Budovanie novej turistickej infraštruktúry veľkými investormi môže podľa vedeckých pracovníkov z oblasti biológie a ekológie ohroziť biologickú diverzitu Vysokých Tatier a narušiť tam kľúčové prírodné procesy.
BRATISLAVA, VYSOKÉ TATRY. Budovanie novej turistickej infraštruktúry vo Vysokých Tatrách znepokojuje ochranárov.
Ako informoval ekológ a výskumník Ján Topercer, 18 vedeckých pracovníkov z oblasti biológie a ekológie sa podpísalo pod otvorený list, ktorým vyzývajú vládu SR, aby sa viac zamerala na problematiku ochrany prírody a aktívne spolupracovala s odborníkmi.
Rozvoj turizmu má podľa ochranárov slúžiť v prvom rade miestnym a regionálnym komunitám, nielen veľkým investorom.
Upozorňujú na aktivity investorov
Ako príklad aktivít, ktoré môžu mať nepriaznivý dopad na životné prostredie v Tatrách, uvádzajú signatári napríklad aktivity súkromných investorov v oblasti Slavkovského štítu, Starého a Nového Smokovca, Tatranskej Lomnice, plánovanú výstavbu Kežmarskej chaty alebo rozšírenie lyžiarskeho strediska Spálená.
Podľa ochranárov môžu podobné aktivity viesť k nenahraditeľným stratám biologickej diverzity a narúšaniu kľúčových prírodných procesov v miestach, kde má byť podľa zákona prioritou ich ochrana.
Príslušné orgány štátnej správy často podľa ochranárov konajú neefektívne.
"Takéto nekonanie dáva veľké možnosti na netransparentné a korupčné správanie, ktoré sa tu dlhodobo prehliada na úkor jednej z najväčších komparatívnych výhod Slovenska v Európe, na úkor jedinečného európsky i globálne významného prírodného a krajinného dedičstva v TANAP-e i v ostatných národných parkoch," píše sa v liste.
Ochranári vládu vyzývajú, aby sfunkčnila legislatívu v oblasti ochrany prírody, čo zahŕňa napríklad zmenu postavenia správ chránených území a tiež zmenu ich financovania.
Kľúčová bude zonácia
Takisto by podľa nich mal štát pripraviť nový návrh zonácie Tatier založený na poznatkoch a prácach vedeckých pracovníkov.
Podľa vyhlásenia ministerstva životného prostredia momentálne novú zonáciu Tatier pripravujú.
"K návrhu sa určite bude môcť vyjadriť aj verejnosť, z diskusie nebude nikto vylúčený a celý proces bude transparentný," píše sa vo vyhlásení ministerstva.
"V návrhu však bude zrejme potrebné zohľadniť aj aktuálnu situáciu po rozsiahlej tohtoročnej kalamite, ktorá ovplyvnila miestne pomery".
Celý proces chce ministerstvo dokončiť do roku 2016.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš