KROMPACHY. Krompašania si musia hľadať ortopéda až v Košiciach alebo Prešove po tom, čo Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nepodpísala zmluvu s doterajším súkromným ortopedickým lekárom.
O probléme informovala primátorka Krompách Iveta Rušinová. „S údivom a roztrpčením sme prijali správu o neobnovení zmluvy s ortopedickým lekárom, ktorého ambulancia poskytovala zdravotnícku starostlivosť pre pacientov nielen z Krompách, ale zo širšej oblasti, v ktorej žije približne 30 000 ľudí. Pritom ambulancia slúži najmä pre občanov s poruchami pohybového ústrojenstva a pre matky s malými deťmi,“ uviedla Rušinová v sťažnosti adresovanej generálnemu riaditeľovi VšZP Marcelovi Foraiovi.
Rušinová poukázala na fakt, že v roku 2013 ortopedickú ambulanciu navštívilo aj 422 rodičov s deťmi.
Za lekárom treba cestovať
Najbližšie ortopedické ambulancie sú v Spišskej Novej Vsi a Gelnici, tie však z kapacitných dôvodov odmietajú prijímať a ošetriť ďalších pacientov.
„Ľudia s bolesťami, rodičia s malými deťmi sú nútení vycestovať do Košíc alebo do Prešova či Popradu, čo je okolo 50 kilometrov, pričom pre mnohých je nemysliteľné cestovať vlakom alebo autobusom," konštatovala. Rušinová žiadala, aby VšZP prehodnotila svoje rozhodnutie, pretože v meste je veľká nespokojnosť.
Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai v odpovedi primátorke Rušinovej uviedol, že jej sťažnosť bola po prešetrení vyhodnotená ako neopodstatnená.
Poisťovňa je podľa riaditeľa povinná uzatvárať zmluvy najmenej v rozsahu verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Doložil, že zazmluvnený počet lekárov v Košickom kraji je vyšší ako uvádza normatív pre VšZP.
„Na základe uvedených skutočností VšZP neuvažuje o uzatvorení zmluvného vzťahu s lekárom ortopédom v Krompachoch.,“ uviedol Forai.
Musia hľadať nového záujemcu
Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobriková informovala, že v KSK je verejná minimálna sieť poskytovateľov v medicínskom odbore ortopédia pre všetky zdravotné poisťovne spolu stanovená na 22,8 lekárskeho miesta (l.m.) a skutočnosť je 32,5 lekárskeho miesta.
To znamená, že skutočný stav lekárskych miest v odbore ortopédia je v KSK vyšší o 9,7 lekárskeho miesta, ako je normatív.
KSK ale nevie povedať, koľko z normatívu 22,8 lekárskych miest a zo skutočnosti 32,5 lekárskeho miesta pripadá na VšZP.
„Je nešťastím, že verejná minimálna sieť je v Nariadení vlády SR stanovená na kraje a nie na okresy. Tak sa totiž môže stať, že z normatívu 22,8 lekárskeho miesta, alebo zo skutočnosti 32,5 lekárskeho miesta v Košickom kraji je polovica povedzme v Košiciach a v rámci kraja sa môžu nachádzať okresy resp. lokality, ktoré ortopéda nemajú. Toto by si ale mohli ustrážiť zdravotné poisťovne. Tie by mali mať záujem na tom, aby verejná minimálna sieť bola v rámci kraja ustanovená rovnomerne a aby pre ich poistencov bola dobre dostupná geograficky aj časovo,“ uviedla vo vyjadrení Bobriková.
Ako uviedla Bobriková, rovnomernosť pokrytia územia KSK nevie ovplyvniť. Samosprávny kraj vydá povolenie každému žiadateľovi, ktorý splnil zákonné podmienky na vydanie povolenia bez toho, aby mohol ovplyvniť jeho miesto výkonu činnosti.
„V prípade Krompách musia byť splnené dve podmienky: musí sa nájsť záujemca – ortopéd o zriadenie ortopedickej ambulancie v Krompachoch a s týmto novým poskytovateľom musia uzavrieť zdravotné poisťovne zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ani jedno ani druhé KSK ovplyvniť nevie,“ informovala Bobríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš