Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Plavnica sa chce opäť naladiť pozitívne, Staroľubovňania budú musieť pridať

Cez víkend štartuje nový ročník regionálnych futbalových súťaží.

Jozef Kosturko (s loptou). Kapitán MFK Stará Ľubovňa v akcii.Jozef Kosturko (s loptou). Kapitán MFK Stará Ľubovňa v akcii. (Zdroj: Daniel Dedina)

Po toľkokrát spomínanej reorganizácii, ku ktorej došlo na základe umiestnenia tímov v lanskej edícii, bude bezpochyby iný.

STARÁ ĽUBOVŇA. Formátom ani nie, ten zostane na tejto úrovni praktický identický, akurát cifra označujúca danú ligu sa posunie smerom nahor.

Zo štvrtej ligy sa stane tretia, z dvoch piatych dve štvrté a z piatich šiestych líg rovnaký počet piatych.

Najpozitívnejšou zmenou by mal byť nárast kvality, keďže do každej z týchto súťaží pribudli viaceré celky, ktoré takto pred rokom hrali ešte o level vyššie.

Namiesto troch tentoraz len dvaja

Pre staroľubovniansky región je tu v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi ďalšie nóvum. Kým doteraz bol, prostredníctvom tunajších tímov, priamo zainteresovaný do každej úrovne týchto súťaží, tentoraz počet jeho účastníkov klesol z troch na dva.

Víťaz okresnej súťaže, Čirč, totižto nevyužil možnosť štartovať v V. lige Šarišskej. Namiesto toho sa rozhodol pre zotrvanie v súčasnej súťaži.

Popravde, po prievane Jakubian a Novej Ľubovne, u ktorých mala regionálna epizóda najkratšie možné trvanie, sa tomu nemožno čudovať.

Kým v akomkoľvek klube z ’okresu’ nebude panovať pocit dostatočnej konkurencieschopnosti je riskantné, a azda aj zbytočné, ísť predčasne s kožou na trh.

Druhý rok po sebe koncentruje vo svojom kádri najvyššiu kvalitu Plavnica. A to aj napriek tomu, že konkrétny hráčsky menoslov je nateraz otázny a tréner Solotruk ho ešte konkretizovať nechcel.

Bez ohľadu na jeho definitívnu podobu je hlavným cieľom tohto družstva snaha o atraktívny herný prejav, ktorý opätovne pritiahne do hľadiska čo najviac fanúšikov.

Výrazným tromfom Plavničanov môže byť to, že ich netlačí imperatív žiadneho konkrétneho umiestnenia. V prípade úspešného zvládnutia úvodu ročníka by sa tak mohli opätovne viesť na pozitívnej vlne. J

esenný boom z predošlej sezóny je ešte v živej pamäti a fröhlichovci by proti jeho pokračovaniu rozhodne neprotestovali.

Avšak odvetná časť minulej sezóny ukázala, že súperi sú už pri vzájomných meraniach síl s Plavnicou oveľa ostražitejší.

A netreba zabúdať ani na známe porekadlo hovoriace o tom, že pre nováčika býva kritickou práve druhá sezóna. Tým viac, že do súťaže pribudli aj kvalitné celky z vyššej súťaže.

Pomerne veľkou neznámou pred začiatkom súťaže je Stará Ľubovňa. Nad klubom sa dlhodobo sťahujú čierne mračná, ktorých neriešenie sa naakumulovalo a vyústilo do skutočne nezávideniahodnej pozície.

Podľa súčasného kapitána a lídra tímu Joz. Kosturka došlo v kabíne tesne pred začiatkom novej sezóny k dôležitému stretnutiu, ktoré by malo pomôcť k vytýčeniu smerovania tejto potápajúcej sa lode z rozbúrených vĺn do pokojných vôd.

Nič sa však nedeje okamžite. Futbalové zákonitostí zvyknú byť z dlhodobého hľadiska spravodlivé.

Dlhodobý prepad značky MFK v kombinácii s absenciou zodpovedajúcej letnej prípravy sa jednoducho musí odzrkadliť.

Navyše, keď káder tvorený prevažne šikovnými mladíkmi sa po rozlúčke ikony klubu Joz. Pavlišina s kariérou a neistej budúcnosti niektorých ďalších hráčov v porovnaní s minulosťou ešte viac oslabil.

Desiate miesto z minulej sezóny a taktiež príchod kvalitných tímov z vyššej súťaže posiela v tejto chvíli futbalistov spod Ľubovnianskeho hradu papierovo do boja o záchranu v súťaži.

Zotrvanie trénera Drobňáka, spomínaný interný rozhovor a odhodlanie tých, čo v tíme aj napriek pohnutým časom zostali, sú ale zároveň tromfami a prísľubom, že by tento boj rozhodne nemusel byť márny.

Na prahu novej sezóny hovoríme s...

Marián Solotruk, tréner FK Družstevník Plavnica

S akými ambíciami vstupujete do nového súťažného ročníka 2014/15?

„Chceme sa predovšetkým prezentovať dobrým futbalom. Takým, ktorý nám všetkým prinesie radosť z predvedenej hry a pritiahne do hľadiska čo najviac divákov. Do súťaže pribudlo šesť kvalitných tímov z vyššej súťaže, ktorých štýl práce je na inej úrovni, o to náročnejšie to bude.“

Rezonovala vo vašich vzájomných diskusiách aj téma konkrétneho cieľového umiestnenia?

„To nie. V tomto smere sa náš zámer oproti minulej sezóne, v ktorej sme s každým súperom odohrali dôstojnú partiu a len s Vyšným Opátskym sme prehrali o viac než gól, nemení. Dôraz kladieme najmä na atraktivitu herného prejavu a na to, aby sme boli spokojní s vykonanou prácou. Aby nám bol futbal zároveň aj zábavou a potešením. Dlhodobejším cieľom je zabudovanie našich mladých hráčov.“

Bola súčasná prestávka medzi sezónami z vášho pohľadu v niečom špecifická?

„V rámci tohtoročnej letnej prípravy sme sa rozhodli obmedziť počet prípravných duelov (so Spišskou Belou vyhrali 7:3, uplynulý týždeň sa hotovali ešte na súboje s poľskými celkami z Muszyni a Dobczyc, tie však boli závislé od priazne počasia, pozn. red.), predsa len tých majstrovských počas sezóny je dosť, súťažný kalendár je pomerne nabitý. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli vynechať aj Slovenský pohár, ktorý síce vyzerá atraktívne, ale prioritou pre nás je dlhodobá súťaž.“

K akým zmenám došlo v kádri počas letnej prestávky?

„Máme rozpracovaných viacero variantov, všetko to závisí najmä od finančných možností. Žiadne veľké mená neplánujeme, Messi ani Ronaldo nás určite neposilnia (smiech). Radi by sme získali viacero hráčov, ktorí boli doteraz u nás na hosťovaní, všetko je zatiaľ v štádiu riešenia. Orientovať sa chceme najmä na našich odchovancov a hráčov z regiónu.“

Pri pohľade na dvojice prvého kola dochádza k zopakovaniu situácie spred roka, v úvode hostíte opäť Sabinov. Tento súper vám minuloročnú premiéru veľmi neosladil, máte už v hlave predstavu ako by mohol vyzerať úspešnejší, a najmä bodonosný, scenár?

„Sabinovčania nás v spomínanom zápase vyškolili. Trpezlivo si počkali na svoju šancu a jediným gólom vtedy rozhodli o osude stretnutia. Verím, že tentoraz to bude iný zápas, s úspešnejším koncom pre nás. Dobrý úvod potrebujeme ako soľ, pretože vyžrebovanie v úvodných kolách máme naozaj veľmi ťažké.“

* * *

Jozef Kosturko, kapitán MFK Stará Ľubovňa

Ako vyzerala vaša letná príprava? Na čo ste sa v jednotlivých tréningových jednotkách zamerali?

„Vzhľadom na situáciu v tunajšom futbale sme s prípravou prakticky ešte ani nezačali. Práve v týchto dňoch (zhovárali sme sa začiatkom uplynulého týždňa, pozn. red.) máme na programe úvodné tréningy. Pred týždňom sme sa spoločne stretli, vyjasnili si určité veci, akou formou a za akých podmienok má vôbec zmysel pokračovať. Stále sme bez vedenia, takže ťažko sa mi v tejto situácii hovorí o akejkoľvek vízii či smerovaní klubu. Verím však, že sa už veci pohnú správnym smerom.“

Boli zo spomínaného stretnutia vyvodené konkrétne závery?

„Tí z nás, ktorým staroľubovniansky futbal nie je ukradnutý sme sa dohodli, že ešte zostaneme a skúsime to. Základom bol dialóg s ľuďmi, ktorí by mali ťahať chod klubu. Žiaľbohu, v nedávnej minulosti sa urobili mnohé chyby. Na základe toho odišlo z klubu mnoho skúsených a kvalitných futbalistov. Logickým dôsledkom bol výrazný ústup z vydobytých pozícií, ktorý bol v uplynulých štyroch rokoch viac než markantný.“

Je už v tejto chvíli známe meno nového kormidelníka, nakoľko tréner Drobňák po predchádzajúcej sezóne avizoval svoj koniec na lavičke?

„Tréner je tiež jedným z tých ľudí, ktorým na tunajšom futbale veľmi záleží. Napriek jeho posezónnym slovám sa našťastie nechal nami presvedčiť, aby pri družstve zostal a pokúsil sa ho dať nejakým spôsobom dokopy.“

Po tom, čo doteraz z vašich úst zaznelo, aké ambície môže mať toto vaše družstvo v novej IV. lige Sever?

„Sme si plne vedomí, že od úvodu súťaže to bude tvrdý boj. Liga sa skvalitnila, my sme sa, naopak, oslabili. Dopredu sa ale určite vzdávať nemienime.“

Neradi by sme maľovali čerta na stenu, ale súhlasíte s konštatovaním, že primárnym cieľom pre súčasnú Starú Ľubovňu bude vyhnutie sa boju o záchranu?

„Samozrejme, poznáme väčšinu súperov, ich kádre a možnosti a rovnako sme si vedomí aj toho, čím disponujeme my. Ide väčšinou o mladých chlapcov, vekom ešte dorastencov, ktorí doposiaľ nemali možnosť okúsiť takúto súťaž v seniorskom futbale. Torzo skúsenejších hráčov, ktoré ešte zostalo, sa stále rozhoduje, či bude pokračovať tu, alebo odíde tiež. Takže netreba si zakrývať oči, čaká nás určite v prvom rade nemilosrdný boj o záchranu. Potrebovali by sme získať zhruba aspoň 40 bodov, to by nám mohlo zaručiť pohyb okolo 10. - 12. miesta.“

A ako to vyzerá s vami osobne? Povediete aj naďalej svojich spoluhráčov do stretnutí s kapitánskou páskou na rukáve?

„Vyzerá to tak, že áno. Mám viacero ponúk, ale rád by som zostal a pomohol tomuto klubu, aj kvôli mládeži. Všetko má však svoje hranice. Uvidíme, ako sa veci v najbližšom období pohnú, či sa niečo udeje a podľa toho sa rozhodnem, ako ďalej.“

Daniel Dedina

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj matematika sa dá skrotiť
 2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 786
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 463
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 682
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 335
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 299
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 100
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 079
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 900
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 621
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 511
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta má aj kvôli manželke problém s poslancami i políciou, obec kolabuje

Nezákonne jej predal pozemok. Stiahol exekúciu, odvolanie, nepýta nájomné.

Starosta Ján Vincenčík.
Testovanie v Herľanoch.

Jedna rana do srdca. Priznala sa k vražde syna, dostala 16 rokov

Košický súd vyniesol rozsudok v aprílovom prípade z Michaloviec.

Daniela sa o chvíľu dozvie rozsudok.
Skládka na ulici Československého odboja.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop