POPRAD. Prestížne ceny za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku za predchádzajúci rok udelila už po 23. raz redakčná rada Revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jej vydavateľmi - Slovenským národným múzeom (SNM) a Pamiatkovým úradom SR.
Laureáti prevezmú ocenenia pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2014 v SR (12 .- 21. 9.), ktoré sa uskutoční v piatok 12. septembra o 14.00 h v Tatranskej galérii v Poprade.
Dlhoročný šéfredaktor Revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá Peter Maráky v stredu na tlačovej besede v Bratislave informoval, že za uplynulé roky boli nominované na uvedenú cenu tisíce aktivít v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva v SR.
"Museli sme zredukovať počet kategórií a počet udelených cien," konštatoval Maráky a zároveň oboznámil prítomných s udelením cien za rok 2013 v jednotlivých kategóriách.
Prehľad nominovaných
Zo 148 nominácií získali výročné ceny časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2013 títo nominovaní:
V kategórii Akvizícia udelili dve ceny, a to Slovenskému združeniu telesnej kultúry - Múzeu telesnej kultúry v SR a Věre Čáslavskej za dar dvoch zlatých olympijských medailí a Slovenskému technickému múzeu - Múzeu dopravy Bratislava, Slovenskému vodohospodárskemu podniku, š. p., a akciovej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy za akvizíciu vlečného remorkéra Šturec (pôvodne tanková loď Štúr) z roku 1937.
V kategórii Expozícia boli ocenení Východoslovenské múzeum v Košiciach a jeho pracovníci Dárius Gašaj, Ivan Havlice, Robert Pollák, Barbora Kopnická za expozíciu Pamätný dom Františka II. Rákocziho v areáli Rodošto.
V kategórii Výstava dostali ocenenie Magdaléna Bekessová, Claus von Carnap-Bornheim, Karol Pieta, Podtatranské múzeum v Poprade, Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a nemecký partner Stiftung Schleswig-Holsteinishce Landesmuseen Schloss Gottorf za výstavu Kniežacia hrobka z Popradu - konzervácia 2008-2012.
V kategórii Publikácia cenu udelili Slovenskému národnému múzeu a pracovníkom SNM Gabriele Podušelovej - zostavovateľke, Eve Králikovej, Elene Machajdíkovej, Matúšovi Lányimu za publikáciu Slovenské národné múzeum, ako aj Jozefovi Medveckému a Societas Historiae artium za monografiu o živote a diele barokového maliara Anton Schmidt 1713-1773.
V kategórii Menšia publikácia - drobná tlač dostali ocenenie Jaroslava Žuffová a Pamiatkový úrad SR - Krajský pamiatkový úrad Trnava a mesto Trnava za dlhoročné vydávanie zborníka Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja z rovnomenného odborného seminára.
V kategórii Obnova boli ocenení Alica Tichá, Zsolt Papp, Pro Art Levice, Andrea Moravčíková, Katarína Damjanovová, Pamiatkový úrad SR - Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica, pracovisko Lučenec a SNM - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku za obnovu kaštieľa Madáchovcov v Dolnej Strehovej.
V kategórii Reštaurovanie cenu získalo Múzeum mesta Bratislavy, Nora Hebertová a Zlatica Schreierová za reštaurovanie obojstranne maľovanej cechovej zástavy bratislavských kožušníkov z roku 1751.
Ateliér Bavlna a občianske združenie Open Deisgn Studio získali cenu v kategórii Akcia, Podujatie - za súbor aktivít Včera predvčerom a príbehy venované storočnej histórii bratislavskej textilnej fabriky Cvernovka.
V kategóriách Objav - nález a Film, video, audio, multimediálne dielo ceny neboli udelené.
V Poprade v piatok odovzdajú aj ceny laureátom fotografickej súťaže mladých Fotozážitky s aparátom.
V Rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa uskutočnia zaujímavé podujatia a prezentácie v mestách Modra, Skalica, Piešťany, Trnava, Bratislava, Nitra, Fiľakovo, Trenčín, Prievidza, Nová Baňa, Rožňava, Prešov, Košice a ďalších.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš