom zárobku neraz cestujú aj za hranice.
Prax v odbore nie je rozhodujúca
„Ako gymnazistka som nemala veľký problém nájsť si brigádu. Nechceli odo mňa prax, zaučila som sa vo fachu a šlo to,“ povedala Rebeka Heroutová, ktorá pracovala v popradskom outdoor obchode.
Podľa nej je však brigáda v obchode skôr výnimočnosťou: „Popradské obchody berú len málo a ak, tak väčšinou po známostiach.“
Popradčanka Lucia Brutovská, ktorá za brigádou už druhýkrát vycestovala do Londýna, priznala, že si doma žiadnu prácu na leto ani nehľadala. „Na Slovensku má ale šancu na brigádu každý, kto čo i len trochu chce. A to aj bez praxe,“ myslí si.
Prax v odbore nie je pri hľadaní letnej brigády tým najdôležitejším ani podľa Michaely Papáčovej: „Napríklad vyučení čašníci majú určite väčšiu šancu dostať brigádu, ale stretla som sa aj s tým, že niekedy chcú zamestnávatelia brigádnikov, ktorí odbornú školu vôbec nemajú.“ Aj ona potvrdila, že známosti sú v prípade hľadania brigády často kľúčové, sama sa k brigáde dostala cez kamarátku.
Ponuka je malá a nie veľmi pestrá
„S inými brigádami ako práca v obchodoch, kaviarňach alebo reštauráciách som sa asi ani nestretla,“ povedala Heroutová na adresu ponúk v Poprade.
Podľa Patrika Vavroviča z portálu Brigáda však v podtatranskom regióne zamestnávatelia ponúkajú krátkodobé a príležitostné brigády aj v iných oblastiach.
„Ide napríklad o pomocné práce, upratovanie, sťahovanie, prácu v stánku s občerstvením či roznášanie letákov,“ vysvetlil Vavrovič.
Najmä v letnej sezóne podľa neho brigádnici siahajú skôr po ponukách na ľahší typ práce, ktorý si nevyžaduje žiadne odborné zručnosti.
Aj podľa Vavroviča nie je vždy nutné mať pri uchádzaní sa o brigádu prax v odbore. „Je to vždy na zvážení zamestnávateľa, ktorý na pohovore posúdi, či je uchádzač šikovný natoľko, že si v krátkom čase potrebné zručnosti osvojí,“ doplnil.
V prípade, že si zamestnávateľ musí vybrať medzi uchádzačmi bez skúseností, rozhodujú podľa Vavroviča osobnostné vlastnosti, zapálenie pre prácu, veľkým plusom je podľa neho aj znalosť cudzieho jazyka.
„Popradský a podtatranský región patria medzi oblasti s vysokou nezamestnanosťou, preto je aj ponúk z týchto oblastí málo,“ povedal Vavrovič.
Dodal, že počet ponúk je rovnako nízky počas roka, ako aj v období pred letom, kedy portál registruje najviac ponúk.
Momentálne sa ich pre popradský región nachádza v databáze osem. „Odporúčame hľadať si prácu aj za hranicami regiónu, a to v mestách, kde je ponúk podstatne viac,“ odporučil záujemcom o brigádu Vavrovič.
Za brigádou do zahraničia
„Hľadala som si prácu na leto aj doma, ale nič som nenašla, preto som sa rozhodla ísť do Škótska,“ povedala Papáčová. V Škótsku pracovala celé leto dva roky po sebe na farme, kde spolu s ostatnými brigádnikmi zbierali jahody alebo maliny.
„Vrátila som sa tam, pretože som si dobre zarobila, hoci práca bola veľmi ťažká,“ dodala.
S odstupom času to však zhodnotila ako veľmi dobrú skúsenosť, ktorú by odporučila hlavne tým, ktorí si nevážia peniaze.
S prácou v zahraničí má skúsenosť i Rebeka Heroutová: „Pred troma rokmi som strážila deti v Nórsku a pred dvoma som pracovala v jednom londýnskom hoteli.“ Vlani vycestovala do Anglicka za prácou dobrovoľníčky v detskom tábore.
Lucia Brutovská vycestovala minulé leto za prácou do zahraničia cez agentúru, prácu na tieto prázdniny si však v Londýne našla sama.
„Priemerný slovenský plat si šikovný brigádnik v zahraničí zarobí za týždeň,“ porovnala.
Sama ale hovorí, že do zahraničia šla pracovať predovšetkým kvôli novým výzvam a zážitkom. Brigáda v zahraničí podľa nej stojí za to, nie je ale pre všetkých.
„Je to veľká výzva i zodpovednosť, ale keď to človek zvládne, je na seba veľmi hrdý,“ dodala.
Po práci v Londýne. Brigáda v zahraničí priniesla okrem zárobku Rebeke (vpravo) i nových priateľov.
Foto: ip
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš