SMIŽANY. Najstaršia chránená krajinná oblasť na Slovensku – Slovenský raj, si tento rok pripomína 50. výročie svojho vzniku.
Za najväčší úspech 50-ročnej ochrany prírody Slovenského raja považuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil skutočnosť, že sa vôbec podarilo vyhlásiť chránené územie, keďže mimo Tatranského národného parku to bola svojho času prvá chránená krajinná oblasť.
Druhým úspechom je podľa neho to, že sa podarilo zachovať prírodné hodnoty, pre ktoré toto chránené územie vzniklo.
„Vďaka tomu, že sa podarilo územie ochrániť od rôznych tlakov a vplyvov, v roku 1988 sa chránená krajinná oblasť prekategorizovala na národný park,“ povedal na tlačovej besede na Čingove Dražil.
Zonácia a starostlivosť
Za najväčšiu výzvu do budúcnosti považuje prípravu zonácie Národného parku Slovenský raj a program starostlivosti.
„50-ročná história ochrany prírody v Slovenskom raji je nesporne príležitosťou na zamyslenie sa a zhodnotenie toho, čo sa podarilo či nepodarilo v území vykonať. Naša snaha smeruje k tomu, aby ostali unikátne prírodné hodnoty územia zachované a zároveň v rozumnej miere prístupné pre návštevníkov,“ povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Jána Ilavského sa podarilo za 50 rokov ochrániť Slovenský raj od masívneho rozvoja infraštruktúry, ako je to vidieť v iných národných parkoch, napríklad aj v Tatranskom národnom parku.
Ilavský predpokladá, že po zmene zákona o ochrane prírody a krajiny sa podarí v Slovenskom raji vypracovať zonáciu tak, aby boli spokojní nielen ochrancovia prírody, ale aj vlastníci územia.
Národný park od roku 1988
Národný park Slovenský raj sa nachádza na východnom Slovensku, v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria.
V roku 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 bol nariadením vlády prekategorizovaný na národný park.
Rozloha Národného parku Slovenský raj je 19 763 hektárov, ochranné pásmo tvorí ďalších 13 011 hektárov. Až 85 percent územia národného parku tvoria lesy.
Chránené územie zasahuje do okresov Spišská Nová Ves, Poprad, Rožňava a Brezno.
Medzi typické fenomény krajiny patria náhorné planiny, hlboké kaňony, rokliny, vodopády, povrchové krasové javy a atraktívne podzemné priestory s kvapľovou a ľadovou výzdobou. V území sa nachádza približne 630 objavených jaskýň.
Najvyšším bodom národného parku je Predná hoľa (1 545 metrov n.m.). Najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Piecky, Sokol a Kyseľ s početnými vodopádmi.
Symbolom Slovenského raja je poniklec slovenský. Európskym unikátom z hľadiska biodiverzity sú Kopanické lúky, kde na jeden meter štvorcový rastie až 74 druhov vyšších rastlín.
Z chránených živočíchov tu možno nájsť napríklad medveďa, rysa, orla skalného, sokola sťahovavého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš