Hoci sa občas pri zápise na matriku vyskytne meno, ktoré je márne hľadať v matričnom zozname, vo všeobecnosti sa rodičia pri pomenúvaní svojich ratolestí držia typických slovenských mien.
POPRAD. Každý rodič sa môže slobodne rozhodnúť, ako pomenuje svoje dieťa. Niektorí pri výbere siahajú po kalendároch, iní sa inšpirujú literatúrou či celebritami alebo pomenujú potomka po niekom z rodiny. V súčasnosti majú v regióne svoje miesto i netradičnejšie mená.
Podľa hovorcu mesta Poprad Mariána Galajdu boli v minulom roku najčastejšími menami evidovanými matričným úradom skôr tradičné mená. U chlapcov preferovali rodičia hlavne mená Tomáš, Martin, Samuel, Filip, Ján, Sebastián či Adam. Dievčatá dostávali najčastejšie mená Nela, Sofia, Viktória, Nina, Sára a Timea.
V roku 2014 sa okrem spomenutých mien na matrike často objavujú i chlapčenské mená Jakub či Patrik a v prípade dievčat je to hlavne Katarína.
„Medzi minuloročné mená, ktoré môžeme charakterizovať ako netradičné, patria chlapčenské Franklin, Diego či Fraňo a dievčenské Megan, Laskia, Ellie, Dahlia či Chloe,“ uviedol Galajda.
Výber mien reguluje aj zákon
Podľa zákona nie je možné dať dieťaťu hanlivé či neosobné meno, rovnako nie je povolená domácka podoba či zdrobnenina. Ďalej nemôžu rodičia dať dieťaťu meno totožné s menom žijúceho súrodenca či pomenovať mužským menom dievča a naopak.
Zákon sa venuje aj cudzojazyčným menám a uvádza, že spomenuté obmedzenia pre ne neplatia vtedy, ak je podoba mena v súlade s tradíciou štátu, v ktorom je obvyklé.
Ak chce rodič pomenovať potomka menom, ktoré nie je pre Slovensko tradičné, musí dokázať existenciu vybraného mena v inej krajine a preukázať ju potvrdením zo zastupiteľského úradu daného štátu. Len takto môže matrika zapísať i meno, ktoré sa nenachádza v ich zozname.
Meno, aké sa komu páči
„Meno sme s manželom vyberali s pomocou kalendára. Prezrela som si ho a nakoniec sme pre syna vybrali meno z užšieho výberu,“ popísala rozhodovanie mama malého Alexandra Adriána Abrahamovská.
Ak by mali dcéru, volala by sa Laura. „Toto meno sa veľmi páči môjmu manželovi,“ odôvodnila Abrahamovská.
Inde ako v kalendári inšpiráciu nehľadala a hovorí, že meno by jej inak muselo odniekiaľ frnknúť do nosa.
V prípade netradičných mien zastáva názor, že každý rodič by mal pomenovať svoje dieťa podľa toho, ako sa mu páči, bez ohľadu na tradíciu mena na Slovensku.
Najčastejšie popradské priezvisko
Obce často evidujú okrem krstných mien i najtypickejšie priezvisko. Čo sa týka najfrekventovanejších priezvísk v regióne, v Poprade možno naraziť najčastejšie na meno Bednár. Ľudí s týmto priezviskom je podľa Galajdu v Poprade skoro tristo. Ďalšími častými priezviskami sú Bendík a Ivan.
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš