Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Spišský infoservis - od 6. 10. do 12. 10.

Kam za kultúrou, športom a zdravím.

Spišský infoservis

KULTÚRA

SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Galéria umelcov Spiša
Stále expozície: Terra Gothica – Gotická cesta v obrazoch zo zbierok GUS. Nová stála expozícia Jozefa Hanulu zachytáva život a dielo maliara, ktorého tvorba zasiahla do vývoja slovenského výtvarného umenia na začiatku 20. storočia. Výstavy: Jubilanti 2013 – prehodnotenie akvizičnej činnosti v rámci výstavného cyklu Zo zbierok galérie – výber diel jubilantov. Výstava Čerenie vôd – Za veľkou mlákou – unikátna výstava desiatich clevelandských sochárov, interpretujúca fenomén vody.

Multifunkčné energeticko-banícke centrum
STM – Vysunutá expozícia: História baníctva na Spiši. Stála výstava: Zbierka nerastov Jitky Bohovicovej reprezentuje 515 kusov vzoriek zo Slovenska, Čiech a 23 krajín sveta. Do dnešného dňa potrvá v priestoroch centra výstava Hlavne autom, vlakom a raketou menej. Sedemdesiate a osemdesiate roky 20. storočia v karikatúrach z časopisu Roháč vo výbere Fera Jablonovského prezentované nielen ako dokument doby, ale aj ako trvalá hodnota našej kultúry.

Galéria umelcov Spiša
Od klasicizmu po brány moderny: Umenie 19. storočia zo zbierok Šarišskej galérie. Výstava prezentuje majstrovské diela z prelomu 19. a 20. storočia zo zbierok Šarišskej galérie v Prešove. V autorskom zastúpení figurujú Donát, Miklošík, Klimkovič, Bencúr, Ballo, Zemplényi, Medňanský a mnohí ďalší. Väčšie kolekcie sú venované ťažiskovým osobnostiam výtvarnej kultúry Šariša sledovaného obdobia – Jánovi Rombauerovi, skvelému portrétistovi biedermeieru a Maxovi Kurthovi, žánrovo univerzálnemu maliarovi obdobia belle époque.
Výstava Michal Hanula: Od Liptova po dizajn. Ojedinelá výstava mladého dizajnéra – jedného z prvých absolventov Katedry dizajnu Fakulty umení TUKE v Košiciach, prináša stručný prierez doterajšou tvorbou autora s dôrazom na tú najnovšiu. V spolupráci so Spoločnosťou K. Sokola v Liptovskom Mikuláši. Výstavy potrvajú do 22. novembra.

Šarišské umenie
Galéria umelcov Spiša pripravila v pravidelnom programe Orbis pictus/ Rozhovory o umení: Šarišské umenie 19. storočia v európskom kontexte. Unikátny pohľad do zbierok historického umenia a na umenie Šariša 19. stor. v európskom kontexte. Uskutoční sa vo štvrtok o 16. hod.

Spomienky na Zambiu
Múzeum Spiša pripravilo výstavu pod názvom Spomienky na Zambiu. Prináša zbierku unikátneho hmyzu, vzorky miestnej fauny vrátane tigrích rýb. Spôsoby miestneho odievania i niektoré charakteristické obyčaje. Umelecké diela zachytávajúce aspekty všedného života domorodého obyvateľstva poskytujú pestrý obraz o vysokej umeleckej i remeselnej zručnosti svojich tvorcov. Výstava pozostáva z predmetov súkromnej zbierky Milana Jeřábka. V Múzeu Spiša potrvá do 30. novembra.

Éčka
Klub zdravia v Spišskej Novej Vsi pripravil pre milovníkov zdravých jedál ďalší cyklus prednášok a posedenie pri ochutnávke zdravých jedál s názvom Éčka – v tom je tá léčka. Uskutoční sa v utorok o 17.30 hod. na Školskej 22 (pri daňovom úrade).

Joga v dennom živote
Spoločnosť Joga v dennom živote pripravila pre verejnosť Deň otvorených dverí. Uskutoční sa v stredu o 17. hod. v priestoroch centra

Spišské divadlo
Spišské divadlo pripravilo na stredu o 19. hod. hru Don Juan v pekle, na štvrtok o 9.30 hod. rozprávku o zázračnej sile vody a pomoci iným s názvom Spišské rozprávky: (Za dve kvapky veľa vody). V piatok o 19. je na programe hra Ženský zákon (po špiski.). Pre detského diváka je na nedeľu o 15. hod. pripravená rozprávka o Buratinovi, ktorá rozpráva, ako sa dá vyhnúť nástrahám zla a vyriešiť záhadu zlatého kľúča.

Divadlo Kontra
Divadlo Kontra sa v stredu o 19. hod. predstaví hrou Rum a vodka. Iba pre milovníkov silných dojmov a silných drinkov. V sobotu o 19. hod. zahrajú hru Nenávidím. Uletene zábavná jazda o našej nie veľmi zábavnej každodennosti...

Prečo robíme rómske deti špeciálne?
Prečo robíme rómske deti špeciálne je názov podujatia, ktoré pripravila čajovňa Alchýmka na štvrtok o 18. hod. Diskusia organizovaná Nadáciou otvorenej spoločnosti v rámci projektu Frontline Club. Svoju účasť prisľúbila Jana Dubovcová (ombudsmanka Slovenskej republiky).

Miro jilo – moje srdce
Múzeum Spiša otvára v piatok výstavu malieb Miro jilo – moje srdce venovanú téme Homo ludens – človek hravý. Cyklus obrazov z 8. ročníka tvorivého stretnutia rómskych detí zo Slovenska v tvorivom priestore ARTFARM v Drienovci.

Súťaž o najlepší guláš
V sobotu od 10. do 16. hod. sa v OC Madaras bude súťažiť vo varení guláša. Účastníkom i návštevníkom bude počas dňa vyhrávať Ľudová hudba Štefana Cínu.

Kino Mier
Kino Mier premietne v utorok o 19. hod. drámu Deti. V stredu o 19. hod. film 38, filmová pocta hokejovej legende P. Demitrovi. Film 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Vo štvrtok a v pondelok o 19. hod. je na programe komédia Anjeli. Od piatka do pondelka o 17. hod. je priestor venovaný rozprávke Láska na vlásku.

Medzinárodný festival horských filmov
V rámci XXII. Medzinárodného festivalu horských filmov sa v kine Mier v piatok o 19. hod. uskutoční projekcia súťažných filmov Sufferfest - oslava utrpenia. Alex Honnold a Cedar Wright na bicyklovom záťahu s ambíciou zdolať všetky kalifornské kopce s výškou nad 4 500 m. Ísť tam, odkiaľ prichádzaš - portrét 82-ročného legendárneho horolezca a filmára Kurta Diembergera. Zvuk prázdna - Prvozjazd 55-stupňovej severnej steny Gepaltenhornu v bernských Alpách. Žiť pre vášeň po stopách legendárneho poľského horolezca Wieslawa Stanislawského v najväčších tatranských stenách a v zimných podmienkach. V sobotu o 19. h sa v projekcii súťažných filmov predstavia filmy Sami na rieke - špičkoví kajakári na výprave v Himalájach, Odkaz Tóna Dobeša - pamiatka na Tóna Dobeša, ktorý zahynul spolu s kamarátmi ako obeť terorizmu pod Nanga Parbatom. Čiara života - majster sveta v slackline ukáže, ako sa chodí po niekoľko centimetrov širokej páske našponovanej nad zemou. Nedeľa o 19. hod. je venovaná projekcii víťazných filmov.

Výstup na vežu
Osemdesiatsedemmetrová veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v samotnom centre mesta. Je to najvyššia kostolná veža na Slovensku. Vďaka svojej výške je od roku 2008 zapísaná do Knihy slovenských rekordov. Veža poskytuje domácim a turistom nádherný výhľad na mesto a široké okolie. Výstupy na ňu sa konajú od pondelka do piatka dopoludnia o 10. a 11. hod., popoludní každú hodinu od 13. do 16. hod. V prípade väčšej skupiny je možný výstup na vežu aj počas víkendu na základe predošlej objednávky.

Zoologická záhrada
Zoologická záhrada je do 30. októbra otvorená každý deň okrem pondelka od 10. do 18. hod.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠPORT

Krytá plaváreň
Krytá plaváreň je otvorená v pondelok od 15. do 20. hod, od utorka do štvrtka od 8. do 12. hod. a od 13. do 20. hod., v piatok je malá zmena, plaváreň je otvorená do 20.30 hod. V sobotu a v nedeľu je prevádzka otvorená od 9. do 20.30 hod. Ranné plávanie sa uskutoční v pondelok a vo štvrtok od 6.30 do 7.45 hod.

Športová hala
Sobota - 10. hod. – basketbal kadetky ŠKBD - POPRAD „A“, 13.30 hod. – florbal 1. liga muži FBC Yyoung Arrows – Bratislava, 18. hod.– basketbal extraliga muži LB – Karlovka.
Nedeľa – 9. hod. – florbal 1. liga muži FBC Yyoung Arrows – Gajary, 11.30 hod. – basketbal kadetky ŠKBD – Poprad B.

Futbalový štadión
Sobota 10./12.15 hod.– II. dorastenecká liga FK SNV - Giraltovce, 10./11.30 hod. – I. liga ml. žiakov U13 a U12FK SNV – Bardejov.

Zimný štadión
Streda 17. hod. – extraliga dorast SNV - Prešov, štvrtok 17. hod. – extraliga dorast SNV - Prešov, piatok 17. hod. – 1. liga dospelí SNV - Topoľčany, sobota 14. hod. – extraliga dorast SNV – Topoľčany, nedeľa 10.30 hod. – extraliga dorast SNV - Nitra, 18. hod. – verejné korčuľovanie

Kolkáreň
Sobota 11. hod. – extraliga ženy Tatran – Podbrezová, 13.30 hod. – extraliga muži Tatran – Sučany, 17. hod. – 1. liga východ Tatran – Podbrezová

Skryť Vypnúť reklamu

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární
Od 7. do 12. 10. 2014 má pohotovosť lekáreň Templum, Česká 1, tel.: 053/441 41 66, od 13. do 19. 10. 2014 lekáreň Elixír, Zimná 70, tel.: 053/446 82 25. Pohotovosť je od 8. do 20. hod.

Pohotovosť lekárov a zubárov
Dospelí a deti v pracovných dňoch od 15.30 do 7. hod. ráno, víkendy a sviatky nonstop. Zubná pohotovosť – víkendy a sviatky od 8. do 12. hod.

LEVOČA

Spišské Múzeum
SNM – Spišské múzeum v Levoči pozýva na prehliadku stálych expozícií História mesta Levoča a Život a dielo Majstra Pavla z Levoče. Prvá expozícia v historickej radnici prezentuje históriu mesta, pričom korešponduje s významom budovy ako sídla mestskej samosprávy. Budova radnice je jednou z dominánt levočského námestia, ktorá bola postavená koncom 16. storočia. Expozícia Život a dielo Majstra Pavla v Dome Majstra Pavla prostredníctvom fotografií, faksimilných kópií a odliatkov pripomína takmer všetky významné diela známeho stredovekého rezbára, tvorcu najvyššieho gotického oltára na svete, ktorý zdobí kostol sv. Jakuba v Levoči.

U nás na Spišu
Výstava U nás na Spišu je inštalovaná na viac ako 500 m2 a je na nej prezentovaných 450 exponátov. Je poctou všetkým, ktorí sa dlhodobo snažili zachovať poklady miestnej ľudovej kultúry. Všetkým pracovníkom, ktorí sa zameriavali na dokumentovanie, zber, spracovanie a zachovanie ľudových a ľudovoumeleckých predmetov. Zaspomínajme si spolu na časy, keď všetci vedeli, čo je to fertuch či šurc, keď každý dom mal na šparhece harenc, keď najkrajším odevom bola modrotlačová skladaná farbarka a všetky sviatky v roku i výnimočné udalosti v života človeka sa neobišli bez návštevy kostola a slávenia svätej omše. Súčasťou výstavy sú veselé štvrtky v múzeu – kreatívne spoznávanie histórie a kultúry na výstave. Výstava potrvá do konca roka 2014.

Za krížom
Vo výstavnej sieni radnice v Levoči prebieha repríza tematickej výstavy súčasnej dokumentárnej fotografie z produkcie Domu fotografie interpretuje púte, kresťanské sviatky a udalosti, misie, ako aj každodenné rituály nasledujúce kríž vo vybraných prácach 11 fotografov. Výstava potrvá do 16. novembra.

Levočské babie leto
Od 10. do 14. októbra sa uskutoční 7. ročník Levočského babieho leta. V piatok o 19. hod. vystúpi v levočskom divadle České filharmonické kvarteto so skladbami W. A. Mozarta - Sláčikové kvarteto č. 3 G dur, K. 156, V. Ullmanna - Sláčikové kvarteto č. 3, D. Šostakoviča - Dve časti pre sláčikové kvarteto, L. Janáčka - Sláčikové kvarteto, Listy dôverné.
V sobotu o 15. hod. v kaštieli Péchy v Hermanovciach sa predstavia Arata Yumi (husle), (Japonsko) a Jozef Lupták (violončelo) (SR): B. Martinů - Duo č. 2 pre husle a violončelo, P . Hindemith - Sonáta pre sólové violončelo, E. Ysayë - Sonáta č. 4 pre sólové husle, M. Ravel - Sonáta pre husle a violončelo, v ten istý deň o 19. hod. zahrá České filharmonické kvarteto: W. A. Mozart - Sláčikové kvarteto B dur K. 458, Hont, S. Elcock - Dievča z Marseille (svetová premiéra ), A. Webern - Langsamer Satz Es dur, Z. Fibich - Sláčikové kvarteto č. 2 G dur, op. 8.
V nedeľu o 15. hod. v levočskej kongresovej sále vystúpi Jozef Lupták (violončelo) a Jordana Palovičová (klavír) (SK): E. Bloch - Zo židovského života, D. Šostakovič - Sonáta pre violončelo a klavír op. 40, A. Pärt – Fratres, L. v. Beethoven, Sonáta pre violončelo a klavír A dur, op. 69.
V nedeľu o 19. hod. v divadle sa predstaví Jonathan Powell (klavír) (GB/P): N.Medtner - Sonáta č. 9 a mol, op. 40, E. Grieg - Lyrické kusy (výber), A. Skriabin - Sonáta č. 9 a mol, op. 68, F. Chopin - Ballade č. 4, G. Fauré - Barkaroly č. 5 a č. 11, Nokturna č. 6 a č. 11, P. Grainger/R. Strauss - Premietanie o láske (transkripcia opery “Ružový gavalier”), K. Szymanowski - Sonáta č. 2, op. 21.
V pondelok o 15. h v kongresovej sále vystúpi Jordana Palovičová (klavír) (SK): C. P. E. Bach: Sonáta e mol Wq 59/1, F. Mendelssohn-Bartholdy - Albumblatt (Lied ohne Worte) e-mol op. 117, Sonáta g mol op. 105, J. Cikker - Sonatina op. 12 č. 1, J. N. Hummel: Variácie op. 57, Cikker - Čo mi deti rozprávali, I. Zeljenka - Hry pre Jordanku (pre klavír a 4 bongá).
V pondelok o 19. h v kongresovej sále vystúpi Viedenské klavírne trio (Rakúsko): J. Haydn - Klavírne trio Es dur, Hob.XV/30, G. Onslow - Klavírne trio č. 7, op. 20, F. Mendelssohn-Bartholdy - Klavírne trio č. 1 d mol, op. 49.
Záverečný deň bude patriť Viedenskému klavírnemu triu, ktoré v utorok o 19. hod. zahrá skladby W. A. Mozart - klavírne trio G dur K. 496, J. Torres - Klavírne trio (2001), L. v. Beethoven - Variácie Ich bin der Schneider Kakadu, op.121a, a J. Brahms - Klavírne trio č. 1 H dur, op. 8 (pôvodná verzia, 1853).

Koncert Kollárovcov
V nedeľu o 18.30 hod. sa v levočskom kine uskutoční koncert Kollárovcov Goraľu cy či ne žal. Hosťom programu je ľudový rozprávač Jožko Jožka.

Súťaž malých dychových hudieb
V sobotu o 14. hod. sa v levočskom divadle uskutoční Krajská súťaž malých dychových hudieb.

Kino Úsmev
Kino v Levoči premietne v stredu o 19. hod. hudobný dokument Ťažký deň, vo štvrtok horor USA Pod zemou. V piatok a v sobotu o 17. hod. je na programe rozprávka Láska na vlásku, o 19. hod. dráma Anjeli.

Skryť Vypnúť reklamu

SPIŠSKÉ PODHRADIE

Spišský hrad
Spišský hrad je pre verejnosť otvorený od 9. do 16. hod. Návštevníci sa dostanú do areálu hradu na stredné a dolné nádvorie. Turisti si tiež budú môcť prejsť vyhliadkovú trasu po dolnom nádvorí. V prípade dobrých poveternostných podmienok bude možný vstup aj do horného hradu a na terasy hradných palácov. V prípade zhoršených poveternostných podmienok môže byť pohyb po hrade obmedzený, alebo areál hradu na nevyhnutný čas uzatvorený.

Musica nobilis
V sobotu o 19. hod. sa v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule uskutoční XIX. medzinárodný hudobný festival Musica nobilis, na ktorom budú účinkovať Slovenský komorný orchester a Ewald Danel - umelecký vedúci/husle.

KROMPACHY

Štadión pod Okrúhliskom
Multifunkčné športovo–kultúrne zariadenie je otvorené od pondelka do piatka od 15. do 20. hod. počas roka rezervované pre ostatnú verejnosť podľa dohody so správcom. V sobotu a nedeľu od 11. do 20. hod. pre verejnosť podľa individuálnej dohody so správcom. Rezerváciu je potrebné si dohodnúť vopred.

OBCE

Hudobný festival Musica nobilis
V nedeľu o 19. hod. sa v rím.-kat. kostole Povýšenia sv. Kríža v Smižanoch uskutoční XIX. medzinárodný hudobný festival Musica nobilis. Účinkujú: Gustáv Beláček – basbarytón, Marek Vrábel – organ. Program: J. J. Froberger, M. Haydn, D. Buxtehude, M. I. Glinka, F. X. Brixi, A. Bruckner, G. Valerj, A. Dvořák.

OZNAMY

Rozlúčili sme sa
Peter Cvengroš 1939
Arpád Gömöry 1922
Michal Buňa 1930
Štefan Pollák 1955
Emil Fontánek 1937
Jozef Čopian 1932
Irena Jaduščáková 1934
Edita Novotná 1938

Narodili sa
Leonard Tokarčík 22. 9. 2014
Júlia Majerová 24. 9. 2014
Maroš Seman 25. 9. 2014
Lucia Horváthová 26. 9. 2014
Patrícia Bigasová 26. 9. 2014
Bibiána Popadičová 26. 9. 2014
Viktória Giňová 29. 9. 2014
Liana Pagáčiková 26. 9. 2014

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Aj matematika sa dá skrotiť
 4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 786
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 463
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 682
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 335
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 299
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 100
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 079
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 900
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 621
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 511
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta má aj kvôli manželke problém s poslancami i políciou, obec kolabuje

Nezákonne jej predal pozemok. Stiahol exekúciu, odvolanie, nepýta nájomné.

Starosta Ján Vincenčík.
Testovanie v Herľanoch.

Jedna rana do srdca. Priznala sa k vražde syna, dostala 16 rokov

Košický súd vyniesol rozsudok v aprílovom prípade z Michaloviec.

Daniela sa o chvíľu dozvie rozsudok.
Skládka na ulici Československého odboja.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop