Vlastníci pôdy v bývalom vojenskom obvode zatiaľ márne čakajú na vrátenie pozemkov, z ktorých ich komunistický režim vyhnal. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek priznáva: „Pochybil hlavne štát.“
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KEŽMAROK. Štát nedokáže vysporiadať pozemky v bývalom vojenskom obvode Javorina v rámci existujúcich právnych noriem.
Ako uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) po pondelkovom stretnutí so starostami obcí, nedokážu vydávať vlastníkom pôdu, lebo žiadnu už nemajú.
Požiadaviek je viac ako pozemkov
V reštitúcii bolo uplatnených približne 3 900 nárokov a to v 26 katastrálnych územiach obcí. štát v niektorých katastroch už vydal sto percent parciel, ale majú požiadavky na ďalších 30 až 50 percent parciel.
„Je to abnormálny stav. Museli sme analyzovať dôvod, prečo sa to stalo a zároveň to dať do poriadku,“ objasnil minister.
Pripravovať sa preto budú nove, skrátené registre vlastníkov. Ministerstvo na ne z rozpočtu vyčlenilo 800 000 eur.
Najväčšie problémy s vyrovnaním pozemkov sú v obciach Jakubany, Tichý Potok, Bajerovce či Lomnička, naopak pozitívnymi príkladmi sú Podolínec, Holumnica či Hradisko.
Jedenásť až 12 katastrov na to, aby sa pohlo z miesta, potrebuje novelu zákona.
Musia sa vrátiť na začiatok
Podľa Jahnátka ak chcú situáciu riešiť, musia sa vrátiť v čase. A to do úplného začiatku, teda do januára 1953, kedy vznikol vojenský obvod (VO) Javorina.
„Vtedy sa prvýkrát urobila chyba, keď sa náhrady za zabraté pozemky pre vojenské účely vyplácali na základe užívacieho práva a nie vlastníckeho.“
Podľa jeho slov sa po celý čas vychádzalo zo zlých základov.
„Všetky nasledujúce zákony, či už zákon o reštitúcii z roku 1991, ale aj zákon o vyrovnaní VO Javorina, sa nevrátili na začiatok a vychádzalo sa zo znárodnenia z roku 1953,“ uviedol Jahnátek.
Preto sú nutné nápravy zákonov. „Ani pozemkové úrady, ani katastre nemôžu ďalej konať, keďže je viac požiadaviek, ako je skutočná rozloha pozemkov,“ objasnil minister.
Na základe nových opatrení možno dôjde k odobratiu pozemkov tým, ktorí ich užívajú neoprávnene.
Užívateľ bude alfou a omegou
Pri novele zákonov chcú jednoznačne uprednostniť vlastníkov pred užívateľmi pozemkov.
„Vlastnícke právo je nedotknuteľné a na tomto princípe je postavená celá novela zákona,“ dodal minister.
Upokojuje aj žiadateľov, ktorí sa obávajú ďalších papierovačiek. Tam, kde všetko prebehlo bez problémov, ľudia podľa neho ani nebudú vedieť, že sa robia nejaké skrátené registre.
„V prípadoch, kde sa ukázalo, že štát nemá čo vydať, sa však budú robiť opravy a možno budú ľudia musieť predložiť nejaké doklady o tom, že sú nástupcami vlastníkov týchto pozemkov. Celé by to malo byť ukončené do 31. 12. 2016,“ povedal.
Príbeh
Bojujú aj za vrátenie svojich spomienok
O pozemky v Ľubických Kúpeľoch bojujú aj deti Heleny a Štefana Starinského. Kedysi bola táto obec ich domovom.
Po násilnom vysťahovaní museli odísť do blízkej Ľubice. Dokopy ich bolo jedenásť detí. Nažive je už iba osem z nich.
„Prvú žiadosť o vrátenie pozemkov sme podali 2. júla 2004,“ uviedla Mária Kapolková. Predložiť museli úmrtné listy rodičov a všetky rodné listy ich detí – teda jej súrodencov.
Pred rokom sa však papiere opäť dostali ku nim naspäť. „Vrátili nám ich na podpis, pretože nám v tom čase umrela jedna sestra, čo znamená, že majetok sa musel previesť na jej deti,“ povedala.
Papierovačky sa začali odznova. V septembri 2013 teda nanovo všetko poslali späť.
Odvtedy nevedia nič. V Ľubických Kúpeľoch vyrastali, ich rodičia sa na pozemkoch veľa nadreli. Podľa Márie im ich boj stojí za to. „Keď je to raz naše, tak nám to právom patrí,“ dodala.
Na otázku, či si myslí, že sa pozemkov dočkajú, zareagovala pochybovačne: „Netuším.“
jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš