KAMIENKA/PLAVNICA. Počasie opäť potrápilo poľnohospodárov.
Potvrdil to predseda roľníckeho družstva v Plavnici Ľubomír Hnát: „Kvalitatívne je úroda horšia ako minulého roku. Najväčší problém je, že pre dážď úrodu nemôžeme pozberať.“
Podobne sa posťažovala aj zástupkyňa predsedu družstva v Kamienke Helena Raškievičová: „Pôda je ťažká, namoknutá a aj keď sa snažíme, ani v tých najlepších pôdach to pre nás dobrý rok nie je.“
Niektorí agronómovia tvrdia, že úroda na poliach je nadpriemerná, problém však je, že sa stále nemôže pozberať.
Problémom je mokrá pôda
Hnát vysvetlil: „Až doteraz sme zberali obilie. Nemôžeme robiť nič, iba čakať na počasie a keď sa vyčasí, robiť denné, nočné, jednoducho stále, keď je to možné, aby sme dohnali a pozberali, čo sa bude dať. Je to ťažký rok, hlavne čo sa týka zberu. Nedá sa vojsť do pôdy, je mokrá, stroje sa v takej pôde nepohnú, nedá sa spraviť nič, iba čakať.“
Situáciu porovnal s vlaňajškom: „Minulého roku bola úroda menšia, ale kvalita bola vyššia. Zber bol ľahší a nebol tak náročný na financie, nemuselo sa robiť cez víkendy a po nociach, nepotrebovali sme viac ľudí. Teraz bude potrebné robiť na zmeny, pretože keď sa vyčasí, na 2 - 3 dni musíme všetky stroje dať von a pozberať, čo sa bude dať.“
Nízke ceny a problémy so zberom
Poľnohospodári hovoria o veľkých stratách aj pri zemiakoch. Tie stoja vo vode, hnijú a ich kvalita klesá.
Agronómom hrozí, že si u svojich zákazníkov nízkou kvalitou zemiakov pokazia meno.
Po minulé roky v Plavnici predali 22 ton úrody.
„Túto sezónu vďaka nekvalite očakávame len 15 - 16 ton predanej úrody. Cena sa odvíja od toho, čo trh ponúka. Najväčší problém je, že ceny sú nízke a určujú ich na juhu, kde pracujú v lepších podmienkach, kde je menej vody a lepšie podmienky na hospodárenie. Ak dajú nízku cenu, my sa jej musíme prispôsobiť,“ posťažoval sa Hnát.
Raškievičová pridala tohtoročné skúsenosti o repke olejnej: „Úroda repky olejnej bola túto sezónu u nás nadpriemerná a historicky jedna z najvyšších. Úroda nás potešila, ale ceny nie, pretože išli rapídne dole.“
Hnát dodal: „Ceny budú túto sezónu nízke aj u obilia a zemiakov. To sú najväčšie problémy, nízke ceny a veľké problémy so zberom.“
V Kamienke chceli zachrániť zemiaky
Aj Raškievičová hovorí o zlej úrode zemiakov: „Už na jar bol problém pri sadení zemiakov, vplyvom počasia nerovnomerne vychádzali zo zeme. Jeden zemiak iba vychádzal zo zeme, kým druhý už bol vonku a mal 15 centimetrov. Prečo ten rozdiel, to nevieme, možno to zavinilo počasie.“
Keďže často pršalo, na niektorých miestach od jari stála voda, takže tam nevzišlo nič.
„Snažili sme sa do toho dať, čo sme mohli, aj prípravky na posilnenie zemiakov. Sčasti prípravok pomohol, ale tam, kde bola oblasť vymoknutá, to bolo zbytočné. Zemiakom chýbala vitalita a nepomohlo nič.“
Agronómka z Kamienky sa vrátila aj k žatve: „Tento rok sme spokojní so žatvou, aj keď trvala od 30. 7. do 3. 9., a bolo to iba kradnutie z poľa, keď nepršalo. Posledné obilie, ktoré sme zberali, bolo ešte vlhké, ale nie až tak, aby sa nedalo z poľa zobrať.“
Ceny budú nízke
Poľnohospodári už teraz hovoria o stratách.
„Minulý rok sa zemiaky predávali za 36 centov, teraz sa budú možno predávať za 20. Ak sa budú pohybovať ceny okolo 10 centov za kilogram, bude to pre nás znamenať veľkú stratu,“ poznamenala Raškievičová.
Agronóm z Plavnice to potvrdil: „Cena zemiakov je 20 eur za metrák s DPH a cena pôjde možno aj nižšie.“
Ľubomír Hnát dodal: „Predpokladám, že toto bude iba priemerný rok.“
„V našich podmienkach je lepšie, keď úroda dozrieva v suchom roku, teraz to u nás nie je dobré,“ uzavrela Raškievičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš