Týkala sa aj Starej Ľubovne a okolia.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Výskum v oblasti stredovekého pôsobenia husitov a bratríkov na Slovensku pokročil, preto sa v polovici októbra konala konferencia Husiti a bratríci na Slovensku.
Konferenciu zorganizovali tri spišské múzea, Múzeum Červený Kláštor, Múzeum v Kežmarku a Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni.
„Všetky tri inštitúcie pracujú na výskume regionálnych dejín, kde husitské a bratrícke vojská zohrali dôležitú úlohu,“ uviedol Peter Žarnovský, historik Ľubovnianskeho múzea.
História o ľuďoch a pre ľudí
Hlavný program konferencie sa odohral v kongresovej sále Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore.
Miesto vybrali nielen preto, že kláštor bol obsadený husitmi, ale tiež pre jeho genius loci. Význam vysvetlil Žarnovský: „Atmosféra objektu, v spojení s krásou okolitej prírody vytvorili výbornú tvorivú a priateľskú náladu medzi prednášajúcimi aj hosťami.“
Konferencie sa zúčastnilo 14 prednášajúcich, ktorí počas dvoch dní prezentovali výsledky svojej vedeckej činnosti. Zúčastnili sa na nej odborníci z Poľskej, Českej a Slovenskej republiky.
„Témy jednotlivých príspevkov boli zamerané tak, aby zachytávali čo najviac zložiek spoločnosti. Keďže história je o ľuďoch a má byť pre ľudí, odzneli tu príspevky o vojenstve v polovici 15. storočia, o politickej situácii, architektúre, teológii, ale aj o vývoji jazyka, šerme, či odievaní v tom čase,“ objasnil historik.
Konferencie sa okrem odbornej verejnosti zúčastnila aj laická verejnosť, záujemcovia o históriu či učitelia dejepisu so svojimi žiakmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš