V Červenom Kláštore sa počas víkendu odohrával príbeh dobýjania Kláštora kartuziánov.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Turisti mohli počas víkendu na vlastné oči vidieť útok na tri kláštorné nádvoria. Vo finálnom treťom útoku sa bratríkom podarilo zlomiť žoldnierske vojsko, ktoré si najal prior kláštora na ochranu a tak bol kláštor dobytý .
Atmosféra stredoveku
V kláštore sa pokúsili vytvoriť počas víkendu atmosféru 15. storočia a chceli ukázať, ako vtedy kláštor fungoval. Program zahŕňal okrem bojov o nádvoria kláštora aj vojenskú verbovačku, stredovekú hudbu, tance, divadlo a varenie v stredovekej kuchyni.
Na poslednom nádvorí bol postavený vojenský tábor, kde účinkujúci počas noci spali na slame. Návštevníci mali možnosť ochutnať aj z jedál stredovekej kuchyne.
Po dlhých prípravách sa konal festival Claustrum Rubrum. Ide o festival oživenej histórie, ktorý nazvali Claustrum Rubrum, čo je historický latinský názov Červeného Kláštora.
Riaditeľka neziskovej organizácie Cyprian, ktorá má na starosti spravovanie objektu kláštora, ale aj riadi múzeum Červený Kláštor, Jana Sofková: „Počas víkendu sme sa pokúšali ľuďom predstaviť, ako to mohlo vyzerať v 15. storočí, keď to tu neďaleko obliehali bratrícke vojská.“
Veci uviedla na správnu mieru: „Celý dej bol vymyslený, nie je založený na nijakej historickej skutočnosti, nemáme veľa prameňov, aby sme sa dozvedeli, čo sa tu dialo. Bola to doba, z ktorej sa nezachovali písomné pramene. Vieme, že kláštor bol v 30. rokoch napadnutý husitmi, ale napadnutie bratríkmi potvrdené nemáme.“
Historicky však naozaj v horách neďaleko Haligoviec žil Peter Axamit z Kosova, ktorý si tu postavil tábor a prepadával nielen obyvateľov a karavány smerujúce do Poľska, ale aj tie, čo šli na opačnú stranu.
Filip Lampart, vedúci spoločnosti Rádu sv. Michala zo Starej Ľubovne, uviedol: „Našou úlohou na tomto podujatí je programovo zabezpečiť, aby mali návštevníci čo vidieť. Podieľali sme sa na tvorbe scenáru a prevedení do praxe troch hlavných bojov, ktoré mali ukázať, ako bratríci prerazili hradby kláštora a v konečnom dôsledku dobyli a vyplienili kláštor.“
„Toto prostredie je vynikajúce, aby sme tu vytvorili ducha oživenej histórie, konkrétne obdobia druhej polovice 15. storočia. Toto prostredie má pre takéto akcie obrovský potenciál,“ dodal Lampart.
Turisti si to užili
Návštevníci boli s programom spokojní, a to nielen pre pekné počasie. Rodičia prišli najmä kvôli svojim deťom, ktorým sa program páčil.
Potvrdil to aj Filip Pčolka: „Páči sa mi tu, som spokojný, že sme sem dnes prišli. Videl som všetky boje, aj ten posledný, tretí. Ochutnal som z dobových jedál, mal som chutnú placku.“
Na program sa prišli pozrieť aj domáci z blízkeho okolia. Margita Máčiková povedala: „Sme zo Spišskej Starej Vsi. Prišli sme si sem dnes pozrieť program, ktorý sa tu odohráva. Pre nás je to zmena zo života a z kolobehu, ktorý žijeme. Mám rada takéto akcie a považujem ich za pekné, veď preto sme tu aj dnes. Tie strieľačky z dela síce boli hlučné, ale aj to asi patrí k tomu. Hodilo by sa tu aj niečo veselé.“
Jana Černická poznamenala: „Zaujíma ma, ako sa voľakedy žilo a ako to fungovalo v Červenom Kláštore, aj preto som sa dnes prišla pozrieť. My sme práve iba prišli, a tak sme ešte plní očakávania, aké to bude.“
„My s manželkou máme k hradom veľmi blízko. Teraz s kolegami opravujeme gotický hrad Modrý Kameň a je zaujímavé si pozrieť, ako to robia inde. Myslím si, že Červený Kláštor má obrovský potenciál z hľadiska turistického ruchu, ako jeden z mála má ľuďom čo pmá ľuďom čo ponúknuť. Je to taká žijúca pamiatka,“ povedal Miloslav Haľama, predseda OZ Hradčan v Modrom Kameni.
„Prišli sme sem, pretože tu máme pracovný teambuilding a v rámci toho si chceme pozrieť región, v ktorom sme a to, čo tu je v okolí. Som spokojný s programom, ktorý sme tu našli, pretože až tak často sa takýchto akcií nezúčastňujem, ale páči sa mi to, povedal Richard Weber.
Tretí útok bratríkov. Boje boli vďaka historickým skupinám pre divákov zaujímavé.
Boj o Červený Kláštor. Vyžiadal si mnoho obetí.
Bojovníci po boji. Oddych a kúpeľ potrebovali aj v minulosti.
Stredoveká kuchyňa. Zaujala mnohých návštevníkov, ktorých prilákali rôzne jedlá.
Foto: nor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš