POPRAD. Pacientom v Nemocnici Poprad, a. s., je od utorka k dispozícii nové urologické RTG pracovisko s prístrojom uroskop.
"Toto pracovisko je na každom urologickom oddelení srdcom urológie, pretože urológia bez röntgenového vyšetrovacieho stola nie je kompletná. Vďaka nemu budeme môcť vyšetriť a zároveň liečiť pacientov, a to od toho najnižšieho veku až po seniorov," vysvetlil primár urologického oddelenia v popradskej nemocnici Erik Chorvát.
Vďaka novému prístroju budú môcť lekári liečiť močové kamene u tých pacientov, pri ktorých sa nedajú odstrániť iným spôsobom, hlavne mimotelovým rozbíjaním.
"Buď sú to kamene, ktoré kvôli ich zloženiu nie je možné rozbiť, alebo sú to kamene, ktoré svojou veľkosťou alebo uložením nemôžeme odstrániť touto menej invazívnou metódu," dodal Chorvát.
Hlavná výhoda zariadenia podľa neho je, že umožní zobraziť celú urologickú oblasť od obličiek až po močový mechúr jedným osnímkovaním. To znamená menej žiarenia pre pacienta a rovnako aj pre personál. Tento prístroj zároveň sám zhodnotí podľa typu pacienta, akú dávku žiarenia potrebuje.
Vyšetria okolo 20 pacientov denne
Vďaka novému zariadeniu vedia na urologickom oddelení vyšetriť okolo 20 pacientov denne.
Liečenie chorých si vyžaduje viac času, takže tu je kapacita obmedzená na troch až štyroch pacientov za deň.
"Pacientov s kameňmi máme, už skôr sme si pripravili takých, ktorí sú vhodní na liečbu na novom prístroji," dodal Chorvát s tým, že nové RTG pracovisko je k dispozícii všetkým pacientom, ktorí si popradské zdravotnícke zariadenie vyberú.
Prioritnou spádovou oblasťou sú však okresy Poprad a Kežmarok, pre ktorú poskytujú zároveň aj 24-hodinovú nepretržitú pohotovostnú službu.
Podľa Chorváta bolo týmto prístrojom zavŕšené budovanie urologického oddelenia a momentálne je tak v Poprade k dispozícii vybavenie na kompletnú urologickú starostlivosť o pacienta.
RTG pracovisko sa dá totiž použiť aj pri iných typoch urologických operácií, kde lekári nepotrebujú röntgen. Ide napríklad o endoskopické operácie prostaty či nádorov močového mechúra.
Investovali z vlastných zdrojov
"Nová technológia stála zhruba 437 000 eur, stavebná časť projektu stála 106 000 eur a všetky tieto prostriedky išli z vlastných zdrojov nemocnice," doplnil riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč.
Celá urológia sa tu začala budovať ešte v roku 2008, odvtedy sa podarilo zabezpečiť všetky potrebné zložky vrátane lôžkovej časti.
V súčasnosti sa v rámci celej popradskej nemocnice rekonštruujú sociálne zariadenia a realizuje sa tu aj projekt nového únikové schodiska a výťahov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš