Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi zaznamenal v mesiacoch september a október 14 prípadov ochorení na vírusovú hepatitídu typu A v okresnom meste. Infekčnou žltačkou sa nakazili aj traja zamestnanci novoveských úradov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. RÚVZ v Spišskej Novej Vsi eviduje od mája tohto roku v okrese Spišská Nová Ves 66 prípadov ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).
Choroba sa vyskytla v Krompachoch (12 prípadov), Rudňanoch (16), Markušovciach v osade Jareček (18), v Mlynkoch – Bielych Vodách (4) a v Spišskej Novej Vsi (16).
Ochoreli najmä deti
V Spišskej Novej Vsi bolo za posledné dva mesiace zaznamenaných spolu 14 prípadov ochorenia.
Regionálna hygienička v Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková uviedla, že na infekčnú žltačku ochoreli najviac deti predškolského a školského veku.
„Z Potočnej ulice ochorelo sedem detí, jedno dieťa je z Lesnej ulice. Keďže ide o viac ako troch chorých ľudí z jednej lokality, môžeme hovoriť už o lokálnom epidemickom výskyte ochorenia,“ zdôraznila hygienička.
Epidemiologickú súvislosť má aj ochorenie u troch dospelých ľudí, jedného zamestnanca na mestskom úrade a dvoch osôb pracujúcich v Sociálnej poisťovni.
Dve ďalšie osoby majú žltačku typu A v rámci jednej rodiny, jedna osoba sa nakazila bez zistených epidemiologických súvislostí.
Bezdôvodná panika
„Na základe vykonávania protiepidemických opatrení v ohniskách nákazy na uliciach Potočná a Lesná, s cieľom zamedzenia ďalšieho vzniku a šírenia prenosného ochorenia, bolo vydané mimoriadne rozhodnutie na zaočkovanie detí predškolského veku z tejto lokality. Šlo o škôlkarov, ktorí neprekonali VHA a ani proti VHA neboli doteraz očkovaní,“ upresnila R. Hudáková.
Podľa jej slov je panika z nakazenia žltačkou pri dodržiavaní základných hygienických návykov bezdôvodná.
„Jednoducho povedané, ide o chorobu špinavých rúk. Môže sa preniesť iba priamym kontaktom, napríklad podaním ruky, ale aj znečistenými predmetmi, napríklad vo verejných prostriedkoch, obchodných centrách a pod. Nevyhnutné je najmä časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou, prípadne dezinfekčným prípravkom po každom použití WC a vždy pred jedlom. Hlavne deťom treba neustále vštepovať zásady osobnej hygieny, s dôrazom na pravidelné umývanie rúk,“ zdôraznila regionálna hygienička.
Najúčinnejšie očkovanie
Za najúčinnejšie preventívne opatrenie považuje očkovanie proti žltačke typu A .
„Základné očkovanie pozostáva z aplikácie dvoch dávok. Nástup ochrany je už po dvoch týždňoch po prvej dávke, druhá dávka poskytuje dlhodobú ochranu. Očkovať sa môže dať každý, kto neprekonal VHA a nemá vytvorené protilátky. Informácie v súvislosti s očkovaním treba žiadať u svojho ošetrujúceho lekára,“ upozornila R. Hudáková.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš