Najväčším nebezpečenstvom môžu byť lovci v Afrike a vojnové konflikty.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
VYSOKÉ TATRY. Najznámejšia orlica krikľavá Anna je spolu s mláďaťom Arnoldíčaťom už v Rumunsku pred Bukurešťou
Pred niekoľkými týždňami ešte orlí pár učil mláďa loviť v okolí Liptovskej Mary, ale samec Arnold už odletel tiež, takže hniezdo pod Západnými Tatrami je opustené.
Vzdialenosť približne osem tisíc kilometrov do Afriky preletia za štyri až päť týždňov. Na Slovensko sa vrátia znovu niekedy koncom apríla septembra.
Prenos z Aničkinej kamery môžete sledovať tu >>
Takmer na deň presne
Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko hovorí, že orlica monitorovaná vysielačkou opustila hniezdo takmer na deň presne, 18. septembra, ako v uplynulom roku.
Preletela ponad Poprad, prenocovala v Šariši, vyhla sa Zemplínskej Šírave, cez východ Ukrajiny sa dostala do Maďarska a podľa posledných informácií oddychuje v hájiku pred Bukurešťou.
Európu opustia v oblasti Dardanel.
„Najväčšie nebezpečenstvo orlom hrozí v krajinách, kde sa bežne lovia vtáky na potravu, ako sú Turecko, Egypt alebo Libanon, ale aj oblasti s vojnovými konfliktami,“ konštatoval šéf národného parku.
Orly krikľavé vedia presne, akým oblastiam sa majú vyhýbať a ktoré naopak vyhľadávajú.
Sily a energiu šetria pri úpätiach kopcov. Termika im umožňuje plachtiť ako rogalu.
„Rekordnú dĺžku preletu na jeden raz mala dvesto kilometrov,“ hovorí Pavol Majko.
Problém pri Červenom mori
Majko tvrdí, že orly, ak je to možné, obchádzajú veľké vodné plochy. Pravdepodobne je to pre termiku alebo lov potravy.
Napríklad v minulom roku mala Anička problém pri Červenom mori. Niekoľko dní tam zostala, a potom si na prelet vybrala najužšie miesto.
„Pravdepodobne mala vizuálny kontakt s brehom,“ dodal Majko.
Arnoldíča by nemalo mať problém s osemtisíckilometrovým letom. Momentálne už dosiahlo veľkosť dospelého orla.
Ochranári sa pokúsili umiestniť mini vysielačku aj na chrbát orla Arnolda, ale nepodarilo sa im ho chytiť s návnadou umelého, ani živého výra.
Chceli zistiť, či pár letí spolu, alebo sólo, či sa niekde počas preletu spoja a či zimujú spoločne. Pokúsia sa o to po návrate na budúci rok.
Arnold bol vlastne Anna
Euroázijské orly krikľavé štartujú do zimovísk individuálne, ale počas letu sa spájajú do kŕdľov. Izraelčanom sa podarilo zaznamenať desať tisícový kŕdeľ orlov nad svojím územím.
Orla Arnolda sledovali vyše roka vysielačkou a v priamom prenose ho videli tisíce ľudí.
Ochranári z Tatranského národného parku však zistili podľa neobvyklého správania sa, že vták, ktorého považovali za samca, je orlica, a pomenovali ju Anna.
Orlici pripevnili mini vysielačku so solárnym panelom na chrbát už koncom leta minulého roku. Odvtedy monitorujú jej pohyb a správanie.
V minulom roku odletela zo Slovenska v druhej polovici septembra.
Preletela cez Európu a Áziu až do južnej Afriky. Pre návrat zo zimovísk v Botswane a Zimbabwe sa rozhodla na začiatku marca. Na Slovensko priletela koncom apríla septembra.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš