Transparency International Slovensko (TIS) hodnotilo v Otvorenej samospráve 2014 sto najväčších slovenských miest. Najlepšie zo Spišskonovoveského a Levočského okresu sa umiestnili Smižany, ktoré skončili na 9. mieste.
SPIŠ. Po dvoch rokoch hodnotilo Transparency International Slovensko opäť transparentnosť stovky najväčších miest na Slovensku.
Najtransparentnejším mestom na Slovensku je Martin, ktorý sa posunul na vrchol rebríčka z druhého miesta z roku 2012. Na druhom mieste skončila Prievidza, tretie miesto obhájila Rožňava.
Po výraznejšom zlepšení v rokoch 2010 - 12 mestá za uplynulé dva roky v transparentnosti v priemere stagnovali.
Kým jedna tretina miest sa od posledného hodnotenia v roku 2012 zlepšila a jedna tretina miest stagnovala, tretina miest sa dokonca v otvorenosti zhoršila.
Spišská Nová Ves, ktorá sa umiestnila na 20. mieste s 56 bodmi, získala známku B-. V porovnaní s minulým rokom sa posunula o 8 priečok nižšie s rovnakou známkou s 52 bodmi.
Medzi najväčšie plusy v otvorenosti samosprávy patrí prístup k informáciám na stránke mesta (77 %), zverejňovaný rozpočet a územné plánovanie mesta (67 %).
TIS za nedostatočne uverejnené či žiadne údaje vyhodnotila personálnu politiku samosprávy (0 %) a oblasť etiky a konfliktu záujmov (4 %).
Levoča na chvoste
Veľkým prekvapením je prepad Levoče, ktorá získala len 29 bodov a so známkou D- sa umiestnila na 96. mieste rebríčka. Pred dvoma rokmi so 46 bodmi bola na 58. mieste so známkou C.
Nulové hodnotenie získala levočská samospráva za nezverejňovanie informácií o dotáciách na webovej stránke, o grantoch a tiež v oblasti personálnej politiky. Naproti tomu 73 percent si vyslúžilo zverejňovanie rozpočtu.
Mesto Krompachy sa v hodnotení umiestnilo na 40. mieste. Od TIS dostalo známku C+. Oproti ostatnému hodnoteniu z roku 2012 si Krompašania polepšili, kedy sa mesto umiestnilo na 54. mieste so známkou C.
V tohtoročnom hodnotení získalo mesto najlepšie hodnotenie v oblasti prístupu k informáciám, naopak najhoršie bodovanie získalo v oblasti predaja a prenájmu majetku a účasti verejnosti na rozhodovaní.
Transparentnosť v Smižanoch
Transparentnosť v najväčšej obci Slovenska, v Smižanoch, neberú na ľahkú váhu.
Hodnotenie obcí v roku 2010 dopadlo pre Smižany neslávne. Zo sto samospráv sa umiestnili na nelichotivom 99. mieste so známkou E+.
Jedno z prvých uznesení, ktoré poslanci prijali, bolo uznesenie, ktoré ukladalo obecnému úradu robiť digitálny (zvukový aj obrazový) záznam z každého zasadnutia obecného zastupiteľstva.
Robiť priamy prenos zo zasadnutí obecného zastupiteľstva a archivovať ich na internetovej stránke obce. Uznesenie sa v obci napĺňa od začiatku roka 2011.
V roku 2012 TIS uskutočnila rovnaký prieskum transparentnosti samospráv, kde sa ukázalo, že kroky, ktoré v Smižanoch urobili, priniesli želané ovocie.
Veľa práce urobili najmä na obecnom úrade, kde venujú webu, jeho obsahu a aktuálnosti veľa pozornosti a práce.
„Môžeme byť právom hrdí na to, že úsilie nebolo márne a naša obec Smižany sa umiestnila na významnom 6. mieste s výsledkom 67 %, so známkou B+. Môžeme sa vrátiť ku každému slovu či postoju jednotlivca, ktoré bolo na zasadnutiach OZ odprezentované bez akýchkoľvek polemík,“ zdôraznila Mária Poremba, občianka obce a zároveň členka finančnej komisie.
Ani za výsledok v aktuálnom hodnotení samospráv sa Smižany nemusia hanbiť. Umiestnili sa na 9. mieste so známkou B.
Majetkové priznania poslancov nezverejňujú
„Celkovo najlepšie hodnotenou skúmanou oblasťou je prístup k informáciám o práci úradu cez webové stránky samospráv a pomocou infožiadostí. Zverejňovanie materiálov na rokovanie zastupiteľstva či elektronická úradná tabuľa na stránke mesta je už dnes takmer štandardom. Za štyri roky sa strojnásobil počet miest s video- alebo aspoň audio-záznamami zo zastupiteľstiev. Vítaný je aj viac než stopercentný nárast počtu miest s etickým kódexom volených predstaviteľov, z 9 v roku 2012 na 22,“ uvádza sa v hodnotení TIS.
Podľa výsledkov TIS naopak najmenej transparentnou oblasťou ostáva predaj a prenájom majetku.
Len 13 miest zo sto zverejňuje výsledky verejných obchodných súťaží na svojich internetových stránkach a iba 2 samosprávy kompletne zverejňujú zápisnice z verejných obchodných súťaží.
Mestá stále výrazne zaostávajú aj v oblasti etiky a konfliktu záujmov, keď napríklad žiadne z hodnotených miest nemá zverejnené majetkové priznania poslancov a len niekoľko zverejňuje majetkové priznania primátorov.
Autor: ešl, šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš