POPRAD. Podľa Alexandry Sisikovej z popradského dermatovenerologického stacionára je v prvom rade potrebné chrániť sa pred rakovinou kože a pred fotostarnutím. Hoci sa na používanie opaľovacieho krém kladie dôraz hlavne s príchodom leta, podľa lekárky je dôležité kožu chrániť celoročne.
„Dôraz na starostlivosť o pokožku sa v letnom období kladie zrejme kvôli tomu, že ľudia chodia častejšie k vode a opaľujú sa. Napríklad v zime je však slnko na horách ešte nebezpečnejšie, pretože sneh jeho lúče odráža. Vtedy je slnečné žiarenie často ešte nebezpečnejšie ako v lete,“ zdôraznila Sisiková.
Študentka z Popradu Alexandra Rychtarčíková sa slovami lekárky riadi. „S rodinou sa opaľovacím krémom natierame už pred lyžovaním. Opaľovací krém používam, aj keď idem v lete na kúpalisko, túru či grilovačku.“ Priznala však, že počas celého roka opaľovací krém nepoužíva.
Slnečné žiarenie sa miesto od miesta líši
Chrániť pokožku pred vplyvom slnečného žiarenia možno rôznymi spôsobmi. Najlepšou ochranou je podľa Sisikovej na slnko vôbec nechodiť, obzvlášť medzi jedenástou hodinou doobeda a treťou poobede by sa ľudia nemali príliš vystavovať slnečným lúčom.
„Ak už na slnko chodíte, je potrebné používať ochranné faktory. Tých je celá škála,“ uviedla Sisiková.
Podľa jej slov si môže človek vybrať zo širokej ponuky produktov pre deti, dospelých, starých ľudí či dokonca pre pacientov, ktorí majú rakovinu kože.
„Ďalej si užívateľ môže vybrať podľa UV filtrov, podľa toho, v akej krajine sa bude nachádzať. Slnko je všade iné. Je rozdiel, či sa nachádzate na rovníku, v Austrálii alebo u nás, na horách či pri vode,“ doplnila Sisiková.
Lekárka odporúča vyššie faktory
Pre našu zemepisnú polohu odporúča lekárka faktory tridsať a päťdesiat. Opaľovacie krémy s faktorom päť alebo desať neodporúča vôbec. Minimálny faktor, ktorý pre pobyt na slnku vníma ako vhodný, je aspoň dvadsaťpäť.
Faktory päť a desať sú nevhodnými kvôli krátkemu času, ktorý je možno po natretí takýmto nízkym stupňom ochrany stráviť na slnku bez toho, aby sa pokožka spálila.
„Faktor sa ráta práve podľa dĺžky pobytu na slnku bez toho, aby sa človek spálil. U nižších faktorov je táto bezpečná doba veľmi nízka,“ vysvetlila lekárka.
Tento časový interval však podľa nej nemožno presne vypočítať, pretože každý človek má iný typ kože a každý si tiež natrie na pokožku inú vrstvu krému.
Rovnako potrebné, ako opaľovací krém naniesť, je i obnoviť jeho vrstvy.
„To, ako často sa počas dňa natierať, závisí od toho, ako sa užívateľ potí, či je vo vode, aké silné je slnko a aký typ kože má,“ doplnila Sisiková.
Všetky inštrukcie sú často uvedené na samotných prípravkoch na opaľovanie.
Slnko opaľuje aj v tieni
Natrieť sa ochranným faktorom je potrebné i v prípade, že slnko nesvieti, a to tiež minimálne krémom s ochranou dvadsaťpäť, pretože oblaky neodrážajú sto percent slnečného žiarenia, ktoré na Zem dopadá. Sisiková upozorňuje i na to, že slnko opaľuje i v tieni, hoci menej.
Po spálení kože je potrebné sa o pokožku postarať ako o popáleninu.
„Existuje široká škála krémov po opaľovaní s protizápalovým účinkom, ktorými je dobré pokožku ošetriť. Ak sa však človek raz spáli, koža si to pamätá a o dvadsať rokov sa to môže prejaviť,“ varovala Sisková.
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš