V Podolínci nezaregistrovali pre údajné nedostatky na petičných listinách jedného kandidáta na poslanca a jedného na primátora. Obaja sa obrátili na súd, ktorý rozhodol v ich prospech, môžu tak ísť do novembrových volieb.
PODOLÍNEC. Ak aj má nezávislý kandidát dosť podpisov na petičnom hárku, nie vždy to znamená, že bude môcť ísť do volieb.
V Podolínci pôvodne vyškrtli zo zoznamov dvoch kandidátov, jedného na primátora a jedného za poslanca. Súd však rozhodol inak.
Na listine chýbal podpis
Daniel Marhevka, jeden z troch kandidátov na primátora, ktorý bol už v minulosti primátorom mesta, povedal: „Chcel som ísť do volieb ako nezávislý kandidát, preto som zbieral podpisy cez petíciu sám.“
Kandidát na primátora vysvetľuje, kde sa stal problém. Svoju kandidatúru odovzdal štyri dni pred uzavretím kandidátok. Marhevka priložil petíciu so 461 podpismi.
Na petičnom hárku bolo všetko vypísané, ale na listine, kde bolo treba uviesť osobu, zodpovednú za styk s orgánom verejnej správy, Marhevka uviedol iba svoje meno s adresou a listinu nepodpísal. Z tohto dôvodu ho miestna volebná komisia nezaregistrovala medzi kandidátov.
Kandidátovi bolo oznámené, že rozhodnutia sa môže domáhať na súde. Marhevka sa odvolal na okresný súd, ktorý v skrátenom konaní rozhodol, že kandidáti majú pravdu a môžu sa vrátiť na kandidátky.
Okrem nezávislého Marhevku kandiduje na primátorský post aj súčasná primátorka Iveta Bachledová (Smer) a Ján Smandra (nezávislý)
Odvolávajú sa na zákon, ten má medzeru
Mikuláš Mayer, zapisovateľ volebnej komisie uviedol: „Z petičného zákona vyplýva, že orgán, ktorý preberá petíciu, je povinný upozorniť na nedostatky a vyzvať na ich doplnenie v lehote 30 dní.“
Mayer vysvetlil, že v zákone je problém. Zákon o petičnom práve hovorí o 30–dňovej lehote, no registrácia kandidátky je oveľa kratšia.
Komisia rozhodla ako rozhodla. Súd rozhodol, že kandidáti sa mali zaregistrovať. Pre krátkosť času od podania do rozhodnutia o registrácii nemôže byť dodržaná 30–dňová lehota, tu je potrebné rozhodnutie v kratšej dobe.
Mayer povedal: „Pri rozhodovaní mal zapisovateľ a členovia komisie rozhodnúť, či to brali ako formálnu záležitosť, alebo nie. Nakoniec vydal rozhodnutie súd, ktorý rozhodol, že kandidáti sa do volieb môžu vrátiť.“
Problém mal aj poslanecký kandidát
Podobná situácia sa zopakovala pri Petrovi Hojstričovi (nez.), ktorý sa rozhodol opätovne kandidovať na poslanca mestského zastupiteľstva.
V rozhodnutí z volebnej komisie mu bolo oznámené, že na petícii bolo 21 podpisov nečitateľných, alebo mali iné nedostatky.
Na základe tohto sa Hojstrič rozhodol obrátiť na okresný súd. „Odvolal som sa a súd rozhodol v môj prospech. Volebná komisia bola povinná zaregistrovať ma ako kandidáta.“
Hojstrič je s rozhodnutím súdu spokojný. „Mrzí ma, že vôbec k takejto situácii v meste došlo. Podolínec nie je veľké mesto, tu každý každého pozná. Nech ľudia rozhodnú, koho chcú a koho nie vo voľbách.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš