Hnedý priemyselný park v Krompachoch by mal byť ukončený do konca roka. Investor zatiaľ chýba. Mesto vypíše ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže na prenájom priestorov v hnedom priemyselnom parku. Po tom, čo Panasonic v Krompachoch ohlásil skončenie výroby do mája budúceho roka, Krompašania vkladajú nádeje práve do príchodu nového investora do priemyselného parku.
KROMPACHY. Ako uviedla primátora mesta Iveta Rušinová (nez.), mesto rokuje s viacerými investormi, zatiaľ bez úspechu.
Hnedý priemyselný park v Krompachoch začali stavať v novembri 2010. Celkové náklady na projekt sú 7 041 268,10 eura, až 95 percent z tejto sumy predstavuje nenávratný finančný príspevok z ministerstva hospodárstva, zvyšných 5 percent má poskytnúť mesto.
Stavba areálu hnedého priemyselného parku pozostáva z piatich stavebných objektov - výrobná hala, montážna hala, skladovacia hala, sociálne zázemie, administratíva. Výrobná plocha má 5-tisíc metrov štvorcových.
Štyri alternatívy nájmu
Mesto už šesťkrát vyhlásilo obchodnú verejnú súťaž na prenájom priestorov.
O priestory v parku prejavila záujem firma z Bardejova, ktorá plánovala vybudovať prevádzku na výrobu energie z pneumatík. Obavy z negatívneho dopadu na životné prostredie investíciu stopli.
Mesto investora hľadá naďalej. Ako uviedla vedúca oddelenia majetku a regionálneho rozvoja Erika Balážová na ostatnom zastupiteľstve, obchodná verejná súťaž bude vyhlásená už s novými podmienkami ako doteraz.
„Doteraz sa ponúkal do prenájmu areál ako celok. Po novom prinášame štyri alterantívy prenájmu, pre prípad, ak by záujemcovia chceli prenajať iba niektoré časti areálu, nie celý areál. Každá z alternatív má svoje podmienky,“ zdôraznila hlavnú zmenu v súťaži.
Zmenená je aj doba nájmu. Kým predtým bola stanovená na 15 rokov, teraz je to 10. Je to v zmysle zásad hospodárenia s majetkom mesta, kde mesto môže uzatvárať nájomné zmluvy na dobu maximálne desať rokov.
Miernou úpravou prešli aj minimálne výšky nájomného na meter štvorcový.
Pružnejšie podmienky pre investorov
Podľa slov primátorky mesta je vypísanie súťaže so štyrmi alternatívami pružnejšie pre potenciálnych investorov.
„Aby sme dokázali vyhovieť každému investorovi, ktorý prejaví záujem len o časť priestorov, nie celý areál. Aby boli rôzne variácie ponuky na prenájom. Aby sme vytvorili podmienky pre investora, ktorý tu bude chcieť zamestnať našich ľudí. Snažíme sa vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby sa podarilo vytvoriť nové pracovné miesta a zmierniť tak dopad prepúšťania v Panasonicu,“ uviedla I. Rušinová.
Záujemcovia sa do súťaže môžu prihlásiť nielen s návrhom na jednu, ale na všetky štyri alternatívy, ktoré im budú vyhovovať.
„Otváranie obálok s ponukami a vyhodnocovanie súťaže bude 4. novembra,“ dodala E. Balážová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš