POPRAD. V Poprade otvoria v piatok 21. ročník Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Je to významné celoeurópske podujatie, ktoré organizuje Rada Európy a Európska komisia.
„Pôvodná iniciatíva súvisela s tým, aby sa miestni obyvatelia oboznámili s kultúrnym dedičstvom vo svojom regióne a toto je možnosť poskytnúť širokej verejnosti, aby si pozreli kultúrne pamiatky vo svojom rodisku, vo svojom okolí,“ uviedla riaditeľka odboru ochrany pamiatkového fondu na ministerstve kultúry Elena Jašeková.
Poprad má unikátne výstavy aj priestory
Okrem slávnostného otvorenia podujatia je do Popradu sústredená aj hlavná časť Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
„Opakovane sa stávalo, že podujatie sa centralizovalo do väčších miest a zrejme už bolo aj načase dostať sa inde. Rozhodli sme sa využiť, že práve v tomto meste bola zrekonštruovaná technická pamiatka, bývalá parná elektráreň, a je tu prezentovaný unikátny archeologický nález - hrobka z Popradu-Matejoviec,“ zdôvodnila výber Popradu Elena Jašeková.
Obyvatelia Popradu a blízkeho okolia, ale i návštevníci zo vzdialenejších kútov Slovenska sa môžu počas nadchádzajúceho víkendu oboznámiť s množstvom kultúrnych pamiatok, ktoré sa nachádzajú v Poprade.
V meste je 102 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré zahŕňajú 130 pamiatkových objektov a 133 hnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré zahŕňajú 349 pamiatkových predmetov.
„Tieto hnuteľné pamiatky sú predovšetkým v nehnuteľných pamiatkach, ktorými sú hlavne rímskokatolícke a evanjelické kostoly,“ uviedla Iveta Bujnová z Krajského pamiatkového úradu v Poprade.
Hoci v porovnaní s Kežmarkom má Poprad menej pamiatok, v porovnaní s inými sídlami na Slovensku je ich podľa Bujnovej v Poprade „kvantum“.
Ako vyzerá opravená popradská Elektráreň
Pozrite si fotogalériu >>
Príležitosť pre verejnosť
Záujemcovia budú môcť v piatok a sobotu navštíviť viacero nehnuteľných kultúrnych pamiatok v Poprade.
V sobotu, okrem rímskokatolíckych a evanjelických kostolov v celom Poprade, budú môcť záujemcovia vidieť zvnútra viaceré meštianske domy, ktoré bežne nie sú prístupné pre verejnosť.
Verejnosť si tak bude môcť pozrieť pracoviská štátneho archívu, knižnice, osvetového strediska, pamiatkového úradu, ktoré sa nachádzajú v meštianskych domoch v Poprade-Spišskej Sobote.
V nedeľu to bude prehliadka viacerých penziónov v Spišskej Sobote, ktoré sa nachádzajú v pamiatkovo chránených meštianskych domoch. Prehliadky budú spojené s výkladom, ktorý zabezpečili organizátori v spolupráci s miestnymi študentmi.
V Podtatranskom múzeu v Poprade sa stále nachádza výstava venovaná nálezom z kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa budú konať po celom Slovensku. Potrvajú od 12. do 21. septembra.
Pozrite si nálezy z hrobky germánskeho kniežaťa v Poprade
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš