Termín otvorenia prvej zaistenej cesty v Tatrách typu via ferrata zo Sedielka na Priečne sedlo stále nie je známy.
VYSOKÉ TATRY. Najprv mala byť prvá zaistená cesta v Tatrách pre náročnú turistickú verejnosť otvorená 1. júla minulého roka.
V októbri sme informovali o tom, že jej otvorenie sa odkladá na budúci rok. Po roku sa však toho veľa nepohlo.
O trase, kde by mala byť via ferrata v našich veľhorách, sa stále nedohodli.
Zaistená cesta je v iných krajinách známa pod názvom via ferrata. Umiestnená je v náročnom horskom, často lezeckom teréne a je vybavená istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami alebo ďalšími umelými pomôckami.
„Nejde o typickú via ferratu, ale o turistický zabezpečený chodník typický pre Vysoké Tatry - zaistený chodník pomocou reťazí,“ spresnil v októbri minulého roka terminológiu Peter Novák, vedúci oddelenia výstavby, investičnej činnosti a územného plánovania mesta Vysoké Tatry.
Kedy však bude v Tatrách realitou, nevedno.
Riešenie trasovania nemá konca
Ako nám aktuálne Novák potvrdil, projekt zaisteného turistického chodníka v súčasnosti pokračuje v riešení alternatívnych trás s ochranou prírody a správcom TANAP–u.
„Trasovania sú navrhnuté v alternatívach: Sedielko – Široká veža – Priečne sedlo alebo Sedlo Prielom – Východná Vysoká,“ ozrejmil Novák. Známe nie sú stále ani náklady, tie môžu byť vyčíslené až po odsúhlasení trasovania chodníka.
Potom bude predložený do návrhu rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, ktorá by naň mala vyčleniť peniaze.
Na ferratu sme sa opýtali aj výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenky Maťašovskej. Ako uviedla, organizácia neprestáva túto myšlienku napriek zdĺhavosti dohadovania podporovať.
„Bude to mať obrovský prínos pre cestovný ruch. Bude to niečo nové, čo tu v Tatrách zatiaľ nie je. Momentálne sa jednoducho čaká na to, ako sa dohodne samospráva, ako sa vyjadria Štátne lesy TANAP–u, horskí vodcovia, či to bude najideálnejšia trasa. Akonáhle sa nájde vhodná cesta, tak to budeme aj finančne podporovať.“
Niektorí turisti si myslia, že vybudovaná už je
Ako uviedol horský vodca Michal Gerčák, o tomto projekte sa už povedalo veľa. Mnohí ľudia si myslia, že ferrata je už dávno vybudovaná.
Myslí si, že zaistená cesta by mohla byť pre určitú skupinu návštevníkov prínosom - zaujímavou túrou. Lokalita zo Sedielka do Priečneho sedla je podľa neho však nevhodná.
„Hlavným dôvodom je dostupnosť Sedielka. Sedielko, začiatok ferraty, je dostupné po turistickej značke z Hrebienka za 4 h a 30 min. cez Malú Studenú dolinu. Bežný návštevník, ktorý chce absolvovať túto trasu a začne o 6.00 hod., je v Sedielku o 11.30 h. V čase, keď sa bude nachádzať na hrebeni, je v letnom období najväčšie riziko búrok a ferrata je zabezpečená kovovými predmetmi,“ uviedol Gerčák.
Časovo náročná je podľa jeho slov tiež dostupnosť záchrany, keďže ide o vzdialenú lokalitu a hlavný hrebeň Vysokých Tatier.
„Z tohto dôvodu je podľa môjho názoru táto lokalita absolutne nevhodná.“
Vhodnejším riešením sú podľa horského vodcu miesta, ktoré sú na začiatku dolín, prípadne miesta dostupné lanovkou.
„Napríklad oblasť Predného Soliska, Veľkej Lomnickej veže, Ostrvy a podobne. Niekto môže argumentovať, že návštevník môže prespať na Téryho chate. Avšak ferrata, technickými prostriedkami zabezpečená výstupová trasa, potrebuje správcu a pravidelnú údržbu, o ktorej sa vôbec nehovorí a dostupnosť je rovnaká,“ uzavrel Gerčák.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš