V roku 2014 zatiaľ evidujú v okrese Stará Ľubovňa 211 záškolákov, tento počet bol však nižší ako v roku 2013, keď poza školu chodilo až 374 detí.
STARÁ ĽUBOVŇA. V okrese Stará Ľubovňa evidujú za posledné obdobie niekoľko prípadov, keď rodičov detí, ktoré chodili poza školu, trestne stíhali.
Napríklad v auguste riešila priamo v meste polícia prípad, keď šestnásťročný Patrik, žiak strednej školy, vymeškal v minulom školskom roku bez ospravedlnenia takmer 460 vyučovacích hodín.
Z prečinu hrozovania mravnej výchovy mládeže obvinili jeho 38-ročnú matku Elenu, ktorá nezabránila záškoláctvu napriek tomu, že ju opakovane upozorňoval triedny učiteľ.
Matke tak hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až päť rokov.
Ďalšie prípady zaznamenali najmä v obciach, kde žije sociálne slabá rómska komunita.
Kedy sa začína vážny problém
Záškoláctvo síce existuje, odkedy sú školy školami, kedy však už chodenie poza školu prekročí hranice?
Ak žiak vymešká bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 hodín, škola je povinná túto skutočnosť oznámiť zriaďovateľovi a ten príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ako ďalej vysvetlil Ján Tomus z oddelenia sociálnych vecí a bytovej politiky Mestského úradu v Starej Ľubovni, „pri počte 60 vymeškaných hodín prebieha priestupkové konanie a pri počte nad 100 hodín sa podáva trestné oznámenie.“
V školskom roku 2013/2014 bolo v evidencii mestského úradu 21 žiakov s nahláseným záškoláctvom. Priestupkové konanie sa konalo v 9 prípadoch, uložili pokarhanie, respektíve udelili pokutuzákonným zástupcom žiaka.
Čísla pre okres sú poriadne vysoké
Nataša Hlinková, zástupkyňa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni vysvetlila: „Na oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately aktuálne evidujeme 211 maloletých detí, ktoré si neplnia povinnú školskú dochádzku. Na oddelení štátnych sociálnych dávok je aktuálne riešených 58 maloletých detí, ktoré si neplnia povinnú školskú dochádzku.“
Sociálni pracovníci si pomáhajú často zákonmi, ak dieťa nechodí do školy.
„Sociálne a výchovné poradenstvo vykonávajú pracovníci najčastejšie priamo v rodinách, poskytujú psychologickú pomoc rodinám, zapájajú maloleté deti do výchovných programov, zúčastňujú sa priestupkových konaní a podávajú podnet na trestné stíhanie rodiča – z dôvodu podozrenia z ohrozovania mravnej výchovy mládeže,“ opísala Hlinková.
Prípadov záškoláctva je viac než dosť, napriek tomu, že rodiny za riadneho školáka majú aj finančný príspevok. „Rodinám v hmotnej núdzi sa poskytuje príspevok na každé nezaopatrené dieťa, ktoré si riadne plní povinnú školskú dochádzku v sume 17,20 eura mesačne, v prípade, ak je dieťa z rodiny v hmotnej núdzi záškolákom, príspevok sa rodičom neposkytne.“
Záškolákov je v štatistikách menej, ale...
Úrad v okrese Stará Ľubovňa eviduje za rok 2014 211 záškolákov, čo je pokles oproti roku 2013, keď na oddelení evidovali 374 detí.
Oddelenie štátnych sociálnych dávok eviduje v roku 2014 58 detí, na ktoré sa vyplácajú prídavky na deti prostredníctvom osobitného príjemcu z dôvodu záškoláctva, čo je v porovnaní s rokom 2013 pokles. V minulom roku bolo 125 detí, na ktoré sa vyplácali prídavky prostredníctvom osobitného príjemcu.
Na záver Nataša Hlinková povedala: „V súčasnosti sa v rámci okresu Stará Ľubovňa mesačne príspevok na nezaopatrené deti – v zmysle pomoci v hmotnej núdzi - poskytuje 1 224 deťom, riadne si plniacim povinnú školskú dochádzku. Z celkového počtu detí v hmotnej núdzi od 6 do 16 rokov (1 385 detí) je to 88,4 percenta.“
V evidencii zanedbávania povinnej školskej dochádzky za školský rok 2013/2014 má najviac vymeškaných hodín Základná škola v Podsadku v Starej Ľubovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš