Absolventi stredných škôl si môžu vybrať zo širokej ponuky univerzít či vysokých škôl nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Niektorí mladí Popradčania túto možnosť využívajú, no nie vždy cestujú za vzdelaním tisícky kilometrov. Mnohí si vyberú len susednú Českú republiku, často s vidinou vyššej kvality vzdelávania, lepšieho vybavenia škôl či podmienok pre štúdium.
POPRAD. V posledných rokoch do Česka odchádza za svojou alma mater čoraz viac Popradčanov. Podanie prihlášky okrem slovenských škôl aj na tie v Českej republike nie je ničím neobvyklým.
Sami Popradčania študujúci v Brne či Prahe konštatujú, že stretnúť v študentských mestách svojho rodáka nie je žiaden problém, pretože ich je na tamojších školách naozaj hojne.
Fenomén zvýšeného záujmu o české vysoké školy a univerzity vníma i zástupkyňa riaditeľa popradského Gymnázia Kukučínova Beáta Taylorová. Dôvody sa podľa nej rôznia.
„Závisí to aj od typu školy. Študenti vnímajú podmienky ponúkané českými školami ako lepšie,“ uviedla Taylorová.
Celkový počet slovenských študentov v Čechách klesá
Podľa výchovnej poradkyne Daniely Kopinskej z popradského gymnázia od školského roku 2009/2010 za vzdelaním do Česka odišlo približne 26 percent žiakov. Údaje z tohto roka však ešte nie sú k dispozícii.
Štatistiky českého ministerstva školstva uvádzajú, že k 31. 12. 2013 študovalo v Česku na vysokých školách skoro 23 500 študentov so slovenským občianstvom. Z porovnania s predchádzajúcimi školskými rokmi však vyplýva, že toto číslo každoročne klesá.
Počet Slovákov študujúcich na vysokých školách a univerzitách v Česku dosiahol svoj vrchol v školskom roku 2011/2012, kedy ich bolo skoro 26 600.
Česko je kompromisom
Aj medzi absolventmi súkromného gymnázia sa zvyšuje záujem o české školy. Podľa riaditeľky Sone Svientej hovoria študenti v súvislosti s vysokými školami v Česku o vyššej kvalite.
„U nás tendencia kvality, ktorú vysoké školy ponúkajú, akoby klesala,“ uviedla Svienta.
Dodala, že nie je možné celoplošne generalizovať, myslí si však, že by študenti do Česka nadarmo nechodili.
Hoci sú pri štúdiu u našich západných susedov mladí ďalej od rodiny, nevnímajú to podľa nej tak, ako to bolo v minulosti.
„Myslím si, že ich to naopak láka, chcú sa odstrihnúť od rodičov,“ vysvetlila.
Českú republiku považuje za kompromis, kedy nie sú študenti až tak ďaleko, ale ani tak blízko, aby chodili domov každý týždeň.
Škola je väčšou prioritou ako krajina
Štúdium v Prahe si vybral aj Dominik Paugsch z Tatranskej Lomnice, ktorý študuje na Univerzite Karlovej.
„Prioritou pre mňa nebola ani tak krajina, ako skôr škola. Rozhodol som sa pre odbor medicína a vyberal som si z najvyššie hodnotených fakúlt v Česku i Slovensku,“ uviedol Paugsch.
Podal si prihlášku aj na lekársku fakultu v Martine. „Nemyslím si, že školy v Česku sú lepšie ako na Slovensku. V oboch krajinách máme kvalitné školy s dobrým vybavením a profesormi,“ myslí si.
Takéto školy sú však podľa neho v menšine. „Väčšiu časť tvoria tie, ktoré vznikli, aby vyšli v ústrety mladým túžiacim po diplome a nie po vzdelaní,“ dodal Paugsch.
Na lekárskej fakulte, ktorú si vybral, je spokojný napriek vysokým nárokom kladeným na študentov, ktoré sa vraj ale v praxi odzrkadľujú v nadpriemerných vedomostiach.
„Štúdium vyslovene v Česku by som neodporúčal rovnako ako štúdium v akejkoľvek inej krajine len pre ňu samotnú. Je lepšie, keď si každý vyberie profesiu, ktorou sa chce neskôr živiť, nájde študijný odbor, ktorý mu dá potrebné vzdelanie, a následne školy, ktoré tieto odbory ponúkajú. Potom nech ide za tým najlepším, čo existuje,“ poradil budúcim absolventom stredných škôl Paugsch.
„Či to bude v Čechách alebo na Slovensku, to je už jedno,“ dodal.
Študenti sú na českých školách spokojní
Do Českej republiky za štúdiom odišla aj Popradčanka Zuzana Rákociová. Študuje na filozofickej fakulte brnianskej Masarykovej univerzity, pôvodne však chcela ísť na bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení.
Po tom, čo sa tam pre konkurenciu nedostala, si vybrala štúdium v Brne jednak kvôli škole, ale aj preto, že nechcela zostať na Slovensku. So svojím rozhodnutím je spokojná a po roku strávenom štúdiom v Portugalsku tvrdí, že Masarykova univerzita sa môže pokojne porovnávať s ktoroukoľvek kvalitnou európskou univerzitou.
Rozdiely medzi slovenskými a českými školami však vidí inou optikou ako študent medicíny z Prahy.
„Rozdiel v kvalite škôl u nás a v Čechách je podľa mňa dosť viditeľný,“ uviedla študentka a dodala, že úroveň školstva na Slovensku ju mrzí.
„Nechcem však generalizovať a odsúdiť každú slovenskú vysokú školu alebo univerzitu. Pevne verím, že sa nájdu i také, ktorých primárnym úmyslom je vzdelávanie,“ doplnila Rákociová.
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš