Brány mesta Kežmarok sa v piatok o jedenástej dopoludnia zavreli. Námestie totiž ovládli remeselníci zo Slovenska i zo zahraničia.
Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
KEŽMAROK. Vytasili meče, vytiahli proti sebe pištole, nebáli sa použiť ani delá. A to všetko pre to, aby dobyli mestské hradby a odštartovali tak festival remesiel v Kežmarku.
„Choďte tam, odkiaľ ste prišli,“ varovali neveriacich tí, ktorí brány svojho mesta bránili vlastným telom. „Ak nám neotvoríte podobrotky, dobijeme vás pozlotky,“ zavelili do boja.
A tak sa aj stalo. „Nepriateľov sme porazili, mesto Kežmarok môže otvoriť brány a môžu sa začať trhy,“ vykrikovali s radosťou víťazi.
Po zdolaní protivníkov, ktorí im stáli v ceste, si to celý sprievod zamieril priamo na námestie, kde sa už pripravovali remeselníci, aby mladším generáciám priblížili čaro a hodnoty remesla.
„Je to pekné, mohlo by aj u nás niečo také byť,“ povedal Ján, ktorý na otvorenie Festivalu ľudového remesla prišiel až zo západného Slovenska.
Počas celého víkendu návštevníkov v stánkoch privítajú tkáčky, garbiari, spracovateľky ľanu či kože a množstvo ďalších šikovných remeselníkov.
Krvavé dejiny
Súčasťou festivalu je aj rad ďalších podujatí. Už vo štvrtok v noci za splnu mesiaca si pár odvážlivcov vychutnalo strach za múrmi hradu.
Krvavý príbeh notára Jakuba Kraya v podaní ľubického divadla Ex teatro vyvolal v tmavých priestoroch Kežmarského hradu neopakovateľnú atmosféru. Truhly, dejiny detailne vykreslené historičkou Norou Baráthovou a mesiac nad hradnou vežou vyvolávali zimomriavky.
Ľudí od otvorenia festivalu v piatok neodradil ani dážď.

Prišla aj Lenka Filipová
Na piatok podvečer o 17.00 h naplánovali aj koncert speváčky Lenky Filipovej a jej dcéry v drevenom artikulárnom kostolíku v Kežmarku.
"Bude to určite niečo nové, jednak pre náš festival, ale aj pre Lenku Filipovú, pretože v tomto zložení so sláčikovým oktetom z Brna a Jindřichom Konířom ešte ani nevystupovala," zdôraznila Gabriela Kantorková z organizačného výboru podujatia.
Na Hlavnom námestí v piatok večer vystúpi aj Peter Bažík, Martin Harich a Celeste Buckingham.
V sobotu navštívi Európske ľudové remeslo aj prezident Andrej Kiska.
"Počas troch dní bude vystupovať niekoľko folklórnych súborov, okrem Slovenska máme súbory aj zo zahraničia, celkovo 14 súborov z 11 štátov. Spolu sa predstaví 920 účinkujúcich v 46 rôznych súboroch a skupinách. Z takých nových krajín, ktoré sa u nás predstavia prvýkrát, pretože chceme predstaviť aj kultúru iných národov, to bude folklórny súbor z Izraela a skupina Tuarégov z Maroka," doplnila Kantorková.
Festival plánuje v sobotu 12. júla okolo obeda navštíviť aj prezident Andrej Kiska, nového kráľa remesiel budú návštevníci poznať v nedeľu 13. júla popoludním.
Najmladšie je len trojtýždňové bábätko
"Najmladším účastníkom nášho festivalu je tento rok len trojtýždňové bábätko minuloročného kráľa remesiel, povrazníka Jána Svatíka," upozornil Kredátus.
Festivalový areál bude otvorený v piatok od 13:00 do 19:00, v sobotu od 9:00 do 19:00 a v nedeľu od 9:00 do 16:00.
Vstupenka na festival stojí päť eur. Mládež od deväť do 18 rokov zaplatí za vstup do festivalového areálu tri eurá. Dôchodcovia nad 70 rokov, zdravotne ťažko postihnutí a ich sprievodca budú mať vstup zadarmo. Trojdňová permanentka stojí osem eur.
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš