Rodičia detí navštevujúcich špeciálnu základnú školu musia počas leta riešiť, kam so svojimi potomkami. Deti si často vyžadujú mimoriadnu starostlivosť, rodičia s nimi však doma kvôli práci zostať nemôžu. A Poprad nemá denný stacionár.
POPRAD. Spojená škola v Poprade sa zameriava na deti s mentálnym postihnutím, s kombinovaným postihom a s autizmom. Možností, kam počas prázdnin umiestniť dieťa, majú rodičia takýchto detí málo. A takmer všetky sú mimo Popradu.
„Každý deň počas prázdnin vozíme syna do denného stacionára vo Veľkej Lomnici. Nemám dva mesiace dovolenky, aby som so synom zostala doma,“ uviedla mama sedemnásťročného Jakuba z Popradu.
Napriek vzdialenosti a tomu, že každodenná cesta do Veľkej Lomnice a späť ide do peňazí, sa to však podľa nej stále oplatí, pretože Jakub potrebuje dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť.
„V stacionári sú pre neho pripravené aktivity, má okolo seba kamarátov. Aj pre mňa je to lepšie, pretože momentálne mu nie som schopná poskytnúť celodennú starostlivosť. Prácu by som si takýmto spôsobom neudržala,“ vysvetlila.
Riešenie by videla v pomoci školy, do ktorej deti počas roka chodia. Keby ju v júni nezatvorili, ale poskytla by rodičom možnosť umiestniť v nej deti aspoň do dvanástej, situácia by sa podľa nej zjednodušila.
Po opustení školy väčšinou deti nemajú kam ísť
„Horšie to bude, keď syn dovŕši osemnásť rokov a nebude školu navštevovať už ani počas roka,“ popísala Jakubova mama situáciu, ktorú v Poprade rieši viacero rodičov. „Neviem si predstaviť, čo potom bude,“ dodala.
Uvítala by, keby mesto držalo miesta v stacionároch pre žiakov, ktorí zo špeciálnej školy vychádzajú.
Počet miest v stacionároch je podľa nej neadekvátne nízky v porovnaní s počtom detí, ktoré školu každoročne opúšťajú. S väčšinou z nich rodičia zostávať doma kvôli práci nemôžu.
V Poprade stacionár nie je. Sídli tu združenie Nádej na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.
„Fungujeme ako sociálna služba, no naše centrum prijíma až klientov od osemnástich rokov. Deti teda v centre nemáme,“ vysvetlila riaditeľka centra Agnesa Zelená.
Potvrdila, že v zariadení majú aj klientov, ktorí sú absolventmi popradskej Spojenej školy. „V súčasnosti je kapacita dvadsaťštyri klientov a tá je naplnená,“ doplnila.
Podobné zariadenie aj podľa Zelenej v Poprade neexistuje.
„Nie je šanca tu niečo také urobiť. Toto centrum som zriadila kvôli synovi a zatiaľ sa to v Poprade nepohlo,“ uviedla.
Sama zdôraznila, že deti, ktoré zo školy na Partizánskej ulici vychádzajú, nemajú kam ísť.
Budovu, v ktorej centrum sídli, dostali do prenájmu od mesta na päťdesiat rokov za symbolickú sumu. Ďalej sa však o ňu mesto podľa riaditeľky nestará.
„Chceme rozšíriť kapacitu, svojpomocne robíme poschodie, pretože nemáme peniaze. Takto by sme ju chceli navýšiť aspoň na štyridsať miest,“ popísala Zelená.
„Sme občianskym združením, nik nám nepomôže. Preto sa snažíme svojpomocne urobiť, čo sa dá,“ dodala.
Popri dennom stacionári poskytuje centrum aj poradenské služby.
Čo na to mesto
Hovorca mesta Poprad Marián Galajda uviedol, že z Komunitného plánu sociálnych služieb, ktorý bol vypracovaný do roku 2013, vyplynula potreba zriadenia Denného stacionára pre dospelých, Zariadenia opatrovateľskej služby a ďalšej jedálne pre seniorov. Tieto zrealizované boli.
Stacionárom pre neplnoleté deti sa budú zaoberať až vo chvíli, keď bude mesto pracovať na novom komunitnom pláne po tom, čo ministerstvo sociálnych vecí a rodiny zverejní nové národné priority sociálnych služieb.
„V prípade, že z prieskumu vzíde potreba zriadiť stacionár pre neplnoleté deti, bude sa samospráva týmto zaoberať,“ povedal Galajda.
Od ôsmich do sedemnástich kilometrov
Denný stacionár, ktorého služby môžu využívať okrem dospelých aj deti, vo Veľkej Lomnici vznikol v máji roku 2012. Od Popradu je vzdialený osem kilometrov.
„Máme tu päť detí, ale tento počet sa stále mení,“ uviedla riaditeľka zariadenia Zlatica Lišaníková.
Stacionár využívajú rodičia počas leta rovnako ako i mimo neho. Kapacita je pätnásť miest, poskytujú aj sociálne poradenstvo.
Podobné zariadenie, kde je možné zveriť dieťa počas leta do dennej starostlivosti, je i v Kežmarku.
Kežmarský Social Servis ponúka podľa riaditeľky Ivety Kolesárovej sedem miest v dennom stacionári a jedno miesto v dennom centre. Rovnako ponúka i poradenské služby.
Denný stacionár sa podľa slov Zlatice Lišaníkovej nachádza aj v Ľubici. Tá je však od Popradu vzdialená ešte o čosi viac ako Kežmarok.
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš