Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 20. marec, 2019 | Meniny má Klaudius, Víťazoslav

Pavlišin: Bolo pre mňa cťou, že som si mohol opäť zahrať v Starej Ľubovni

Jedným z futbalistov, ktorý sa rozhodol definitívne ukončiť svoju aktívnu kariéru v Starej Ľubovni, je 40-ročný Jozef Pavlišin.

Jozef Pavlišin. Staroľubovnianska opora robila priaznivcom radosť.Jozef Pavlišin. Staroľubovnianska opora robila priaznivcom radosť.(Zdroj: Marián Dic)

Jedným z teraz už bývalých skúsených futbalistov, ktorý sa po minulej sezóne v júni tohto roka rozhodol definitívne ukončiť svoju aktívnu kariéru v Starej Ľubovni, je 40-ročný Jozef Pavlišin. Jeho účinkovanie v okolitom regióne a obzvlášť v staroľubovnianskom drese pozná nie jeden z tamojších zainteresovaných a priaznivcov, pretože aj svoje nadobudnuté skúsenosti dokázal pri svojom účinkovaní v jednotlivých kluboch rozdávať plným priehrštím.

STARA ĽUBOVŇA. V nasledujúcom rozhovore sme sa tejto staroľubovnianskej futbalovej ikony opýtali nielen na jej účinkovanie v poslednej sezóne v drese tamojšieho klubu, ale aj na nastávajúce plány v pozícii futbalového amatéra.

V staroľubovnianskom tíme ste v poslednom období patrili medzi jednu z kľúčových opôr, od ktorej si mnohí zainteresovaní v klube veľa sľubovali. Ako sa vám darilo zvládať dôležité úlohy, ktoré boli pre tamojšie mužstvo mnohokrát rozhodujúce?

„V priebehu minulej sezóny ešte počas môjho účinkovania v staroľubovnianskom tíme sme dokázali skĺbiť staršiu skúsenosť s mladšou generáciou hráčov, ktorí majú kariéru ešte len pred sebou. Mojou hlavnou úlohou po príchode do mužstva bolo taktiež pomôcť stmeliť tento kolektív a určiť správny smer, ktorým by mal ísť. V jednotlivých stretnutiach sa nám však podarilo dosahovať kolísavé výkony a výsledky, čo neraz nepridalo na hernej pohode mužstva. Musím však podotknúť, že tunajší chlapci majú dostatočnú perspektívu a ak budú na sebe stále pracovať, tak môžu v nastávajúcom období aj bez starších hráčov niečo pozitívne uhrať.“

Počas vašej hráčskej kariéry ste zaiste zažili dosť nezvyčajnú a náročnú sezónu, v ktorej tento kolektív prechádzal tvrdými skúškami. Ste presvedčený, že vašu futbalovú prax z predošlých periód ste dokázali pre toto stále zrejúce družstvo naplno využiť?

„Minulá sezóna bola podľa mňa náročná z toho pohľadu, že takmer na každé stretnutie sme nastúpili v inej zostave. Veľkým problémom pre nás bolo poskladať ideálnu 11-člennú zostavu, stále sme len kombinovali a nehrali sme v optimálnom zložení. Ak by som to mal porovnať s vyššími súťažami, kde je to skôr o profesionalite, v tomto prípade to bolo iba na báze dobrovoľnosti a všetci sa k tomu potom aj tak povrchnejšie stavali.“

Účinkovanie v staroľubovnianskom klube mnohých presviedčalo o tom, že ste patrili medzi jedného z mála futbalistov, ktorým práve toto mužstvo prirástlo k srdcu a bolo preňho stále nenahraditeľným. Ako ste si túto skutočnosť a význam v tomto FK vždy uvedomovali?

„Musím potvrdiť, že pre mňa bolo veľkou cťou, že som si mohol ešte aj po dlhších rokoch opäť zahrať v drese St. Ľubovne a pomôcť tunajším mladým chlapcom v ich futbalovom raste. Navyše starších a skúsenejších hráčov bolo v tomto mužstve málo, takže tí vekovo mladí neprešli ešte takým vývojom a nehrali v toľkých mužstvách, v koľkých som hral ja so svojimi bývalými spoluhráčmi, s ktorými sme tu v minulosti dlhšie tvorili vynikajúcu partiu. Môj posledný návrat do mužstva bol zároveň viac–menej aj podnetom dôležitých funkcionárov FK, a to nebohého tajomníka Vladimíra Jaceníka, Miroslava Furtkeviča a Karola Kačmarčíka, ktorí ma požiadali o pomoc mužstvu. Osobne som bol rád, že ma oslovili, pretože po príchode sme sa po dohode vydali spoločnou cestou a myslím si, že ich úlohy, ktoré odo mňa očakávali, som splnil a i keď sme sa nepohybovali na horných priečkach tabuľky, minimálne v jej strede sme to napokon udržali. Mrzí ma, že v odvetnej časti sme zachytili sériu štyroch prehratých zápasov doma s ťažkými súpermi a potom sme to museli už len doháňať.“

Úroveň takmer najnižšej regionálnej súťaže dokázala pre hráčov vášho typu prinášať aj mnohé nepríjemné úskalia. Podarilo sa vám úspešne si poradiť so vznikajúcimi starosťami počas minulej sezóny?

„Musím poznamenať, že tých starších hráčov, ktorí v tejto súťaži hrajú, som osobne poznal, pretože sme proti sebe už skôr hrávali. Z tohto dôvodu to bolo pre mňa viac menej na báze kamarátstva a bolo to zároveň aj také príjemné ukončenie mojej hráčskej kariéry, alebo možnosť zahrať si aj na kvalitnom ihrisku v Starej Ľubovni, kde je naozaj vynikajúci futbalový trávnik. Potešila ma aj spolupráca s koučom Petrom Drobňákom, s ktorým sme dlhoroční priatelia, či už je to po futbalovej stránke, alebo aj v osobnom živote. Spoločne sme vedeli, čo od koho môžeme očakávať, takže sme sa vedeli aj jeden druhému prispôsobiť.“

Po minuloročnom vypadnutí sa staroľubovnianske mužstvo ocitlo vo veľmi neľahkej situácii, čo najideálnejšieho etablovania s postaraním sa o reparát, k čomu, ale neprišlo. Čo považujete z vášho pohľadu za najhlavnejšie príčiny?

„V prvom rade musím zdôrazniť, že nám pri malom počte hráčov absentoval tréningový proces. Chlapci boli v podstate pracovne zaneprázdnení, niektorí z nich mali školské povinnosti a zasiahli do toho ešte nejaké zranenia, čo úplne narušilo kostru tímu. Navyše z kádra v minulom roku odišli aj piliere mužstva, čo sa taktiež výraznejšie prejavilo na hre. Potvrdilo sa, že v St. Ľubovni sa situácia vykryštalizovala natoľko, že kto prišiel do mužstva, ten už aj hral a bolo to skôr na báze dobrovoľnosti s cieľom poďme si zahrať futbal.“

Jednou z hlavných príčin znamenajúcou na jar prepad až do druhej polovice tabuľky boli dosť nepresvedčivé výsledky v poslednej štvrtine ročníka. Čo sa podľa vás pod to najmä podpísalo?

„Osobne si myslím, že najväčším nedostatkom bola absencia niektorých kľúčových hráčov kvôli zraneniam a pracovným povinnostiam, ale aj trošku viac futbalového šťastia s mužstvami, kde sme inkasovali v posledných minútach góly, ktoré nás stáli dôležité body. Nielen po psychologickej stránke, ale aj v niekoľkých domácich stretnutiach boli aj po rozhodcovskej stránke jednotlivé duely úplne v poriadku a o kritike sme nemohli vôbec rozprávať. Nanajvýš sa potvrdili momenty, že väčšina zo súperov sa práve proti Starej Ľubovni chcela, čo najviac vytiahnuť a do zápasov išla s jasným odhodlaním urobiť pre víťazstvo maximum. V našom prípade neraz rozhodla aj hráčska neskúsenosť, pričom, čo sa týka samotnej úrovne súťaže, tá podľa mňa splnila svoj účel.“

Čo najviac očakávate a prajete si do nastávajúcich etáp futbalového života, ktorý vo vašom prípade ešte stále pretrváva teraz už ako futbalového amatéra?

„Napriek tomu, že s aktívnou futbalovou kariérou som po sezóne 2013/ 2014 stretnutím s Kračúnovcami skončil, do budúcna si želám, aby sa na vynikajúcom ihrisku v Starej Ľubovni, ktoré spĺňa vyššie kritériá než III. ligy, hrával čo najlepší futbal a mal na ňom stále kto hrávať. Nemôžem totiž zabudnúť nato, že počas môjho účinkovania sme sa všetci hráči v tíme tešili na stretnutia na kvalitných ihriskách súperov vo východoslovenskom regióne, pričom aj teraz majú futbalisti v našom klube možnosť predvádzať výkony na skvelom domácom ihrisku, ale bohužiaľ situácia v tíme je taká, že nemá kto. Momentálne by ma tiež veľmi potešilo oživenie situácie okolo „koženej“ v Starej Ľubovni, ktorá v posledných rokoch zlyháva. I keď nepoznám, aké vzťahy prevládajú medzi FK, mestom a sponzormi, určite by už bolo na čase spoločne si sadnúť za jeden rokovací stôl a rozhodnúť, či máme všetci záujem pôsobiť aspoň v najvyššej regionálnej súťaži, alebo vykonávať prácu okolo futbalu len povrchne. Počas môjho účinkovania v poslednom období sa ukázalo, že futbal sme robili len na báze dobrých vzťahov, pričom samotnú súťaž sme dohrali s určitým sebazaprením. To, ako sa ďalší vývoj bude ďalej vyvíjať, je preto už na tých najbližších zainteresovaných, ktorým je ľubovniansky futbal aj naďalej naklonený.“

Akým smerom sa bude v nastávajúcom čase uberať váš futbalový život?

„Aktívny futbalový život som síce ukončil spomínaným stretnutím s Kračúnovcami, ale kopačky určite nezavesím definitívne na klinec. Kariéru som zavŕšil najmä kvôli tomu, že niekedy ma to stálo veľa času a osobne som to ani nestíhal. Keďže som mal iba jeden deň voľno, chcel som sa venovať o niečo viac aj celej rodine. Mojím najbližším cieľom bude prejsť k staroľubovnianskej staršej generácii hráčov nad 35 rokov Old Boys tímu, s ktorou očakávam, že opäť prežijeme tú pravú futbalovú radosť a v stretnutiach si dobre zahráme, pobeháme a po dueloch budem mať pri spoločných posedeniach oveľa väčší pôžitok a radosť ako pri posledných súťažných stretnutiach v Starej Ľubovni.“

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Investment Advisory Guide for Slovakia
 5. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 7. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 8. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 10. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
 1. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 2. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 3. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 6. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 7. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 8. Investment Advisory Guide for Slovakia
 9. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 10. Spolupráca Katedry architektúry SvF s mestskou časťou Dúbravka
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 26 399
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 22 965
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 18 862
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 13 314
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 12 973
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 12 710
 7. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 8 133
 8. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 7 182
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 4 316
 10. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 3 857

Neprehliadnite tiež

Trojica s najvyšším primátorským platom na východe - Polaček, Danko a Zahorčák.

Košice odvolali hlavnú architektku mesta

Po šéfke stavebného úradu končí na stoličke aj Királyová.

Na vedúcej funkcii pôsobila Petronela Királyová od roku 2012.

Sučku Tinu utýrali takmer na smrť. Dostali výchovné tresty

Chlapci z osady v Sokoľanoch chceli psa usmrtiť, lebo nemali čo jesť.

Sučka musela veľmi trpieť.

Prezident Andrej Kiska o amnestii neuvažuje

Počas piatich rokov udelil päť individuálnych milostí.

Andrej Kiska omilostil piatich ľudí, amnestiu neudelí.

Rok po Ficovi. Košičania idú opäť protestovať

Organizátori trvajú na vyšetrení káuz a vyvodení zodpovednosti.

Pri Dolnej bráne sa vo februári protestovalo proti Andrejovi Dankovi (SNS).

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop