STARÁ ĽUBOVŇA. Pod Ľubovnianskym hradom v mieste, kde je ovocný sad, chce mesto vytvoriť zelenú oázu oddychu pre rodiny, mladých ľudí a seniorov a tiež nový oddychový a náučný priestor pre turistov.
Koordinátorka projektu Erika Šalátová z oddelenia výstavby, územného rozvoja a životného prostredia Mestského úradu v Starej Ľubovni vysvetlila: „Zámerom projektu je upraviť a obnoviť ovocný sad s pôvodnými stromami, ktoré sú tiež prírodným dedičstvom každého územia.“
Ovocný sad je tu od čias grófa Zamoyského
V minulosti bol majiteľom ľubovnianskeho hradného panstva gróf Ján Zamoyský, ktorý sad založil a vlastnil
Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík v exkurze do minulosti vysvetlil: „V období, keď tu žila grófska rodina, sa o sady a skleníky staral záhradník. Bol ním Poliak Jan Jerzycki. Po jeho smrti sa stal záhradníkom Štefan Fedorák z Podsadku.“
Už vtedy v sade pestovali rôzne odrody jabĺk, hrušiek, sliviek, orechy a moruše.
Neskôr bol na skonfiškovanom majetku založený školský majetok. Ovocné sady boli ešte v tomto období v dobrom stave.
Mikulík doplnil: „Po odchode školy z tohto prostredia sa skončila aj starostlivosť o dreviny. Sad sa dodnes zachoval už len v torzálnom stave.”
Ovocinári na územie pod hradom, kde kedysi sídlil sad, nezabudli. Ich úsilie začína žať ovocie.
Mesto, ktoré je majiteľom sadu, v súčasnosti zastrešuje jeho čistenie a ošetrovanie. Chce zachrániť krajové odrody ovocných stromov, ktoré sú prírodným dedičstvom a bohatstvom biologickej diverzity tohto územia.
Mikulík dodal: „Sad bude slúžiť ako miesto na relax pre Staroľubovňanov a návštevníkov hradu. Mesto tam osádza oddychovú zónu. Na budúci rok plánuje múzeum revitalizovať park v barokovom podhradí za odbornej pomoci Strednej odbornej školy (SOŠ) na Jarmočnej ulici a tiež za metodického dozoru pamiatkarov.”
Budú sa tu pestovať najmä staré odrody jabĺk
Mesto sa chce posnažiť o záchranu starých odrôd jabĺk a hrušiek, ktoré už v súčasnosti v regióne neexistujú.
„Boli to letné, jesenné a zimné odrody jabĺk, ktoré sa aklimatizovali v našich podmienkach, stali sa odolnými a rodili dlhé roky kvalitné ovocie. Jablká sa v tomto sade rodia aj v súčasnosti. Ich dobrá kvalita závisí od starostlivosti, ktorej sa im po mnoho ostatných rokov nedostalo. Okrem toho, tie staré stromy sú zároveň genetickým materiálom na štiepenie a rozmnožovanie mladých drevín,“ vysvetlil Mikulík.
„Ide o odbornú prácu, ktorú budú zabezpečovať miestni ovocinári zo SOŠ na Jarmočnej ulici. Tá vypomôže odborníkmi a študentmi. Škola má v pláne v sade pestovať aj ríbezle a egreše,“ dodal.
Miestny ovocinár a majster z SOŠ Jarmočná Miroslav Knap vysvetlil: „My zatiaľ realizujeme len samotnú výsadbu a povýsadbové ošetrenie stromčekov.“
Erika Šalátová z mestského úradu dodala: „V ovocnom sade sa chystáme vysadiť jablone, hrušky, slivky a ringloty, ríbezle a egreše.“
S výsadbou plánujú začať v najbližších dňoch, hneď po dodaní stromčekov. V plánoch mesta je, aby ovocie slúžilo všetkým návštevníkom hradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš