BRATISLAVA. Jeho prvým Everestom bola Devínska Kobyla, kde s otcom v zime bivakoval. Neskôr sa jeho Himalájami stali Tatry. V nedeľu si do nich vyšiel posledný raz.
Známy cestovateľ, horolezec a spisovateľ František Kele zomrel krátko popoludní, po tom, ako sa pošmykol niekde v okolí Rysov.
Horská záchranná služba správu oznámila popoludní. Informovala o smrti 36-ročnej ženy, ktorá spadla nad Žabími plesami. Kým ju zachraňovali, dostali hlásenie o páde 78-ročného muža asi osemsto metrov nad ňou. Mal vážne poranenú hlavu.
„Posádka vrtuľníka s lekárom preto bola v krátkom čase aj pri tomto zranenom. Žiaľ, aj napriek obrovskej snahe prítomných, lekárov a záchranárov sa ho nepodarilo zachrániť,“ informovala horská služba.
O tom, že by malo ísť o Keleho, informoval ako prvý portál pravda.sk, správu potom potvrdili aj horskí záchranári.

Prešiel trikrát okolo sveta
Kele sa ako pätnásťročný stal najmladším horským vodcom v oblasti Vysokých Tatier. Navštívil všetky svetadiely vrátane Oceánie. Absolvoval tri cesty okolo sveta.
V roku 1984 viedol prvú československú výpravu na Mount Everest. O deväť rokov neskôr zase doviedol prvú slovenskú výpravu na severný pól.
Pred štrnástimi rokmi navštívil aj Antarktídu.
Viac zápolil s ľuďmi
„Neláka ma riziko, ale príroda, pôvodná prírodná krajina. Zem je človekom natoľko poznačená, že pôvodnú krajinu, presnejšie krajinu, ktorá má najbližšie k pôvodnej krajine, nachádzame dnes už len vo vysokých pohoriach a v polárnych krajinách,“ odpovedal Kele pred tromi rokmi, prečo ho láka riziko.
Priznal sa vtedy, že bezpečnejšie sa cíti pri lezení či ťažkých turistických a vodáckych podujatiach ako napríklad za volantom auta.
"Najväčšie riziká som musel podstúpiť nie v zápolení s prírodou, ale medzi ľuďmi.“

Kto bol František Kele
RNDr. František Kele (+78), PhD. bol známym slovenským horolezcom, neskôr cestovateľom, vedcom a publicistom.
Už v mladom veku pôsobil ako horolezec a horský vodca v Tatrách, stal sa aj členom reprezentačného výberu Československa. Mal na konte niekoľko náročných výstupov, pôsobil aj v Alpách.
Postupom rokov sa stal skôr cestovateľom, navštívil všetky svetové kontinenty, pričom vystúpil aj na najvyššie vrcholy Afriky a Južnej Ameriky (Kilimandžáro a Aconcagua).
Spoluzakladal sekciu pre výskum vysokých pohorí pri Slovenskej geografickej spoločnosti SAV, ktorá sa venovala výskumu vysokých pohorí z pohľadu geografie. Zakladal aj združenie AntArktis.
Bol dvojnásobným držiteľom zlatého odznaku James a pred tromi rokmi si prevzal aj Krištáľové krídlo za celoživotnú tvorbu.
V roku 1984 viedol prvú československú výpravu na Mt. Everest (vrchol 15. 10. 1984, Juzek Psotka, Zoltán Demján, Ang Rita), ktorá mala aj vedecký rozmer. Okrem toho bol aj vedúcim expedície na Severný pól v roku 1993.
Svoje cesty zhrnul vo vyše 30 knižných cestopisoch, ktoré vyšli nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Martin Belej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš