POPRAD. Piatkové slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Poprade malo trpkú príchuť.
Výstava Kniežacia hrobka z Popradu – konzervácia 2008 – 2012 v Podtatranskom múzeu v Poprade síce v piatok na slávnostnom otvorení podujatia získala výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2013, Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ múzea sa však v týchto dňoch dozvedel, že projekt rekonštrukcie Podtatranského múzea v Poprade nebol úspešný vo výzve Regionálneho operačného programu.
Súčasťou rekonštrukcie múzea malo byť aj vytvorenie priestorov pre budúcu prezentáciu kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec.
Uspeli len s Ľubovnianskym múzeom a Šarišskou galériou
„Prešovský samosprávny kraj predložil osem projektov na rekonštrukciu kultúrnych inštitúcií. Podľa prvých oficiálnych informácií uspel Prešovský samosprávny kraj len s dvoma. Ide o projekt Ľubovnianskeho múzea na rekonštrukciu domu správcu a projekt Šarišskej galérie,“ uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.
Archeológ a vedúci výskumu v Poprade-Matejovciach Karol Pieta z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied hovorí o tragikomédii.
„Začína sa črtať tragikomická situácia, pretože na jednej strane vo veľkom oslavujeme tento naozaj skvelý nález, ale na druhej strane stále málo z toho národného hľadiska robíme pre to, aby nález bol na Slovensku prezentovaný európskym spôsobom,“ povedal Karol Pieta.
Podľa Pietu bude treba urýchlene hľadať nejaké efektívne riešenie nielen pre blamáž voči zahraničiu, ale hlavne kvôli sebe, pretože by sme si mali kultúrne dedičstvo nielen oceňovať, ale aj vážiť.
Nález kniežacej hrobky v Poprade-Matejovciach považuje Pieta za magnet, ktorý dokáže predávať históriu našej krajiny, a ktorý dokáže skvalitniť naše, nie vždy ideálne kultúrne zázemie smerom k náročnému zahraničiu.
Nález však nevyhnutne potrebuje dôstojnú prezentáciu. Kniežacia hrobka môže byť podľa neho magnetom pre kultúrny turizmus.
Pozrite si nálezy z hrobky germánskeho kniežaťa v Poprade
Pozrite si fotogalériu >>
Hrozí, že hrobka sa do Popradu nevráti
Ak by sa nepodarilo vytvoriť adekvátne podmienky pre hrobku v Poprade, hrozí, že sa už do mesta nevráti.
Pieta sa neobáva, že by hrobka zostala v zahraničí, kde sa ešte stále konzervujú jednotlivé predmety.
„To nemôže byť. Vlastníkom nálezu je Slovenská republika, a ako štátna inštitúcia ho spravuje Archeologický ústav SAV. Možnože budeme musieť prikročiť k nejakému provizórnemu riešeniu alebo dať hlavy dokopy a nájsť iné riešenie,“ dodal Pieta.
Prekvapenie nad celou situáciou vyjadrila aj generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová.
„Je nám to o to viac ľúto, že je to naozaj výnimočná a špecifická vec. Ozaj by to bolo veľkou pridanou hodnotou pre tento región, pretože aj zo sveta máme skúsenosť, že vždy musí byť nejaká ikonická téma, za ktorou ľudia idú,“ povedala Kosová.
Verí, že sa v budúcnosti podarí nájsť iné zdroje alebo postupne sa podarí získať peniaze na adekvátnu prezentáciu.
Vlani pri otváraní výstavy Kniežacia hrobka z Popradu – konzervácia 2008 – 2012 Karol Pieta uviedol, že konzervácia predmetov z hrobky by mala byť ukončená do roku 2015.
V ideálnom prípade plánovalo Podtatranské múzeum otvoriť novú expozíciu kniežacej hrobky v zrekonštruovaných priestoroch múzea v roku 2016.
Fakty
Prešovský samosprávny kraj predložil v aprílovej výzve Regionálneho operačného programu osem projektov na rekonštrukciu kultúrnych inštitúcií za viac ako 13 miliónov eur v opatrení Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov.
Riadiacim orgánom bolo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Projekt rekonštrukcie Podtatranského múzea v hodnote 2,49 milióna eur nebol úspešný spolu s projektmi obnovy objektov Šarišského múzea v Bardejove, Vihorlatského múzea v Humennom, kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou, meštianskeho domu v Poprade-Spišskej Sobote a Podduklianskej knižnice vo Svidníku.
Napriek neúspechu projektu rekonštrukcie Podtatranského múzea v Poprade v Regionálnom operačnom programe je Prešovský samosprávny kraj podľa hovorkyne pripravený urobiť všetko preto, aby našli zdroje na rekonštrukciu múzea a vytvorenie dôstojných priestorov pre hrobku.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš