Stále pokračuje spracovanie májovej kalamity, ktorá zasiahla aj pieninské lesy.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. Pieniny sa nestretávajú s rovnakými problémami ako v Tatrách. Problém s lykožrútom nie je taký akútny ani viditeľný ako v Tatranskom národnom parku.
Zamestnanec Pieninského národného parku (PIENAP), lesník Anton Potaš povedal: „Lykožrút u nás nie je veľkým problémom. Ten sa vyskytuje najmä v smrečinách, ale tam, kde sú už jedle, buky a lipy, sa lykožrúty až tak nevyskytujú. Vzhľadom na diverzitu, ktorá je v Pieninách, títo škodcovia nie sú schopní sa rozmnožiť do takých množstiev, ako niekde inde, to znamená, keďže ich tu nie je veľa, ich výskyt je čiastočne selektívny a aj prospešný.“
Problémy boli po víchrici
Veľké škody na lesoch narobila májová víchrica, ktorá vyvrátila množstvo stromov. Problémy nastali aj tým, že po víchrici prišli dažde.
„Problémom je spracovanie následkov poslednej kalamity, pretože to, čo spadlo, doteraz nebolo spracované, keďže bolo veľmi mokro.“
Potaš dodáva: „Padnutie stromov prírode škodí menej,ako spracovanie a upratovanie, pretože je potrebná ťažká technika, ktorá ťahá drevo často aj po turistických chodníkoch, nevyzerá to najlepšie a spôsobuje to eróziu. Úseky, ktoré boli víchricou vážne poškodené, sa môžu prípadne aj dosadiť. Hlavne to však bude prirodzene rásť ďalej,“ dodal Potaš.
Do pieninských lesov sa dopĺňajú len druhy, ktoré sú v tomto prostredí prirodzené, ako javor, jedľa, smrek.
Upratujú najmä v prielome Dunajca
S nedisciplinovanosťou turistov v Pieninách nemajú až taký veľký problém.
Najviac turistov sa preháňa na bicykloch cez prielom Dunajca. Lesník povedal: „Spôsobujú svojou prítomnosťou a hlukom neustály ruch a zanechávajú aj nejaký odpad, ktorý musia strážcovia chodiť upratovať.“
Strážcovia chodia les upratovať dvakrát týždenne. Upratujú hlavne na magistrále v okolí Dunajca, inde je to minimálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš