Podľa kolektívnej zmluvy dostane každý prepustený zamestnanec minimálne sedemmesačné odstupné.
KROMPACHY. Zatvorenie fabriky Panasonic v Krompachoch a prepustenie vyše 650 zamestnancov je podľa primátorky Krompách Ivety Rušinovej (nez.) zlou správou pre mesto.
Vo štvrtok dopoludnia sa primátorka stretla s vedením spoločnosti Panasonic, na ktorom jej oficiálne potvrdili, že informácie o prepúšťaní sú pravdivé.
"Nebude to len spomínaných 650 ľudí, ale bude to mať dopad aj na iné činnosti nadväzujúce na výrobu," uviedla primátorka Krompách.
Podľa nej bude mať zatvorenie Panasonicu dopad na celý región, nielen mesto Krompachy.
Podľa kolektívnej zmluvy dostane každý prepustený zamestnanec minimálne sedemmesačné odstupné.
Rokuje sa aj o tom, aby zamestnanci, ktorí pracujú dlhšie v podniku, dostali ešte vyššie odstupné.
Z tohto pohľadu je podľa primátorky prístup Panasonicu ústretový, keďže zo Slovenska sú známe prípady, keď ľudia prišli zo dňa na deň o prácu a ešte museli o svoje nevyplatené mzdy bojovať na súdoch.
Sľúbili pomoc pri hľadaní nového investora
Spoločnosť Panasonic podľa primátorky prisľúbila pomoc pri hľadaní nového investora do uvoľnených priestorov, ako aj pri hľadaní práce pre prepustených zamestnancov.
"Mesto sa vždy nakoniec z problémov dostalo, verím, že to bude tak aj teraz," dodala Rušinová.
Nádejou pre prepustených zamestnancov by mohol byť aj nový priemyselný park, ktorý mesto Krompachy dokončí v decembri. Vedenie mesta už rokuje s potenciálnymi investormi, zatiaľ je však o nich ešte predčasné hovoriť.
Rušinová v stredu informovala o situácii aj ministerstvo hospodárstva a Slovenskú agentúru pre rozvoj investícií a obchodu. Práve na nich sa chce obrátiť, aby našli investora do hnedej priemyselnej zóny.
Primátorka predpokladá, že časť prepustených zamestnancov zo spoločnosti Panasonic by mohla nájsť prácu aj v novovybudovanom priemyselnom parku.
Hovoriť o dopade zatvorenia závodu Panasonic v Krompachoch na nezamestnanosť v regióne je podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi Janky Brziakovej ešte predčasné.
Aj keď spoločnosť avizovala zatvorenie a prepúšťanie vyše 650 zamestnancov, stane sa tak najskôr až v decembri a dnes je ťažko povedať, koľko ľudí príde do evidencie úradu práce, keďže firma ponúkne časti zamestnancom prácu v Plzni.
Prácu v Plzni ponúknu 215 zamestnancom
PR manažérka spoločnosti Andrea Maršáková potvrdila, že plánované ukončenie produkcie by sa malo dotknúť 656 zamestnancov v trvalom pracovnom pomere.
Celkom 215 zamestnancom, primárne spojeným s výrobou produktov, bude ponúknutá možnosť pokračovania pracovného pomeru, a to v plzenskej spoločnosti PAVCCZ.
V krompašskom závode pracujú ľudia nielen z okresu Spišská Nová Ves, ale aj z okresov Gelnica, Košice či Prešov.
V okrese Spišská Nová Ves bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 15,65 % ku koncu augusta. V okrese Gelnica to bolo 18,8 %.
OZ KOVO: Panasonic porušil nariadenia Európskej komisie
Podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO spoločnosť Panasonic porušila nariadenie Európskej komisie, keď ohlásila koniec výroby v Krompachoch bez predošlého rokovania.
"Také veci sa dejú vo svete, že jedna firma príde, iná skončí. Pre nás je však neprijateľné, že o týchto krokoch nerokoval zamestnávateľ s Európskou zamestnaneckou radou (EZR)," konštatoval vo štvrtok na tlačovej konferencii v Žiline predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.
Podľa OZ KOVO o svojom zámere spoločnosť mala informovať skôr.
"Legislatíva jej totiž ukladá, že predtým, ako oznámi zamestnancom túto skutočnosť, musí to byť prerokované, aby sa pripravili postupy v rámci všetkých sociálnych plánov. Je to kvôli tomu, aby sa tí ľudia na situáciu mohli pripraviť. Toto Panasonic neurobil," zdôraznil Machyna.
EZR podľa neho zasadá až o dva týždne, až vtedy by sa o tejto situácii malo rokovať, hoci Panasonic zrušenie výroby oznámil už v stredu 2. 10.
Spoločnosť tým podľa Machynu porušila nielen zmluvu, ale aj nariadenia Európskej komisie.
"My vstúpime do rokovania so zástupcami manažmentu a vlastníkmi Panasonicu, budeme žiadať vysvetlenie, prečo k tomuto porušeniu došlo a budeme chcieť vidieť sociálny plán. Budeme určite žiadať razantnejšie odstupné, prípadne peniaze na rekvalifikáciu. Všetko to, čo Panasonic zabezpečoval aj v iných krajinách, keď odchádzal," zdôraznil Machyna.
Dodal, že odstupné musí byť niekoľkonásobne vyššie, ako je stanovené zákonom.
tasr
Dôvody prepúšťania
Spoločnosť Panasonic AVC Networks Slovakia (PAVCSK) v Krompachoch plánuje ukončiť svoju výrobnú činnosť pozostávajúcu z výroby Blu-Ray (BD) prehrávačov a rekordérov, DVD rekordérov a dosiek plošných spojov (PCB) pre televízory. PR manažérka spoločnosti Andrea Maršáková uviedla, že dôvodom je fakt, že európsky trh záznamových zariadení pre video sa neustále zmenšuje.
Medzi hlavné príčiny patrí zrýchľujúce sa rozširovanie služieb VOD, čoraz väčšia dostupnosť USB-HDD kompatibilných televízorov, ako aj neustále klesajúce ceny týchto výrobkov.
Práve pokles výroby a nevyhnutné fixné náklady spojené s činnosťou PAVCSK už naďalej neumožňujú udržať spoločnosť životaschopnú a ziskovú.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš