POPRAD. Blíži sa Sviatok všetkých svätých. Niektorí mladí sa však ťahajú viac za Halloweenom.
Odborníci tvrdia, že Halloween nenahrádza tradičné slovenské sviatky, jeho idea sa vytratila a mení sa iba na plytkú vonkajšiu zábavu.
Halloween a Dušičky majú niečo spoločné, no významovo sa úplne líšia. Oba sviatky majú charakter, v ktorom sa silne odráža kult mŕtvych a oba vychádzajú z kresťanských tradícií.
Jeden je však v mysliach ľudí spájaný s úctou, druhý skôr so zábavou.
Duchov si chceli nakloniť na svoju stranu
Podľa sociológa a katolíckeho kňaza Ondreja Štefaňáka je Halloween pohanským, pôvodom keltským sviatkom.
„V tento deň vyznávali zlých duchov, ktorých si chceli nakloniť na svoju stranu. Tvrdili, že sa tým chcú zapáčiť zlu a zlým duchom, aby ich nechali na pokoji. Preto si obliekali rôzne strašidelné masky a iné oblečenie,“ uviedol.
Sviatok všetkých svätých a spomienka na zosnulých majú podľa jeho slov korene v kresťanskej vierouke, podľa ktorej sa smrťou život človeka nekončí, ale mení.
Kresťania oslavujú tých, ktorí sú už v nebi, a zároveň sa modlia za tých, ktorí sú v očistci.
Halloween - prezlečená komercia i zaručená zábava
Podľa etnologičky z Podtatranského múzea Eleny Bekešovej nie je Halloween na území našej krajiny tradičným sviatkom.
„V dnešnej dobe ho môžeme na našom území zachytiť, ale skôr ako prejav komercie,“ uviedla.
Dôvodom je aj to, že prejavy sviatku, ktoré sú bežné v iných štátoch s touto tradíciou, u nás nenájdeme.
„Napríklad Trick or Treat - deti v kostýmoch nechodia po domoch a nepýtajú týmto spôsobom sladkosti a výslužku,“ ozrejmila.
Halloween k nám priniesli médiá a ľudia, ktorí vycestovali za hranice. U nás je prezentovaný hlavne vo forme zábav a veľkých podujatí, ako sú halloweenske party či karnevaly.
„Výsledok je taký, že mnohí ľudia slávia Halloween, pričom často ani nevedia, čo slávia, vlastne to ani nechcú vedieť, pretože im ide len o zábavu,“ uviedol Štefaňák.
Ako dodal, práve toto je dôvod šírenia sa Halloweenu u človeka dnešnej doby, ktorého niektorí sociológovia nazvali človek zabávajúci sa.
„Dnešný človek sa menej zamýšľa nad zmyslom života, smrťou a tým, čo bude po nej. Ide mu skôr o to, aby si užil a zabavil sa. Preto radšej slávi Halloween, ktorý mu ponúka pomerne plytkú zábavu, než slávnosť všetkých svätých a spomienku na zosnulých, ktoré ho nútia zamyslieť sa nad zmyslom života a smrti,“ uzavrel Štefaňák.
Svetlonosi alebo halloweenske tekvice
Ani vyrezávané tekvice v oknách či na dvoroch podľa etnologičky neznamenajú stotožnenie sa ľudí s duchom tohto sviatku. Aj tieto znaky pripisuje Bekešová práve komercii. U nás však tieto tekvice nie sú až tak prevzaté zo zahraničia.
„Vyrezávanie tekvicových svietnikov bolo známe na území Slovenska a boli označované ako svetlonosy,“ uviedla.
Sviatok všetkých svätých nebol vždy len o kladení vencov a zapaľovaní sviečok.
„Na území Slovenska sa jedlo rozdávalo chudobným, aby sa modlili za duše zosnulých. Ženy rozdávali žobrákom malé chlebové bochníčky, nazývané duše,“ uviedla Bekešová.
Ako to vidia v uliciach
Zisťovali sme, čomu sú mladí viac naklonení. „Asi Halloween. Je veselší, má viac symbolov a rituálov. Sviatok všetkých svätých je u nás len o chodení na hroby, takže nič moc,“ uviedla Lucia Maliňáková.
Aj Martina Funketová hovorí, že na tom nevidí nič zlé. „Halloween je zábava a trochu bolesť v srdci za priateľmi uľahčuje. Človek vidí malé strašidlo a pousmeje sa,“ uviedla.
Sviatok všetkých svätých jej príde ako stále zapnutá telefónna linka. „Je to sviatok, kedy je nebo otvorené. Môžeme prosiť Boha za konkrétne duše,“ dodala Martina.
Kristína Turanová sa nevedela rozhodnúť. „Podľa mňa obidva sviatky majú niečo do seba. Halloween je skôr sviatok taký zábavný a pre deti. Podľa mňa Halloween je lepší, lebo na tých, čo od nás odišli, máme spomínať každý deň a nie len jeden deň v roku,“ nakoniec uzavrela.
Barbora Jediná si radšej zaspomína na zosnulých. „Skôr zájdem na cintoríny zaspomínať si na starých rodičov, na ocina. Dozvedieť sa niečo o svojich predkoch,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš