Na svoje si prišli návštevníci každej vekovej kategórie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Devätnásty trh ľudových remesiel v Spišskej Novej Vsi potvrdil, že pôvodné ľudové umenie má svojich pokračovateľov.
Tradičné remeslá reprezentovalo 150 remeselníkov z rôznych kútov Slovenska.
Bohaté stánky
V stánkoch na námestí mohli návštevníci obdivovať rôzne originálne úžitkové predmety, krojované a plátenné bábiky, farebné výšivky, hrnčiarske výrobky, plechové zvonce, darčekové predmety s vôňou levandule, mydlá, ikebany, keramiku, či výrobky z ľanu a kanafasu.
Nechýbali ani medovníky a iné sladké dobroty, ktoré lákali najmenších. Priamo pred očami divákov v provizórnych dielňach ručne majstrovali remeselníci svoje výrobky.
Rezbár František Grich zo Spišskej Belej sa 14 rokov venuje výrobe z dreva. Vyrezáva reliéfy, hračky, taniere do domácností, robí fujary, ozembuchy.
„Do Spišskej Novej Vsi chodím desať rokov aj preto, lebo je tu vždy dobrá atmosféra. O výrobky je veľký záujem, mnohé z nich ako darčeky putujú do zahraničia. Moje fujary napríklad vlastnia aj Japonci,“ skonštatoval.
Denisa Dzurejová zo Spišskej Novej Vsi ponúkala sortiment do domácnosti, ktorý svojím dizajnom lahodil oku najmä nežnejšiemu pohlaviu. Žienky z Vikartoviec názorne ukázali, ako sa spracovával kedysi ľan.
Podkovička pre šťastie
Návštevníkom sa ponuky v jednotlivých stánkoch pozdávali. Eve Mikolajovej z Novoveskej Huty sa páčili najmä drevené hračky. „Boli veľmi pekne opracované aj farebne príťažlivé. Domov si odnášam podkovičku s koníkom a srdiečkom. Verím, že mi prinesie šťastie.“
Seniorka Valéria Koperová zaspomínala na remeselnícke trhy v minulosti. „Určite boli iné. Viac prevládal praktickejší tovar. Dnes je to skôr umelecká výroba,“ zamyslela sa Novovešťanka.
Vďaka zručným majstrom sa uchovávajú tradície ďalším generáciám a prostredníctvom trhov takéhoto charakteru sa s ľudovými remeslami oboznamuje široká verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš