Na opravu a ďalšie projekty získalo múzeum a hrad v Starej Ľubovni 47 650 eur z dotácie z ministerstva kultúry.
STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum a hrad v Starej Ľubovni bolo úspešné v siedmich žiadostiach o dotáciu z ministerstva kultúry.
Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík uviedol, že celkový objem finančných prostriedkov bol vo výške 54 050 eur. Z toho z dotácií získali 47 650 eur a z rozpočtu múzea bolo na spolufinancovanie vyhradených 6 400 eur.
Múzeum realizuje 7 úspešných projektov
Prvým projektom je Pamiatkový výskum Paláca Ľubomírskych, v ktorom ako uvádza riaditeľ, ide o archeologický, geologický a hydrogeologický výskum.
Výsledky výskumov budú podkladom na spracovanie projektovej dokumentácie Obnovy a rekonštrukcie barokového paláca (tzv. Paláca Ľubomírskych z roku 1642.)
Druhým projektom je Monitoring fortifikačného opevnenia hradu Ľubovňa. „Ide o výskum najmodernejšími metódami stavu hradného opevnenia a spracovanie štúdie, ktorá určí, ktoré časti hradného opevnenia sú v havarijnom stave a čo je toho príčinou,“ vysvetlil riaditeľ.
Ďalším projektom, v ktorom bolo múzeum úspešné, je Technické vybavenie konzervatorského pracoviska, čo znamená, že bude možné do múzea zakúpiť odsávacie zariadenie, ktoré skvalitní prácu na reštaurovaní a konzervovaní zbierkového fondu múzea.
V skanzene pribudol nový objekt
Vďaka ďalšiemu projektu do skanzenu prišiel hospodársky trakt z Ruskej Vole. Šlo o presun hodnotného objektu priamo z dediny do areálu Ľubovnianskeho skanzenu.
Múzeum má v pláne tam zriadiť expozíciu historických stropných trámov a poľnohospodárskej techniky.
Okrem stavieb sa v múzeu prezentujú tradičné remeslá v oblasti severného Spiša cez projekt Tvorivé dielne – workshopy.
Aj hendikepovaným návštevníkom
S aktivitami pre hendikepovaných sa už v múzeu začalo pred rokom, keď sa na hrade realizoval obdobný projekt. Tento rok prebehla debarierizácia Ľubovnianskeho skanzenu pre nepočujúcich a ľudí so sluchovým postihnutím.
„Projekt využíva najmodernejšie technologické možnosti – virtuálny priestor, v ktorom sa umiestňujú sprievodné texty v posunkovej reči. Samotné stiahnutie nahrávky je možné mobilným telefónom, alebo bezplatne zapožičaným zariadením,“ vysvetlil D. Mikulík.
Medzi to najzaujímavejšie z projektov patrí Aves terapia pre zdravotne – telesne postihnuté osoby. Cieľom je vytvorenie programu na hrade a v skanzene, ktorý je súčasne terapiou, zameranou na zmiernenie hendikepu postihnutých ľudí, spríjemnenie času, podporu duševnej pohody postihnutých, potrebnú na liečenie.
V projekte chcú zmierniť strach ľudí z vtákov, poskytnúť nevidiacim možnosť získať predstavu o dravcoch čítaním morfológie, teda tvarov dravcov a sov pomocou rúk.
To, že terapia funguje, potvrdzuje aj riaditeľ hradu, ktorý povedal: „Terapia funguje, keďže počas hodinovej práce s dravcom bol na tvárach hendikepovaných detí úsmev a radosť zo života. Terapia prebieha od júna do septembra.“
Múzeum bolo za svoju činnosť ocenené
Na záver riaditeľ Mikulík povedal, že do budúcnosti plánujú na základe konzultácie s metodikmi týchto projektov hľadať ďalšie spôsoby sprístupňovania ostatných pamiatok a zbierok znevýhodneným skupinám obyvateľstva (napr. divadlo pre nepočujúcich či koncerty historickej hudby pre nevidiacich a pod.)
Ľubovnianske múzeum - hrad bolo za svoje aktivity ocenené hlavnou cenou projektu Slovensko bez bariér 2010 - 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš