Poľovnícke združenie v Spišskej Novej Vsi II upozorňuje na výskyt medveďov v revíri. Návštevníkov lesa vyzýva k ostražitosti.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vidieť medveďa v lesoch spišského regiónu už prestáva byť niečím výnimočným. Poľovnícke združenia a členovia lesných združení upozorňujú na možné stretnutia s našou najväčšou šelmou.
Poľovnícke združenie (PZ) v Spišskej Novej Vsi II informuje na výveskách v lokalitách a na tabuliach v obciach na možný výskyt medveďov v dennej i nočnej dobe. Ide o oblasti Shulerloch, Rittenberg, Ferčekovce, Novoveská Huta, Pod Tepličkou, Podzámčiská, Gretľa, Trubačovec, Babiná, Korytné, Markušovská dolina, Bind a ich okolie.
„V našom revíri sa pohybuje päť medveďov. Je sezóna rastu lesných plodín a húb, v lesoch sa pohybujú ľudia. Naším zámerom nie je ich vystrašiť a odohnať z lesa, skôr upozorniť, aby boli ostražití,“ vysvetlil hospodár spišskonovoveského PZ II Jaroslav Mišenda.
Predseda okresnej organizácie Poľovníckeho zväzu v Spišskej Novej Vsi Marián Tatarko uviedol, že táto správa už spôsobila aj paniku.
„Volali mi z jednej školy, že sa chystajú na výlet do prírody a majú strach, aby sa nestretli s medveďom. Netreba sa ničoho obávať, ak sa v lese, kde drží prím zviera, správame slušne a s rešpektom,“ vysvetlil.
Ilustračné foto: Ján Krošlák
Rozbité úle
Medveďom, zdá sa, už nestačí lesné teritórium. Púšťajú sa k ľudským príbytkom. Medvedie mláďa sa nedávno v skorých ranných hodinách prehrabávalo v kontajneroch pri bytovke v mestskej časti Novoveská Huta v Spišskej Novej Vsi. Miestni museli poriadne hrmotať, kým sa nevítaný hosť rozhodol vrátiť naspäť do lesa.
Podľa miestnych sa šelme tento úsek pozdáva. Vídajú ho tam často. V lesoch nad Novoveskou Hutou sa pustil do medu po tom, čo porozbíjal tri úle.
Ďalšie medvede videli pri obciach Olcnava, pod Tepličkou a v Rudňanoch.
Plaché zviera
„Medveď hnedý je plaché mierumilovné zviera, ktoré útočí len vo výnimočných situáciách. Často vtedy, ak sa prekoná bezpečná vzdialenosť zhruba 100 metrov. Vtedy sa cíti ohrozený. Najnebezpečnejšia môže byť samica s mladými, poranený alebo chorý maco, či vyrušený pri kŕmení. My sme pre neho nežiaduci a on si len chráni svoje teritórium, kde sme ho vyrušili,“ odôvodnil M. Tatarko.
Návštevníkom lesa radí, aby sa rozprávali, robili menší hluk, čím upozornia zver na svoju prítomnosť.
V prípade, že by v lese niektorí z nich narazili na statného chlpáča, je najlepšie neudržiavať s ním očný kontakt a v tichosti sa pomaly vytratiť.
Vzorky DNA
M. Tatarko má aj vlastnú skúsenosť s medveďom, ktorú zažil pred niekoľkými rokmi v časti s príznačným názvom Medvedia dolka pri Novoveskej Hute.
„Najprv som si myslel, že je to diviak. Až keď prišiel bližšie, zistil som, s kým mám do činenia. Zostal som pokojne stáť a medveď odkráčal do húštiny,“ zaspomínal.
Podľa jeho slov sa medvede v tomto regióne pohybujú už dlhšie. Nevylučuje ani možnosť, že sa tento celoročne chránený druh v našom regióne premnožil.
„Bližšie počty budeme poznať až po sčítaní medveďov. Dostali sme z Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene pokyn, aby členovia združení odobrali vo svojom revíri nájdené vzorky medvedieho trusu. Na základe zisteného DNA v truse bude možné zistiť presný počet medveďov nielen v tejto lokalite, ale na celom Slovensku,“ uzatvoril Tatarko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš