Letohrádok Sans–Souci, alebo Miesto bez starostí, nad Iliašovcami postavil v polovici 18. storočia gróf Štefan Csáky pre svoju manželku Júliu, rodenú Erdödy. Letohrádok vynikal francúzskym parkom. V jeho geografickom strede stál osemmetrový obelisk dlhých dvesto rokov. Nadšenci z Iliašoviec postavili dokonalú kópiu pôvodného obelisku, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku. Váži vyše dvadsať ton.
ILIAŠOVCE. Oživiť Miesto bez starostí si pred rokmi vzali za svoje Iliašovčania z Občianskeho združenia (OZ) Sans-Souci.
Centrom letohrádku na vrchu zvanom Zámčisko, s výhľadom na Vysoké Tatry, bola kaplnka zasvätená sv. Štefanovi, pred ktorou stál kamenný obelisk. Arborétum parku obsahovalo stovky vzácnych drevín.
Našli gombík grófkinho milenca?
Pred rokmi sa Iliašovčania s najväčším nadšencom Ondrejom Frankovičom z OZ svojpomocne pustili do rekonštrukcie kaplnky, ktorá je dnes pred dokončením. Ostáva osadiť rímsu hlavnej lode a zvoničku.
Nedávna návšteva odborníkov z Francúzka inšpirovala O. Frankoviča, aby sa pustili do obelisku. Práce odštartovali na jar, obelisk sa už dnes vypína na Zámčisku.
„Pomohli nám dobové fotografie. Z 99 percent je to skutočne verná kópia pôvodného obelisku grófa Csákyho,“ zdôraznil O. Frankovič.
Gróf dal obelisk v geografickom strede parku postaviť v roku 1776. Fotografia z roku 1976 zachytáva ešte stojaci obelisk spolu s kaplnkou, ktorá má ešte zvoničku.
„Na jar v roku 1978 už bol obelisk spadnutý. Na mieste stál celých 200 rokov,“ doplnil.
Nový obelisk stojí na pôvodnom mieste. Pri vykopávaní základov čakali, že gróf v nich možno zanechal nejaký odkaz budúcim generáciám. V hĺbke 1,2 metra však odkaz nenašli.
„Boli sme trocha sklamaní. Keď som sa však díval na sutiny základov, upútal ma malý okrúhly predmet. Prišiel som bližšie a zistil som, že je to gombík. Hovorí sa, že grófka Júlia mala milenca, generála Ferenberga. Gombík pochádza z generálskej uniformy. To môže byť dôkaz, že tento jej milenec skutočne existoval,“ doplnil O. Frankovič.
Na obelisku pribudnú tabule
Pôvodný obelisk bol vysoký 8,11 metra, jeho kópia má 8,05 metra. Pôvodný bol zložený zo 14 častí, súčasný má tri – základy, podstavec a pilón. Hmotnosť nadzemnej časti obelisku je 16,5 tony, v základoch je 5 ton betónu. Na vrchole umiestnili travertínovú guľu, váži 180 kilogramov.
„Som pyšný na to, že sa nám obelisk podarilo opätovne po 238 rokoch vztýčiť na Sans-Souci. Je jediný svojho druhu na Slovensku. Druhý, vlastne už len jeho torzo, stojí aj v záhrade rodinného domu dole v Iliašovciach,“ zdôraznil.
Podľa odborníkov z Francúzka bola na obelisku umiestnená tabuľa s maďarským, žiaľ neznámym, nápisom. A tak sa rozhodli, že aj na replike budú tabule, a to štyri po obvode podstavca.
„Na prvej bude uvedený gróf s jeho manželkou, kedy žili a pôsobili na Spiši, na druhej bude datovanie pôvodného aj súčasného obelisku. O obsahu ďalších dvoch ešte pouvažujeme,“ doplnil O. Franovič.
OZ obnovu Miesta bez starostí financuje len z darov dobrodincov a vlastnou prácou.
Na Sans-Souci stál aj palác pre grófsku rodinu s drahým mobiliárom. Boli tu knižnica s 5 160 zväzkami, palác pre hostí, strelnica, dostihová dráha, v údolí nechýbali kúpele. Š. Csáky dal v roku 1803 letohrad spáliť, údajne aj pre neveru svojej manželky Júlie. O sedem rokov nato zomrel, pochovaný je v iliašovskom kostole.
O. Frankovič. Sans-Souci je jeho srdcovka, prácou tu strávil stovky hodín.
Foto: šim
Dobová fotografia. Zachytáva ešte pôvodný obelisk.
Foto: archív oz
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš