Kežmarčania sa boja záplav, žiadajú poldre.
KEŽMAROK. Kežmarčania žiadajú ochranu pred povodňami. V snahe nájsť pomoc sa už obrátili na všetky možné orgány. Mesto síce konalo, ale podľa nich príliš pomaly. Obrátili sa na okresný úrad aj na starostu vedľajšej obce Ľubica.
„Odozva nebola cez mesto dostatočná, či už v roku 2010 alebo teraz. Ani z rôznych ďalších inštitúcií sa nič neudialo. Požiadali ma preto o pomoc a ja som súhlasil,“ uviedol prednosta okresného úradu Ján Ferenčák.
Ako prvú prevzalo petíciu mesto Kežmarok. Ľuďom dokonca pomohlo pri jej príprave.
Samospráva tvrdí, že sa obracala na všetky kompetentné orgány, prezidenta, predsedu vlády, ministrov životného prostredia, hospodárstva aj obrany.
„Zo strany mesta Kežmarok prebiehajú rokovania s generálnym riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku aj s generálnym riaditeľom Vojenských lesov a majetkov vo veci koordinácie prípravy výstavby poldrov pre zadržanie povodňových prívalových vôd. Mesto Kežmarok sa obracalo s prosbou o pomoc na všetky kompetentné orgány štátnej správy už od roku 2009, aj po povodni v máji tohto roku,“ uviedla Eva Kelbelová, vedúca oddelenia územného plánovania a výstavby mesta Kežmarok.
Výsledky rokovaní však podľa jej slov zase ukázali iba to, že účinné protipovodňové opatrenia bez pomoci štátu nie sú.
Okresný úrad sa obrátil na premiéra
„Obrátil som sa na na premiéra so žiadosťou, aby prevzal záštitu nad opatreniami,“ uviedol Ferenčák. Chcú ho navštíviť aj pozvať do okresu.
Tlačový odbor Úradu vlády uviedol, že žiadosť evidujú. „Keďže ide o problematiku protipovodňových opatrení, táto žiadosť bude riešená v spolupráci s ministerstvom životného prostredia.“
Jediné, s čím môžu kompetentní pracovať, je projekt z roku 2010, ktorý bol už raz zamietnutý.
„Čas od roku 2010 do 2014 bol dostatočný na to, aby sa pripravili aj iné opatrenia. Ale nič iné reálne tu nie je, čo by mohlo byť použiteľné, ani len štúdia, ani nič zo strany mesta,“ zhodnotil Ferenčák.
Preberať z tohto projektu chcú teda iba dva poldre, ktoré by síce situáciu úplne nevyriešili, ale napríklad takú vodu, aká prišla tento rok, by udržali.
Jeden z poldrov má byť na Ľubickom potoku a druhý na Ruskinovskom. Ani zďaleka to však nemá byť finálny projekt.
Spojí povodeň Ľubicu s Kežmarkom?
Kedysi rozdelil dve susedné samosprávy, mesto Kežmarok a obec Ľubica, územný spor. Teraz musia podľa prednostu spojiť svoje sily a pracovať na projekte spoločne.
„Nebude to za mesiac, ale potrebujeme to dostať z formy štúdie až do projektu a v tomto musí mesto Kežmarok vyvíjať väčšiu aktivitu a spolupracovať s obcou Ľubica. Keď sa opatrenia nespravia aj v obci, bude to zbytočné,“ uzavrel Ferenčák.
Darina Babčanová, jedna z iniciátorov petície uviedla, že väčšiu podporu pociťujú v súčasnosti od okresného úradu ako od mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš