STARÁ ĽUBOVŇA. V meste podniká viac ako deväťsto subjektov. Oproti minulému roku počet prevádzok stúpol až o dvadsaťdva.
Podnikatelia sú povinní mestu Stará Ľubovňa cez mestský úrad ohlásiť zriadenia prevádzky a určenie prevádzkovej doby.
Na poslednom mestskom zastupiteľstve referát podnikateľskej činnosti a cestovného ruchu podal správu o stave podnikov v meste ako predpríprava letnou turistickou sezónou.
Úspech žnú aj second-handy
Najviac sa v meste darí obchodným prevádzkam so sortimentom textilu, ktorý je často dopĺňaný aj iným tovarom. „Ako je metrový textil, second-hand, galantéria, obuv, darčekové predmety, hračky. Naopak, nízke zastúpenie je v prevádzkach, ktoré ponúkajú hutný materiál,“ uviedli pracovníčky referátu Erika Šalátová a Monika Gladišová.
Z celkového počtu stálych prevádzok na území mesta je zameraných na výrobnú činnosť 66. V meste nepribúdajú prevádzky, ktoré ponúkajú služby.
„Počas malej privatizácie prestali existovať služby poskytované štátnymi podnikmi a začal sa postupne vytvárať súkromný sektor. Najväčší nárast počtu prevádzok bol zaznamenaný v rokoch 2000 – 2009, ktorý súvisel s rozvojom služieb vznikajúcich neštátnych zdravotníckych zariadení a v oblasti poskytovania ekonomických a poradenských služieb,“ uviedli referentky.
V súčasnosti je stav stabilizovaný iba s menšími zmenami.
Najviac ľudí zamestnáva elektrotechnika
Najväčším priemyselným podnikom v meste je Panasonic Corporation, ktorý zamestnáva v súčasnosti približne 434 zamestnancov.
Stabilným zamestnávateľom v oblasti elektrotechniky je aj závod MKEM, s. r. o., ktorý dlhodobo zamestnáva približne 183 zamestnancov.
Približne stovke ľudí dávajú prácu menšie textilné dielne a viac ako tridsať ľudí zamestnáva výroba komponentov pre zjazdovky a vleky v priestoroch bývalej Tesly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš