V Slovenskom raji sa v stredu začala rozsiahla výmena drevených zostáv v rokline Piecky. V celej rokline vymenia takmer 140 metrov rebríkov a stúpačiek. Vrtuľník z Podleska navážal drevo do rokliny. Vo štvrtok začnú s výmenou priamo v rokline.
SLOVENSKÝ RAJ. Drevené zariadenia v rokline sú už v dezolátnom stave. S výmenou začali po skončení letnej turistickej sezóny, aby mali lepšie podmienky pri práci.
Roklina Piecky tak bude na celý mesiac uzatvorená.
Rozsiahla výmena v Raji
„Na nové drevené zariadenia sa použije drevo z červeného smreka. Je odolnejšie a trvácnejšie ako obyčajný smrek. Do rokliny sa navezie takmer 20 kubíkov dreva. Ide o pomerne rozsiahlu výmenu v celej rokline,“ uviedla predsedníčka združenia Mikroregiónu Slovenský raj Jana Skokanová.
Časť peňazí na výmenu zariadení pôjde práve zo združenia, časť z rozpočtu obce Hrabušice.
Ako uviedla J. Skokanová, zabezpečenie dreva stálo 1 900 eur, ďalšie náklady budú predstavovať využitie vrtuľníka v teréne. Na rebríky v rokline použijú červený smrek z Vernára.
Výmenou prešli aj technické zariadenia v Malom aj Veľkom Kyseli, ako aj v Bielom potoku.
Na rad príde aj výmena nerezových stúpačiek v Prielome Hornádu, časť zariadení vymenia aj v Suchej Belej podľa rozpisu Správy Národného parku Slovenský raj a Horskej záchrannej služby.
„Našou snahou je, aby sa tieto výmeny uskutočnili už do najbližšej letnej turistickej sezóny. Výmena v rokline Piecky bude určite hotová v priebehu tohto mesiaca. Ďalšie budú prebiehať v závislosti od počasia,“ upresnila J. Skokanová.
Staré nahradia novými
„Predpokladám, že najbližších desať až pätnásť rokov nebude potrebné drevené zariadenia vymieňať. Opravujeme technické zariadenie priebežne počas roka. Najčastejšie ide o výmenu polámaných priečok na rebríkoch,“ uviedol Vladimír Biskup, zamestnanec obce Hrabušice.
Ten spolu s ďalšími piatimi chlapmi vo štvrtok vyrazí do rokliny a začnú s opravou rebríkov.
„Pôjdeme postupne z vrchnej časti rokliny smerom dole. Staré rebríky zhodíme a postupne nahradíme novými. Veríme, že to stihneme počas mesiaca, keď bude roklina uzatvorená. Je to dosť náročná práca, ktorá si vyžaduje silu, ale aj opatrnosť, keďže rebríky sú najmä po daždi dosť šmykľavé. To, že sa drevo navozí do rokliny vrtuľníkom, je pre nás veľká pomoc, inak by sme to museli ručne navážať až na samý vrchol, čo by práce dosť predĺžilo. Obdivujem tých, ktorí rebríky pred štyridsiatimi, päťdesiatimi rokmi do roklín osádzali. Práca v takom teréne je však vždy náročná,“ doplnil V. Biskup.
Vrtuľník do rokliny navážal niekoľko zviazaných brvien smreka. Jedno malo v priemere aj tonu. Drevo navážali na štyri miesta v rokline. Postupne z neho vzniknú nové rebríky a stúpačky.
Prípravné práce. Chlapi pri upevňovaní drevených brvien. Tie následne zavesili na lano, ktoré vrtuľník doviezol až do Piecok. Foto: Mária Šimoňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš