Štát mení pravidlá národných parkov.
VYSOKÉ TATRY. Približne 57-tisíc ľudí podpísalo dve petície na podporu chatára Petra Petrasa, aby mu zostala Rainerova chata vo Vysokých Tatrách.
Dnes takmer sedemdesiatročný chatár si Rainerku prenajal v roku 1997, keď bola ruinou a nik ju nechcel. Trvalo mu rok, kým chatu otvoril pre verejnosť.
Informácia, že Štátne lesy TANAP-u ako správca najmenšej a najstaršej vysokohorskej chaty na Slovensku vyhlásia do konca roku súťaž na nového nájomcu, sa objavila začiatkom roka. Lesníkom to prikazuje zákon o správe majetku štátu.
Za chatárom sa po medializácii jeho príbehu v máji vybral do Tatier aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). Verejnosť vtedy už poznala z mnohých reportáží záchranu chaty.
„Všade navôkol bolo veľké smetisko. Celá zadná stena, pri zemi, hrubá vyše metra, bola vtlačená dovnútra stavby. Museli sme ju rozobrať a postupne znova zložiť... Všetok stavebný materiál – piesok, štrk, drenáž, sme na chatu vynášali na vlastných chrbtoch,“ spomínal Petras pre denník Korzár.
Chatár verí
- Rainerku postavil Ján Juraj Rainer v roku 1863;
- po otvorení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla, obnovili ju až o štrnásť rokov;
- má expozíciu o horských nosičoch, zbierku horolezeckého náradia a starých lyží.
- tradíciou chaty je program „Klaňanie Troch kráľov“ pri Betleheme zo snehu.
Jahnátek mu pri osobnom stretnutí sľúbil, že zmení zákon, podľa ktorého sa má záujemca každé dva roky uchádzať o nehnuteľnosť do prenájmu.
„Rainerova chata nemá hodnotu v majetku, ale v symbolike a atraktivite a má hodnotu aj v pánovi Petrasovi,“ vyhlásil minister.
V parlamente je momentálne novela zákona o správe majetku štátu. Jahnátek do zákona presadil pasáž, ktorá umožňuje uplatniť pri prenájme majetku v treťom až piatom stupni ochrany „špecifiká“ vyplývajúce z ochrany prírody a krajiny, čo považuje za splnenie sľubu Petrasovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš