Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Pavlišin: Bolo pre mňa cťou, že som si mohol opäť zahrať v Starej Ľubovni

Jedným z futbalistov, ktorý sa rozhodol definitívne ukončiť svoju aktívnu kariéru v Starej Ľubovni, je 40-ročný Jozef Pavlišin.

Jozef Pavlišin. Staroľubovnianska opora robila priaznivcom radosť.Jozef Pavlišin. Staroľubovnianska opora robila priaznivcom radosť.(Zdroj: Marián Dic)

Jedným z teraz už bývalých skúsených futbalistov, ktorý sa po minulej sezóne v júni tohto roka rozhodol definitívne ukončiť svoju aktívnu kariéru v Starej Ľubovni, je 40-ročný Jozef Pavlišin. Jeho účinkovanie v okolitom regióne a obzvlášť v staroľubovnianskom drese pozná nie jeden z tamojších zainteresovaných a priaznivcov, pretože aj svoje nadobudnuté skúsenosti dokázal pri svojom účinkovaní v jednotlivých kluboch rozdávať plným priehrštím.

STARA ĽUBOVŇA. V nasledujúcom rozhovore sme sa tejto staroľubovnianskej futbalovej ikony opýtali nielen na jej účinkovanie v poslednej sezóne v drese tamojšieho klubu, ale aj na nastávajúce plány v pozícii futbalového amatéra.

V staroľubovnianskom tíme ste v poslednom období patrili medzi jednu z kľúčových opôr, od ktorej si mnohí zainteresovaní v klube veľa sľubovali. Ako sa vám darilo zvládať dôležité úlohy, ktoré boli pre tamojšie mužstvo mnohokrát rozhodujúce?

Článok pokračuje pod video reklamou

„V priebehu minulej sezóny ešte počas môjho účinkovania v staroľubovnianskom tíme sme dokázali skĺbiť staršiu skúsenosť s mladšou generáciou hráčov, ktorí majú kariéru ešte len pred sebou. Mojou hlavnou úlohou po príchode do mužstva bolo taktiež pomôcť stmeliť tento kolektív a určiť správny smer, ktorým by mal ísť. V jednotlivých stretnutiach sa nám však podarilo dosahovať kolísavé výkony a výsledky, čo neraz nepridalo na hernej pohode mužstva. Musím však podotknúť, že tunajší chlapci majú dostatočnú perspektívu a ak budú na sebe stále pracovať, tak môžu v nastávajúcom období aj bez starších hráčov niečo pozitívne uhrať.“

Počas vašej hráčskej kariéry ste zaiste zažili dosť nezvyčajnú a náročnú sezónu, v ktorej tento kolektív prechádzal tvrdými skúškami. Ste presvedčený, že vašu futbalovú prax z predošlých periód ste dokázali pre toto stále zrejúce družstvo naplno využiť?

„Minulá sezóna bola podľa mňa náročná z toho pohľadu, že takmer na každé stretnutie sme nastúpili v inej zostave. Veľkým problémom pre nás bolo poskladať ideálnu 11-člennú zostavu, stále sme len kombinovali a nehrali sme v optimálnom zložení. Ak by som to mal porovnať s vyššími súťažami, kde je to skôr o profesionalite, v tomto prípade to bolo iba na báze dobrovoľnosti a všetci sa k tomu potom aj tak povrchnejšie stavali.“

Účinkovanie v staroľubovnianskom klube mnohých presviedčalo o tom, že ste patrili medzi jedného z mála futbalistov, ktorým práve toto mužstvo prirástlo k srdcu a bolo preňho stále nenahraditeľným. Ako ste si túto skutočnosť a význam v tomto FK vždy uvedomovali?

„Musím potvrdiť, že pre mňa bolo veľkou cťou, že som si mohol ešte aj po dlhších rokoch opäť zahrať v drese St. Ľubovne a pomôcť tunajším mladým chlapcom v ich futbalovom raste. Navyše starších a skúsenejších hráčov bolo v tomto mužstve málo, takže tí vekovo mladí neprešli ešte takým vývojom a nehrali v toľkých mužstvách, v koľkých som hral ja so svojimi bývalými spoluhráčmi, s ktorými sme tu v minulosti dlhšie tvorili vynikajúcu partiu. Môj posledný návrat do mužstva bol zároveň viac–menej aj podnetom dôležitých funkcionárov FK, a to nebohého tajomníka Vladimíra Jaceníka, Miroslava Furtkeviča a Karola Kačmarčíka, ktorí ma požiadali o pomoc mužstvu. Osobne som bol rád, že ma oslovili, pretože po príchode sme sa po dohode vydali spoločnou cestou a myslím si, že ich úlohy, ktoré odo mňa očakávali, som splnil a i keď sme sa nepohybovali na horných priečkach tabuľky, minimálne v jej strede sme to napokon udržali. Mrzí ma, že v odvetnej časti sme zachytili sériu štyroch prehratých zápasov doma s ťažkými súpermi a potom sme to museli už len doháňať.“

Úroveň takmer najnižšej regionálnej súťaže dokázala pre hráčov vášho typu prinášať aj mnohé nepríjemné úskalia. Podarilo sa vám úspešne si poradiť so vznikajúcimi starosťami počas minulej sezóny?

„Musím poznamenať, že tých starších hráčov, ktorí v tejto súťaži hrajú, som osobne poznal, pretože sme proti sebe už skôr hrávali. Z tohto dôvodu to bolo pre mňa viac menej na báze kamarátstva a bolo to zároveň aj také príjemné ukončenie mojej hráčskej kariéry, alebo možnosť zahrať si aj na kvalitnom ihrisku v Starej Ľubovni, kde je naozaj vynikajúci futbalový trávnik. Potešila ma aj spolupráca s koučom Petrom Drobňákom, s ktorým sme dlhoroční priatelia, či už je to po futbalovej stránke, alebo aj v osobnom živote. Spoločne sme vedeli, čo od koho môžeme očakávať, takže sme sa vedeli aj jeden druhému prispôsobiť.“

Po minuloročnom vypadnutí sa staroľubovnianske mužstvo ocitlo vo veľmi neľahkej situácii, čo najideálnejšieho etablovania s postaraním sa o reparát, k čomu, ale neprišlo. Čo považujete z vášho pohľadu za najhlavnejšie príčiny?

„V prvom rade musím zdôrazniť, že nám pri malom počte hráčov absentoval tréningový proces. Chlapci boli v podstate pracovne zaneprázdnení, niektorí z nich mali školské povinnosti a zasiahli do toho ešte nejaké zranenia, čo úplne narušilo kostru tímu. Navyše z kádra v minulom roku odišli aj piliere mužstva, čo sa taktiež výraznejšie prejavilo na hre. Potvrdilo sa, že v St. Ľubovni sa situácia vykryštalizovala natoľko, že kto prišiel do mužstva, ten už aj hral a bolo to skôr na báze dobrovoľnosti s cieľom poďme si zahrať futbal.“

Jednou z hlavných príčin znamenajúcou na jar prepad až do druhej polovice tabuľky boli dosť nepresvedčivé výsledky v poslednej štvrtine ročníka. Čo sa podľa vás pod to najmä podpísalo?

„Osobne si myslím, že najväčším nedostatkom bola absencia niektorých kľúčových hráčov kvôli zraneniam a pracovným povinnostiam, ale aj trošku viac futbalového šťastia s mužstvami, kde sme inkasovali v posledných minútach góly, ktoré nás stáli dôležité body. Nielen po psychologickej stránke, ale aj v niekoľkých domácich stretnutiach boli aj po rozhodcovskej stránke jednotlivé duely úplne v poriadku a o kritike sme nemohli vôbec rozprávať. Nanajvýš sa potvrdili momenty, že väčšina zo súperov sa práve proti Starej Ľubovni chcela, čo najviac vytiahnuť a do zápasov išla s jasným odhodlaním urobiť pre víťazstvo maximum. V našom prípade neraz rozhodla aj hráčska neskúsenosť, pričom, čo sa týka samotnej úrovne súťaže, tá podľa mňa splnila svoj účel.“

Čo najviac očakávate a prajete si do nastávajúcich etáp futbalového života, ktorý vo vašom prípade ešte stále pretrváva teraz už ako futbalového amatéra?

„Napriek tomu, že s aktívnou futbalovou kariérou som po sezóne 2013/ 2014 stretnutím s Kračúnovcami skončil, do budúcna si želám, aby sa na vynikajúcom ihrisku v Starej Ľubovni, ktoré spĺňa vyššie kritériá než III. ligy, hrával čo najlepší futbal a mal na ňom stále kto hrávať. Nemôžem totiž zabudnúť nato, že počas môjho účinkovania sme sa všetci hráči v tíme tešili na stretnutia na kvalitných ihriskách súperov vo východoslovenskom regióne, pričom aj teraz majú futbalisti v našom klube možnosť predvádzať výkony na skvelom domácom ihrisku, ale bohužiaľ situácia v tíme je taká, že nemá kto. Momentálne by ma tiež veľmi potešilo oživenie situácie okolo „koženej“ v Starej Ľubovni, ktorá v posledných rokoch zlyháva. I keď nepoznám, aké vzťahy prevládajú medzi FK, mestom a sponzormi, určite by už bolo na čase spoločne si sadnúť za jeden rokovací stôl a rozhodnúť, či máme všetci záujem pôsobiť aspoň v najvyššej regionálnej súťaži, alebo vykonávať prácu okolo futbalu len povrchne. Počas môjho účinkovania v poslednom období sa ukázalo, že futbal sme robili len na báze dobrých vzťahov, pričom samotnú súťaž sme dohrali s určitým sebazaprením. To, ako sa ďalší vývoj bude ďalej vyvíjať, je preto už na tých najbližších zainteresovaných, ktorým je ľubovniansky futbal aj naďalej naklonený.“

Akým smerom sa bude v nastávajúcom čase uberať váš futbalový život?

„Aktívny futbalový život som síce ukončil spomínaným stretnutím s Kračúnovcami, ale kopačky určite nezavesím definitívne na klinec. Kariéru som zavŕšil najmä kvôli tomu, že niekedy ma to stálo veľa času a osobne som to ani nestíhal. Keďže som mal iba jeden deň voľno, chcel som sa venovať o niečo viac aj celej rodine. Mojím najbližším cieľom bude prejsť k staroľubovnianskej staršej generácii hráčov nad 35 rokov Old Boys tímu, s ktorou očakávam, že opäť prežijeme tú pravú futbalovú radosť a v stretnutiach si dobre zahráme, pobeháme a po dueloch budem mať pri spoločných posedeniach oveľa väčší pôžitok a radosť ako pri posledných súťažných stretnutiach v Starej Ľubovni.“

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Unikát medzi značkami. CUPRA
 2. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 3. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 4. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 5. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 6. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 7. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 10. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 271
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 328
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 10 042
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 311
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 418
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 6 110
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 665
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 594
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 586
 10. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 4 524

Neprehliadnite tiež

Podozrenia zo sprenevery peňazí rybárov opäť vyšetruje polícia

Najprv bolo podanie odmietnuté, ale na pokyn krajského prokurátora sa začalo trestné stíhanie.

Súčasné šéfstvo rybárskej organizácie tvrdí, že nechýba ani euro

Za trestným oznámením vidia snahu o jej ovládnutie.

Vlastné sídlo košických rybárov na Vodnej ulici v samom centre mesta.

Šesťdesiattisícový byt pri Centrále predalo mesto Prešov za 820 eur

Radnica tvrdí, že inú možnosť podľa zákona nemala, Prešov Real si umýva ruky.

Byt v tomto dome mesto predalo.

Bývalú vrchnú sestru odsúdili, že ohovárala primára

Dostala peňažný trest. Ak ho nezaplatí, pôjde do väzenia.

Ľudmila L. na súde.

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská.

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období rokov 2014 až 2017.

Martin Glváč.
Blog Jozefa Šáteka

Kto, ako a prečo zatajoval Gorilu

Kauza je koncentrovaným obrazom korupčného systému.

Ilustračné foto.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop